Sezonun sürprizi Uşak’tan… BGL 12. Hafta EN’leri (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Sezonun sürprizi Uşak’tan… BGL 12. Hafta EN’leri (Efe Can Önal)

20-12-17 12:55

Eskişehir Basketbol, ribaundlarda fark yarattığı maçta (58-33), Yeşilgiresun Belediye deplasmanından galibiyetle ayrıldı ve 2.tur için ümidini sürdürdü.

Daha çekişmeli geçmesi beklenen maçta ise Darüşşafaka Basketbol, Beşiktaş deplasmanından ilk yarıdaki etkili oyunuyla ve topu iyi paylaşarak (23 asist) galip ayrılmasını bildi.
 
Hep dengede geçen ve kırılmaların olmadığı müsabakada ise Gelişim Koleji, uzatma sonunda TED Ankara Koleji’ni Arda Korkmaz’ın üçlüğüyle mağlup ederek hayati bir galibiyet aldı. İlk yarıdaki maçta da rakibini yenen İzmir temsilcisi 2.tura yükselmesi durumunda önemli bir avantaj elde etmiş olacak.
 
Farklı hedeflerde olan iki takımın mücadelesinde ise Anadolu Efes, Gaziantep Basketbol’u çok farklı mağlup etti ve liderliğini sürdürdü.
 
İstanbul BŞB, geçen hafta olduğu gibi bu haftada çift haneli farklarla önde olduğu zorlu bir deplasmandan mağlup ayrıldı. Tofaş’a maça getiren isim, ilk 3 çeyrekte sadece 2 sayı kaydeden ancak son periyotta 13 sayı atarak oyuna ağırlığını koyan Mert Konuk oldu.

 

BGL A GRUBU HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Gelişim Koleji
Haftanın Altın Karması
Furkan Ayça (İstanbul BŞB)
Arda Korkmaz (Gelişim Koleji)
Doğukan Eren Üzüm (Anadolu Efes)
Emre Tanışan (TOFAŞ)
Yiğit Baran Sarıkaya (TED Kolejliler)
Haftanın Gümüş Karması
Caner Şenay (Yeşilgiresun Belediyesi)
Marcu Traian Badiu (Gelişim Koleji)
Berkay Bayar (Darüşşafaka Basketbol)
Alperen İşçi (Gelişim Koleji)
Mehmet Emir Ertürk (Yeşilgiresun Belediyesi)
Haftanın Koçu
Cüneyt Kendirci (Gelişim Koleji)
Haftanın Oyuncusu
Mahmutcan Çetin (Eskişehir Basketbol)
Haftanın skoreri
Mahmut Can Çetin (Eskişehir Basket) 28 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Tarık Günay (TED Ankara Kolejliler) 4/7
Gaffar Çetin (İstanbul BBSK) 4/7
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Marcun Badiu (Gelişim Koleji) 5/12
Mahmut Can Çetin (Eskişehir Basket) 5/10
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Anadolu Efes (104)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Anadolu Efes (36)
En fazla serbest atış kullanan takım
Yeşilgiresun Belediyespor (11/22)
En az serbest atış kullanan takım
Darüşşafaka Basketbol (9/13)
En fazla ribaund alan takım
Anadolu Efes (62)
En fazla ribaund alan oyuncu
Emre Danışan (TOFAŞ) 14
Ömer Yavaş (TOFAŞ) 14
En fazla asist yapan takım
Anadolu Efes (29)
En az asist yapan takım
Gaziantep Basketbol (7)
En fazla asist yapan oyuncu
Ömer Yasir Küçük (TED Ankara Kolejliler) 13
En fazla top çalan takım
Anadolu Efes (17)
En az top çalan takım
Darüşşafaka Basketbol (5)
En fazla top çalan oyuncu
Arda Korkmaz (Gelişim Koleji) 4
Ömer Yasir Küçük (TED Ankara Kolejliler) 4
Doğukan Eren Üzüm (Anadolu Efes) 4
Ali Öztürk (Yeşilgiresun Belediyespor) 4
En fazla top kaybeden takım
Gaziantep Basketbol (23)
En az top kaybeden takım
Anadolu Efes (14)
TOFAŞ (14)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Anadolu Efes 12 11 1 1069 794 23
2 Darüşşafaka Basketbol 12 11 1 996 800 23
3 TOFAŞ 12 9 3 1028 905 21
4 TED Ankara Kolejliler 12 8 4 1037 915 20
5 Gelişim Koleji 12 5 7 908 880 17
6 İstanbul BBSK 12 5 7 889 876 17
7 Eskişehir Basket 12 5 7 920 925 17
8 Beşiktaş 12 4 8 855 860 16
9 Gaziantep Basketbol 12 1 11 669 1016 13
10 Yeşilgiresun Belediyespor 12 1 11 737 1137 13
 

 

A Grubu Gelecek Hafta Maçları (13. Hafta / 24 Aralık 2017)
TED Ankara Kolejliler - Anadolu Efes
Darüşşafaka Basketbol - Yeşilgiresun Belediyespor
İstanbul BBSK - Eskişehir Basket
Gelişim Koleji - TOFAŞ
Gaziantep Basketbol - Beşiktaş

