U16 Kızlar tarihi maça çıkıyor (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U16 Kızlar tarihi maça çıkıyor (İlker Yıldız)

23-08-18 12:09
Son yıllarda kadın basketbolumuzda soğuk rüzgârlar esiyordu. Altyapı Milli Takım kategorilerinde (U18 ve U20’de) Avrupa A Liginden B Ligine düşmüştük ve gelecek sene de bu iki kategoride B Liginde olmaya devam edeceğiz. Bu yıl dâhil son beş yılda altyapı Kız Basketbol Milli Takımlarımızın A Ligindeki en iyi derecesi sadece sekizincilikti. Ama U16 Kızlarımız şimdiden ilk dördü garantilediler ve gelecek adına umutlarımızı kuvvetli bir şekilde arttırdılar. Hem takım oyunu, hem takım ruhu, hem de bireysel performans gelişimi anlamında turnuvanın en iyi takımı açık ara biziz.

Evet, öncelikle altyapı kategorilerinde dereceden daha çok, oyuncuların gelişimi ve performansları daha ön planda olmalıdır. Ancak Altyapı Milli Takım kategorilerinde B Liginde yer almamız, ülke kız basketbolumuz açısından da bir prestij kaybıdır. Altyapı Milli Takımları B Liginde yer alan bir kız basketbolunun, ülke gündeminde yer alması da maalesef pek mümkün olamıyor. Dolayısıyla da ülke çapında basketbola özenen genç kızlarımızın sayısını da yeterince arttıramıyoruz. Kız basketbolcu sayısını artıramadığımız müddetçe de, oyuncu havuzumuz yetersiz kalıyor. Başarılarda maalesef bir yere kadar sağlanabiliyor. En büyük sorunlarımızın başında gelen, oyuncu havuzumuzun yetersizliğini çözümlememiz gerekiyor.
 

Maalesef çoğu spor basını ancak ses getirecek bir başarı sonrasında kadın basketbolunu ilk sayfalarına taşıyorlar. Bizlere düşen sorumluluk ise, altyapı organizasyonlarında gelen bu başarıları önce takdir etmek ve sonra da gündeme taşımaktır. Bu tür bütünleşmeler, Türk basketboluna olumlu anlamda dönecektir. Basın daha çok gündeme kadın basketbolunu getirecek, bu başarıları gören kız çocuklarımız o oyuncular gibi olmak isteyecekler, kadın basketboluna sponsor destekleri daha da artacak, kulüp yöneticileri altyapının önemini daha iyi anlayacak vb. Böylece Türk kadın basketbolumuz çok daha iyi yerlere gelecektir.

Yarın (24.08.2018) Türk kadın basketbolu adına çok önemli bir gün, U16 Kız Milli Takımımız grupta uzatma sonunda yenildiği Çekya ile saat 19.00’da bu sefer yarı final maçına çıkıyor. Bu önemli maçı sadece FİBA Youtube canlı olarak yayınlanacak. Keşke ülkemizde bir Televizyon kanalı ile anlaşılsa ve canlı olarak yarı final maçımız ülkemizdeki bir televizyon kanalında da verilse, ne kadar güzel olurdu değil mi?

Çünkü kız çocuklarımızı basketbolu sevdirme adına; maddi anlamda birçok masraf yapmış olsak dahi, U16 Kızlar Avrupa Şampiyonası yarı final maçımızın televizyonda yayımlanması kadar başarılı olamayız. Belki yarı final maçına kadar televizyon anlaşması yetişemeyebilir, ama inşallah final maçına kaldığımızı hesap ederek, TBF yetkilileri bir televizyon kanalı ile görüşüp, final maçımızın yayımlanması adına şimdiden girişimlerde bulunabilir. Bir anda ülke gündemimiz de basketbol ve özellikle de kız basketbolumuz daha da görünür kılınmış olunur. Bu başarıları, Türk basketbolumuz adına önemli bir fırsata dönüştürmek bizlerin elinde.

A Kadın Milli Takım Menajeri Sayın Zeynep Gül Ene ve U16 Kız Milli Takımımızın başantrenörü Sayın Halil Demirbilek başta olmak üzere; idari ekibe, teknik ekibe, oyuncularımıza, oyuncu velilerimize ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

Kalbimiz sizlerle... Her şey Türk basketbolu için. 

Yorumlar Okunma: 3504

coil