BGL'nin ilk meyveleri (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

BGL'nin ilk meyveleri (Efe Can Önal)

15-08-18 09:23
Geçtiğimiz sezon basketbolumuza merhaba diyen Basketbol Gençler Ligi, ilk meyvelerini vermeye başladı diyebiliriz. Ligde yer alan oyuncuların bir kısmı şimdiden BSL ve TBL kadrolarına dahil olmaya başladılar. Ekonomik olarak zor bir süreçten geçen kulüplerin gençlere yönelik hamlelerinin devam edeceğini düşünüyorum. Şu ana kadar sözleşme imzalayan isimler şu şekilde:
 
Yiğitcan Saybir: Anadolu Efes- Anadolu Efes
 
Eray Akyüz-Erkin Şenel-Sedat Ali Karagülle: Banvit-Banvit
 
Cengizhan İvedi: Fenerbahçe- Arel Üni Büyükçekmece
 
Arda Erdoğan: Anadolu Efes- Arel Üni Büyükçekmece
 
Ata Kahraman: Bahçeşehir Koleji- Bahçeşehir Koleji
 
Efe Ergi Tırpancı-Ahmet Can Duran: Fenerbahçe-Fenerbahçe
 
Furkan Ayça: İstanbul BBSK-İstanbul BBSK
 
Gökhan Edge Demirli: Pınar Karşıyaka-Pınar Karşıyaka
 
Mert Konuk-Çağatay Afşar-Emre Tanışan: Tofaş-Tofaş
 
Yiğit Özkan: Trabzonspor-Trabzonspor
 
İsmet Baran Avşar-Mert Camcı: Anadolu Efes-Bakırköy Basketbol
 
Seyitcan Erdem: Beşiktaş- Ormanspor
 
Berkay Bayar: Darüşşafaka - Petkim
 
...VE BANDIRMA KIRMIZI GENÇLERİ
 
 
Kuşkusuz bu isimlerin bir kısmı yıllardır göz önünde olsa da onların devamlılığı açısından önemli bir gelişme. Eklemeler oldukça güncellemelerimize devam edeceğiz. Şimdi ise yeni sezonda nasıl yenilikler var ona bakalım biraz.
 
Öncelikle Alaeddin Yakan’ın İstanbul BBSK’nın BGL koçu olması güzel bir gelişme. Hayri Solmaz- Ahmet Bülbül gibi antrenörlerin de bu ligde görev alması lazım diye düşünüyorum. Belki ilerleyen süreçlerde de kendilerini BGL’de görebiliriz. Bundan genç antrenörlere bir tepkim olduğu anlaşılmasın, aksine kademe sınırının B’den C’ye bile düşürülmesini savunuyorum. Buradaki amacım, basketbola emek veren değerli ve tecrübeli antrenörlerimizin lige heyecan, kalite katacağını belirtmek. 
 
Geçtiğimiz sezon BGL’nin etkilediği bir organizasyon olan U18 Erkekler Ligleri ve Şampiyonaları da bu sezon yeni bir formata büründü. U18 liginde herkes için geçen sezon artı ve eksi durumlar vardı, bu sezon için de aynı şeyler geçerli. En önemli değişikliklerden birisi geçtiğimiz yıl, BGL’de görev yapan oyuncular yerel lig takımlarda mücadele edemezken, bu sezon 2002 doğumlular aynı zamanda yerel ligde de mücadele edebilecek. Bu uygulama kuşkusuz yerel liglerin ve Türkiye Şampiyonası’nın kalitesini artıracaktır ancak geride kalan takımlar yani BGL dışındaki kulüplerin oyuncu çekme açısından elini zora sokan bir durum olarak gözükmekte. BGL takımları zaten avantajlı konumdayken bir de böyle bir lüksün sahibi oldular. Hem BGL hem de yerel ligde oynayacak olan 2002 doğumlu oyuncu sayısında bir sınırlama olması en mantıklısı yoksa BGL dışındaki kulüpler oyuncu tutmakta zorlanacak. 
 
Fakat diğer bir açıdan bakarsak da, Alman düşünür Friedrich Nietzsche’nin “güç istenci” kavramı burada devreye giriyor: Her insan gibi sporcular da güçlü, kazanan ve göz önünde olan takımda olmak istiyor, o yüzden burada en az kızılacak isimler genç sporcu kardeşlerimiz. Onların BGL’de oynamak istekleri gayet anlaşılabilir bir durum ki önceliklerinin de bu olması lazım bence. İşin diğer tarafından bakarsak da U18 Türkiye Şampiyonası daha rekabetçi hale geliyor. Geçen yıl oynanan şampiyonada Anadolu Efes, Fenerbahçe, Darüşşafaka, Banvit, Pınar Karşıyaka, TED Ankara Kolejliler, Tofaş vb gibi öncü kulüplerin olmaması turnuvanın izlenilirliğini ve heyecanını biraz düşürmüştü. Şimdi bu kulüplerin çoğunun bu şampiyonada olacağını varsayarsak daha çekişmeli ve ismi arka planda kalmamış bir şampiyona bizi bekliyor. Kısacası Nasreddin Hoca’nın “sen de haklısın” fıkrası gibi. BGL takımları daha güçlü ve yerel ligde de başarılı olmayı istemekte, sadece yerel liglerde mücadele etme hakkı olan kulüplerde “zaten BGL’de yokuz bari yerel ligdeki avantajımızı koruyalım” demekte haklı. Hayat ileriye doğru yaşanıp geriye doğru yorumlandığı için sezon bittiğinde bu uygulamaların etkisini, getirisini götürüsünü rahatça konuşabileceğiz. 
 
Ayrıca geçen sezon BGL ilk turunda elenen takımların sporcuları sezonu Ocak ayında tamamlamışlardı. Klasman grubu olası bir uygulama gibi gözükse de TBF, bu sezon yeni bir karar aldı ve ilk turda elenen 8 takımın Anadolu Şampiyonası’na katılmasına karar verdi. Bu karar özellikle sporcu kardeşlerimiz açısından çok değerli.
 
Sonuçta BGL çok göz önünde bir lig. İstatistiki verilerin sayesinde oluşan popülaritenin yanı sıra, oyuncu menajerlerinin de gözü bu ligde. “Basketbolcu olmaya 1 kala” diye adlandırabileceğimiz bir lig yani BGL. Burada ek olarak değinmek istediğim bir diğer noktada şu: Takımların mentör ya da spor psikologu bulundurma zorunluluğu olması gerekliliği. Saydığım popülarite, izlenilirlik, göz önünde olma durumu, spot ışıklarının üstünde olması, kontrol edilmesi gerekli bir durum. Çocukları kendi haline bırakırsak kaybolup giden bir sürü gencimiz olur. Bu yüzden nasıl her kulübün sözleşmeli kondisyoner bulundurması gerekiyorsa , spor psikoloğu da o derece önemli ve gerekli bir element. 2019/2020 Sezonu’nda bu uygulamanın hayata geçebileceği düşüncesindeyim.
 

Son olarak uygulamalarını genelde futbolda ve geçtiğimiz sezon Ankara Yerel Liglerinde gördüğümüz üzere Basketbol Gençler Ligi’ne de her sezon için kaybettiğimiz önemli basketbol adamlarının isimleri verilebilir. Örneğin bu sezon Doğan Hakyemez Basketbol Gençler Ligi olarak oynanabilir. Bu konuda da güzel bir çalışma olacağı kanısındayım. Basketbola değer katan isimlerimizi unutmamak dileğiyle.  

Yorumlar Okunma: 6327