2. Tur Aşkına… BGL 13.Hafta EN’leri (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

2. Tur Aşkına… BGL 13.Hafta EN’leri (Efe Can Önal)

27-12-17 11:28

İstanbul BŞB 3.çeyreğinde bir ara 17 say farkla geriye düştüğü maçta, Eskişehir Basketbol’u mağlup ederek hem haftanın geri dönüşüne imza attı hem de ilk 6 yolundaki önemli rakiplerinden birisine karşı ikili averajda üstün konuma geçti.Beşiktaş’tan sonra bu kritik maçı da kaybedenEskişehir ekibi ise, önümüzdeki hafta Gelişim Koleji ile tamam mı devam mı karşılaşmasına çıkacak. 


Boyalı alandan 68 sayı bulduğu karşılaşmada Daçka, grubun son sırasında yer alan rakibi Yeşilgiresun Belediyesi’ni farklı mağlup etti.
Gaziantep Basketbol; rakibi Beşiktaş’ı 3.çeyrekte sadece 3 sayıda tuttuğu karşılaşmadan galip ayrılarak 2.galibiyetini elde etti. Siyah beyazlılar ise 2.tur yolunda çok ağır bir yara aldı ve belki de bu maçı sezon sonunda çok arayacaklar.

Bir diğer geri dönüş hikayesi de İzmir’de yaşandı. Gelişim Koleji, ilk yarısını 16 sayı geride kapattığı maçta Tofaş’ı evinde devirdi ve 2.tur yolunda çok önemli bir adım attı. Tofaş ise yaptığı 28 top kaybının bedelini ağır ödedi. 

Haftanın en çok merak edilen karşılaşmasında ise Anadolu Efes, uzatmaya giden maçta Ted Ankara Kolejliler deplasmanından galip ayrıldı. Ev sahibi ekip aleyhine çalınan bazı hakem kararlarının can yaktığını belirtmek lazım ancak başkent ekibi de böylesine bir maçta 18 serbest atış kaçırarak (15/33), eline geçen fırsatı iyi kullanamadı. Maçın güzel yanlarından birisi de salonun tamamen dolu olmasıydı. 
 
 
BGL A GRUBU HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
İstanbul BŞB
Haftanın Altın Karması
Ömer Yasir Küçük (TED Ankara Kolejliler)
Kamer Muhammed Bayraktar (İstanbul BŞB)
Marcu Traian Badiu (Gelişim Koleji)
Mert Doğan (Gaziantep Basketbol)
Emirhan Ünnü (Gaziantep Basketbol)
Haftanın Gümüş Karması
Mert Akay (Darüşşafaka Basketbol)
Arda Erdoğan (Anadolu Efes)
Göktuğ Baş (Anadolu Efes)
Mert Akarsu (Eskişehir Basketbol)
Emre Tanışan (TOFAŞ)
Haftanın Koçu
Murat Şimşek (İstanbul BŞB)
Haftanın Oyuncusu
İsmet Baran Avşar (Anadolu Efes)
Haftanın skoreri
Ömer Yasir Küçük (TED Ankara Kolejliler) 37 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Marcu Traian Badiu (Gelişim Koleji) 5/9
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
İsmet Baran Avşar (Anadolu Efes) 6/12
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Darüşşafaka Basketbol (105)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Darüşşafaka Basketbol (54)
En fazla serbest atış kullanan takım
TED Ankara Kolejliler (15/33)
En az serbest atış kullanan takım
Darüşşafaka Basketbol (4/5)
En fazla ribaund alan takım
Darüşşafaka Basketbol (61)
En fazla ribaund alan oyuncu
Yiğit Baran Sarıkaya (TED Kolejliler) 15
En fazla asist yapan takım
Darüşşafaka Basketbol (30)
En az asist yapan takım
Yeşilgiresun Belediyespor (9)
En fazla asist yapan oyuncu
Arda Erdoğan (Anadolu Efes) 7
En fazla top çalan takım
Gelişim Koleji (21)
En az top çalan takım
Anadolu Efes (6)
En fazla top çalan oyuncu
Alperen İşçi (Gelişim Koleji) 6
En fazla top kaybeden takım
TOFAŞ (28)
En az top kaybeden takım
Gelişim Koleji (13)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Anadolu Efes 13 12 1 1169 885 25
2 Darüşşafaka Basketbol 13 12 1 1101 854 25
3 TOFAŞ 13 9 4 1090 971 22
4 TED Ankara Kolejliler 13 8 5 1128 1015 21
5 Gelişim Koleji 13 6 7 974 942 19
6 İstanbul BBSK 13 6 7 950 934 19
7 Eskişehir Basket 13 5 8 978 986 18
8 Beşiktaş 13 4 9 907 922 17
9 Gaziantep Basketbol 13 2 11 731 1068 15
10 Yeşilgiresun Belediyespor 13 1 12 791 1242 14
 
A Grubu Gelecek Hafta Maçları (14. Hafta / 29 - 30 Aralık 2017)
Yeşilgiresun Belediyespor - Gaziantep Basketbol
TOFAŞ - TED Ankara Kolejliler
İstanbul BBSK - Darüşşafaka Basketbol
Anadolu Efes - Beşiktaş
Eskişehir Basket - Gelişim Koleji

 

Fenerbahçe Doğuş, ilk çeyrekte yakaladığı 19 sayılık avantajı iyi kullandı ve Sakarya deplasmanından galip ayrıldı.
 
