U18'de derbi gibi derbi (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

U18'de derbi gibi derbi (Hayri Pekergin)

24-10-18 14:40
U18 Seviyesinde sert maçlar, derbiler neden değerli ve önemli?

Değerli çünkü bu seviyede ülkemizde çok fazla maç oynanmıyor.

Bu yaşlardaki oyuncuların yaşıtları arasındaki performansı gelecek açısından önemli sinyaller üretiyor.

Önemli çünkü elit seviyede sporun en zor süreçlerinden biri U18 ve sonrasındaki iki üç sezon.

Profesyonel seviyede kalıcı olmak için önce bu yaş grubunda kalabalık arasından sıyrılmak, gelişim sağlamak, güven kazanmak gerekiyor.

Bütün bunları yaparken de ergenlikten yetişkinliğe, orta öğretimden üniversiteye, amatörlükten profesyonelliğe geçişin getirdiklerinin götürdüklerinden daha fazla olmasını sağlamak şart.

Sakatlık risklerini en aza indirmek, bu süreçten en sağlıklı şekilde çıkmak ise işin bir başka boyutu.

Galatasaray Fenerbahçe U18 kız takımlarının dün oynadığı ve sonucu son saniyede belirlenen derbi maçı gelecek için dikkate alınması gereken sinyaller içeren bir karşılaşmaydı.

Derbileri bilirsiniz.

Her derbinin bireysel ve kolektif anlamda dramatik yönleri vardır.

Bunlardan bazılarını ancak çok yakındakiler fark eder. Bazıları ise sahada tüm gözler önünde cereyan eder.

Dünkü Galatasaray Fenerbahçe derbisi de bu konuda bir istisna olmadı.

******

Maç dengeli başlamış. 5.dakika 6-6 eşitlikle geçilmişti.

Ribauntlara power forvetler Melike Duru (5s) ve Şevval Gül (17s) ile hakim olan Fenerbahçe oyun kurucusu Duygu Özen’in (15s) hızlandırdığı tempoda Doğa Adıcan (16s) ve Şevval-Melike ikilisi ile sayı bulunca ilk çeyrek 11-15 Fenerbahçe’nin oldu.

Galatasaray’ın sayıları her mesafeden skor bulan forvet Miray Balota (13s), pivot Sude Türkmen (2s) ve bu maçta her iki guard pozisyonunda da görev yapan Melisa Eroğlu (19s) ile geldi.

Maçın ikinci çeyreğinde Fenerbahçe guardı Ece Karahan’ın ikili mücadelede kolundan ciddi şekilde sakatlanarak oyun dışı kaldı.

Bu bölümde 2003 doğumlu oyun kurucu Ayşe Yılmaz Duygu Özen’in dinlenmesi için katkı yaparken skora 4 sayılık destek sağladı.

Galatasaray’da forvet İpek Garip üst üste ürettiği 5 sayı ile skora denge getiren isim oldu.

Sarı kırmızılılar Miray Balota’nın, Şevval Gül üzerinden bulduğu penetre sayısı ile 22-20’de ilk kez öne geçti.

Galatasaray’da bu sezona kadar shooting guard oynamasına rağmen oyun kurucu pozisyonunda savunma, pas trafiği ve skora katkı olarak hatasız işleyen Beyza Nur Uruç’un katkısı eklenince maç başa baş devam etti.

Arifecan Vardar (6s), Sude Yılmaz (8s) ve Simge Tokmak’ın (2s) sayılarına Fenerbahçe bu çeyrekte gerçek ritmini bulan Şevval Gül’ün 6 sayısı, Doğa Adıcan ve İdil Saçalır’ın (4s) 3 sayı isabetleri ve Duygu Özen’in orta mesafesi ile verince ilk çeyrek 28-30 sarı lacivertlilerin oldu.

3. Çeyrek Türk filmlerini aratmayan gelişmelere sahne oldu.

Önce Fenerbahçe Duygu Özen’in yönettiği pas trafiğinde, Şevval Gül, ve Banu Şimşek’in (3s) 3 sayı isabeti ile 33-38 öne geçti.

