Galatasaray grup birincisi (Kadınlar Eurocup) - BasketFaul.com

Galatasaray grup birincisi (Kadınlar Eurocup)

12-12-18 22:06

 

İSTATİSTİK:

Kadınlar Eurocup'ta Galatasaray, MBA Moskova'yı 59-45 yenerek grubu 5-1 ile birinci sırada tamamladı.

Grup liderliği maçında Galatasaray ilk beş dakikada dağınık bir savunma oyunu sergileyince rakip 5-10 öne geçti. Sonrasında hücumda topu çember altına indirmeyi alışkanlık haline getiren sarı-kırmızılılar Jefferson ve Grigalauskyte’nin basketleriyle ilk çeyreği 16-12 önde tamamladı.
 

Coach Efe Güven ikinci çeyrekte Işıl Alben’in yanına Alperi Onar’ı çift guard olarak ekledi, Galatasaray hücumda gerekli enerjiyi yakalasa da, basit turnikelerin kaçırılmasıyla skorda gereken verimliliğe ulaşamadı. 16.dakika 24-20 geçilirken, Macaulay ve Sapiva’nin karşılıklı basketleriyle ikinci çeyreğin son dakikasına Galatasaray 30-26 önde girdi. Devrenin bitimine 22 saniye kala Galatasaray'ın baskılı savunmasında Eda Şahin’in kaptığı topta kendisine yapılan sportmenlikdışı faul gençlik ateşini yaktı, devre 34-26 sona erdi.   

 

3. çeyreğin ilk iki dakikası karşılıklı toplam 5 top kaybı ve hiç sayı üretilemeden geçti. Galatasaray ilk basketini 23:30’da Jefferson’in kişisel becerisiyle bulurken, ardından Işıl Alben’in kaptığı topta bu kez Jefferson takım arkadaşı Monika’ya nefis bir sayı pası verdi ve farkın 10 sayıya ulaşmasını sağladı: 38-28.

 

Galatasaray'ın pivotu (!) Macaulay’in her nedense adeta bir forvet oyuncu maskesiyle oynama isteği takımının hücumda set düzeni kurmasına engel oluyor.  3. çeyrek bu zaafın zirve yaptığı bir kesit oldu.  Jefferson&Işıl Alben pas köprüsü ve elbette Jefferson’in pull up atışlarındaki becerisi evsahibi takımın skor şansıydı. 3. çeyrek 45-36 sona ererken Galatasaray’in sorunlu yönlerini gösteren bir röntgen filmi gibiydi.   


Son çeyreğe Rus temsilci farkı azaltarak başladı ve farkı 6 sayıya kadar indirdi. Jefferson’in çabuk ve yerinde reaksiyonu ile yeniden çift haneli farka erişen Galatasaray, rakibin de beceri eksikliği sayesinde oyunu kontrol etmeyi başardı. Kaptan Işıl Alben’in sayı yollarını aralamasıyla Cimbom sahadan 59-45 galip ayrıldı ve grubu lider bitirdi, hem de ardarda 8. galibiyetini almış oldu.


Moriah Jefferson 18 sayı, 6 ribaund, 4 asist, Victoria Macaulay 13 sayı, 11 ribaund, Monika Grigalauskyte 14 sayı, 7 ribaundla oynadı.

Yorumlar Okunma: 1605