Pınar Karşıyaka 2.çeyreğinde hamle yapıp farkı çift hanelere çıkardığı maçta, Ata Kahraman ile direnmeye çalışan Bahçeşehir Koleji’ni, boyalı alanı etkili kullanarak (56 sayı) mat etti ve 10.galibiyetine ulaştı.
 
Türk Telekom, 1999 doğumlu oyuncularından 51 sayılık katkı aldığı maçta, Büyükçekmece deplasmanından galibiyetle ayrıldı ve 2.tur umudunu sürdürdü. Önümüzdeki hafta deplasmanda oynayacakları Uşak maçı hayati öneme sahip başkent ekibi için.
 
Muratbey Uşak, Banvit deplasmanında ilk çeyreği önde kapatınca herkes bir sürpriz daha mı geliyor diye düşünmeye başlıyordu ki, ev sahibi ekip 2.çeyrekten itibaren oyuna ağırlığını koydu ve maçtan 35 sayılık farkla galip ayrıldı. 
 
Trabzonspor’un yükselen grafiği Galatasaray deplasmanında da devam etti ve üst üste 3.galibiyetini aldı. İlk 6 dakikada farkı çift hanelere çıkan sarı kırmızılılar ise oyunun geri kalanında kontrolü rakibine kaptırdı ve üst üste 2.yenilgisini aldı. 
 

 

BGL B GRUBU HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Trabzonspor
Haftanın Altın Karması
Osman Emre Uğurtürk (Türk Telekom)
Ata Kahraman (Bahçeşehir Koleji)
Gökhan Edge Demirli (Pınar Karşıyaka)
Sadık Emir Kabaca (Banvit Basketbol)
Yiğit Abdullahoğlu (Dİ Büyükçekmece)
Haftanın Gümüş Karması
Agah Abdussamed Kızılkaya (Sakarya BŞB)
Yiğit Özkan (Trabzonspor)
Mehmet Utku Tuğsal (Galatasaray)
Orkun Kemal Ertaş (Türk Telekom)
İsmail Karabilen (Fenerbahçe Doğuş)
Haftanın Koçu
Ali Uruk (Trabzonspor)
Haftanın Oyuncusu
Muhammed İsmail Yaşar (Trabzonspor)
Haftanın skoreri
Ata Kahraman (Bahçeşehir Koleji) 35 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Ata Kahraman (Bahçeşehir Koleji) 5/12
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Ata Kahraman (Bahçeşehir Koleji) 5/12
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Pınar Karşıyaka (91)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Banvit Basketbol (53)
En fazla serbest atış kullanan takım
Sakarya Büyükşehir Basketbol (25/35)
En az serbest atış kullanan takım
Demir İnşaat Büyükçekmece (10/15)
En fazla ribaund alan takım
Banvit Basketbol (64)
En fazla ribaund alan oyuncu
S. Emir Kabaca (Banvit Basketbol) 16
En fazla asist yapan takım
Pınar Karşıyaka (27)
En az asist yapan takım
Banvit Basketbol (8)
En fazla asist yapan oyuncu
O. Emre Uğurtürk (Türk Telekom) 14
En fazla top çalan takım
Banvit Basketbol (19)
En az top çalan takım
Pınar Karşıyaka (4)
En fazla top çalan oyuncu
O. Emre Uğurtürk (Türk Telekom) 4
Burak Gözeneli (Türk Telekom) 4
Sedat Ali Karagülle (Banvit Basketbol) 4
En fazla top kaybeden takım
Muratbey Uşak Sportif (27)
En az top kaybeden takım
Bahçeşehir Koleji (11)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Banvit Basketbol 13 12 1 1161 907 25
2 Fenerbahçe Doğuş 13 11 2 1011 884 24
3 Pınar Karşıyaka 13 10 3 1091 862 23
4 Galatasaray 13 7 6 1011 1047 20
5 Bahçeşehir Koleji 13 6 7 961 953 19
6 Muratbey Uşak Sportif 13 6 7 897 968 19
7 Trabzonspor 13 4 9 857 935 17
8 Demir İnşaat Büyükçekmece 13 4 9 939 1041 17
9 Türk Telekom 13 4 9 951 1083 17
10 Sakarya Büyükşehir Basketbol 13 1 12 828 1027 14
 
B Grubu Gelecek Hafta Maçları (14. Hafta / 29 – 30 Aralık 2017)
Trabzonspor - Pınar Karşıyaka
Muratbey Uşak Sportif - Türk Telekom
Banvit Basketbol - Sakarya Büyükşehir Basketbol
Demir İnşaat Büyükçekmece - Galatasaray
Fenerbahçe Doğuş - Bahçeşehir Koleji

Yorumlar Okunma: 3576