Galatasaray bu sayılara Miray Balota ve hücumda önemli bir ivme kazanan Melisa Eroğlu ile yanıt verse de skor liderliği sarı lacivertlilerdeydi.

Fenerbahçe’nin hızlı hücumlar momentum kazanması beklenen bölümde önce Galatasaray’da Sude Türkmen ve Doğa Adıcan çarpıştı. Her iki oyuncu da tedavi için kenara gitti.

Kısa bir süre sonra da Fenerbahçe shooting guardı İdil Saçalır da omzundan sakatlanarak kenara gitmek zorunda kaldı.

Oyunun o bölümünde iki takımdan toplam 3 oyuncu kenarda tedavi görürken, Fenerbahçe’li Ece Karahan ise hastaneye gönderiliyordu.

Galatasaray çeyreğin sonlarında savunma direncini çok yukarı çekti. Arifecan Vardar 4 sayısına, Sude Yılmaz’ın hücum ribaunt basketi ve İpek Garip’in orta mesafe isabeti eklenince sarı kırmızılılar 45-42 öne fırladı.

Bu bölümde dış rotasyonu daralan Fenerbahçe’de Duygu Özen’in faul sayısı dörde yükseldi.

Galatasaray’dan Miray Balota’nın imza hareketi olan, havada asılı kalarak tek ayak üzerine yükselerek bulduğu penetre baskete Fenerbahçe Ayşe Yılmaz’ın çizgiden isabetleri ve Duygu Özen ile yanıt verince bu çeyrek 47-46 Galatasaray’ın oldu.

Son çeyrekte çekişme en üst üst düzeye çıktı.

Galatasaray 35.dakikada Beyza Nur Uruç, yeniden ritm kazanan Melisa Eroğlu ve Miray Balota ile 56-52 öne geçti.

Bundan sonra her dakika heyecan arttı.

Fenerbahçe hücumdan boş dönerken Sude Yılmaz’ın basketi ile 37. Dakikada Galatasaray 58-52 ile farkı altı sayıya çıkardı.

Fenerbahçe reaksiyon Doğa Adıcan ile geldi.

2001 Doğumlu forvet önce çizgiden iki isabet daha sonra bulduğu coast to coast turnike ile takımını yeniden maça ortak etti.

Galatasaray hücumda isabet bulamazken, Doğa Adıcan’ın asisti ile 17. Sayısına ulaşan Şevval Gül skoru 58-58’de eşitledi.

İki takım da kritik faul atışlarından yararlanamadı.

Faul sorununa rağmen takımının savunmasını toparlayan Duygu Özen’in çizgideki isabeti ile Fenerbahçe serisini 7-0’a çıkardı ve 38.dakikada 58-59 öne geçti.

Fenerbahçe Duygu Özen’i savunmada korumak için kenara alınca Galatasaray’ın en skorer ismi Melisa Eroğlu’nun üst üste iki penetre basket geldi ve 39.dakikada sarı kırmızılılar 62-59 öne fırladı.

Galatasaray’ın boş döndüğü hücumlar sonrası Fenerbahçe oyun kurucusu Duygu Özen ve Şevval Gül ile çizgiden 2 isabet bularak skoru 62-61’e taşıdı.

Galatasaray topunda, baskı yapan Fenerbahçe rakibine top kaybı yaptırdı. Hücumda sorumluluk alan Duygu Özen bulduğu yakın atış ile Fenerbahçe’yi 63-62 öne geçirdi.

Galatasaray top kaybı yapıp, hücumda teması alan Doğa Adıcan çizgiden boş dönünce Galatasaray son bir şans yakaladı.

18 Saniye kala Galatasaray hücumunda teması alan isim bu kez Sude Yılmaz oldu. Bu ismin çizgiden tek isabeti ile 10 saniye kala skor 63-63’e eşitlendi.

Fenerbahçe’nin son hücumda Doğa Adıcan’ın şutunu iyi takip eden Melike Duru çizgiden tek isabet bularak çekişmeli derbinin sonucunu ilan etti.

Fenerbahçe 64-63 kazanan taraf oldu.

twitter: @hayripekergin

 

SON SERBEST ATIŞLARDAN ÖNCEKİ FAUL

Yorumlar Okunma: 3803