 

50 Ribaund alan ve Ata Kahraman’ın skorer oyunuyla maçı domine eden Bahçeşehir Koleji, Galatasaray’ı bir kez daha yenerek ilk 6 yolunda çok önemli bir galibiyet elde etti.
Trabzonspor baştan sona üstün oynadığı maçta Dİ Büyükçekmece’yi rahat geçti ve ligdeki 3.galibiyetine ulaştı.
Banvit ise ilk çeyreğini geride kapattığı Türk Telekom deplasmanından, hızlı hücumlardan bulduğu sayılarla farklı bir galibiyete ulaştı ve Fenerbahçe’nin kaybettiği haftada liderlik koltuğunun yeni sahibi oldu.
2.çeyrekten itibaren oyuna ağırlığını koyan Pınar Karşıyaka, evinde Sakarya BŞB’yi kolay geçti ilk 3 içindeki yerini sağlamlaştırdı.
Haftanın ve hatta sezonun sürprizini ise Fenerbahçe’yi deplasmanda mağlup eden Muratbey Uşak Sportif yaptı. Maç boyunca geri düşmeyen ve farkı bir ara 18 sayıya kadar çıkaran konuk ekip, bu zaferle birlikte 2.tur grubuna kalma yolunda büyük bir hamle yaptı.

 

BGL B GRUBU HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Muratbey Uşak Sportif
Haftanın Altın Karması
Yiğit Özkan (Trabzonspor)
Tevfik Atakan Gökseven (Dİ Büyükçekmece)
Gökhan Edge Demirli (Pınar Karşıyaka)
Sadık Emir Kabaca (Banvit Basketbol)
Ali Yurtseven (Muratbey Uşak Sportif)
Haftanın Gümüş Karması
Ali İhsan Paçacı (Pınar Karşıyaka)
Atakan Erdek (Banvit Basketbol)
Arda Tunca (Bahçeşehir Koleji)
Alp Aşut (Galatasaray)
Hüseyin Çevirgen (Sakarya BŞB)
Haftanın Koçu
Özcan Çete (Muratbey Uşak Sportif)
Haftanın Oyuncusu
Ata Kahraman (Bahçeşehir Koleji)
Haftanın skoreri
T. Atakan Gökseven (Dİ Büyükçekmece) 30 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Yiğit Özkan (Trabzonspor) 5/9
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Yiğit Özkan (Trabzonspor) 5/9
T. Atakan Gökseven (Dİ Büyükçekmece) 5/14
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Banvit Basketbol (95)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Pınar Karşıyaka (56)
En fazla serbest atış kullanan takım
Demir İnşaat Büyükçekmece (12/28)
En az serbest atış kullanan takım
Fenerbahçe Doğuş (6/13)
En fazla ribaund alan takım
Banvit Basketbol (69)
En fazla ribaund alan oyuncu
M. İsmail Yaşar (Trabzonspor) 12
Cem Kırcıman (Fenerbahçe Doğuş) 12
S. Emir Kabaca (Banvit Basketbol) 12
Hüseyin Çevirgen (Sakarya BŞB Basketbol) 12
En fazla asist yapan takım
Banvit Basketbol (25)
En az asist yapan takım
Demir İnşaat Büyükçekmece (10)
En fazla asist yapan oyuncu
Gökhan Edge Demirli (Pınar Karşıyaka) 13
En fazla top çalan takım
Fenerbahçe Doğuş (13)
Muratbey Uşak Sportif (13)
En az top çalan takım
Demir İnşaat Büyükçekmece (4)
En fazla top çalan oyuncu
Abdülkadir Çakır (Galatasaray) 4
Nuh Özmen (Muratbey Uşak Sportif) 4
Arda Çete (Banvit Basketbol) 4
En fazla top kaybeden takım
Muratbey Uşak Sportif (20)
En az top kaybeden takım
Galatasaray (12)
 
 
S Takım O G M A Y P
1 Banvit Basketbol 12 11 1 1073 854 23
2 Fenerbahçe Doğuş 12 10 2 931 813 22
3 Pınar Karşıyaka 12 9 3 1000 785 21
4 Galatasaray 12 7 5 932 963 19
5 Bahçeşehir Koleji 12 6 6 884 862 18
6 Muratbey Uşak Sportif 12 6 6 844 880 18
7 Demir İnşaat Büyükçekmece 12 4 8 870 959 16
8 Trabzonspor 12 3 9 773 856 15
9 Türk Telekom 12 3 9 869 1014 15
10 Sakarya Büyükşehir Basketbol 12 1 11 757 947 13
 
B Grubu Gelecek Hafta Maçları (13. Hafta / 23 – 24 Aralık 2017)
Sakarya Büyükşehir Basketbol - Fenerbahçe Doğuş
Pınar Karşıyaka - Bahçeşehir Koleji
Demir İnşaat Büyükçekmece - Türk Telekom
Banvit Basketbol - Muratbey Uşak Sportif
Galatasaray - Trabzonspor

 

Yorumlar Okunma: 3652