Bu olay Türkiye'de olsa... (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Bu olay Türkiye'de olsa... (Necip Kapanlı)

27-10-17 12:57
Yıl galiba 1998... Türk Telekom'un genel menajeri olarak takımla beraber Tel Aviv'deyim... Telefonum çaldı... Karşıda Maccabi Genel Menajeri Igal Shatski  (toprağı bol olsun). 

"Necip, öğleden sonra bir planın yoka seni bizim genç maçına götüreyim." dedi. Igal Shatski hakemlik dönemimde de Maccabi'de çalışıyordu ve bir dostluğumuz vardı...

Sonuçta Shatski  beni otelden aldı ve Maccabi Tel Aviv-Hapoel Haifa genç maçına gittik. İki takım ısınıyor ama sahada bir hakem var. İsrail Federasyonu'ndan bir görevli geldi ve bana maçı yönetim yönetemeyeceğimi sordu. Tabii ki şaşırdım. Hakemliği bırakalı iki yıl olmuştu, yani artık aktif hakem değildi.

Shatski'ye sordum: Bu mümkün mü? Takımlar durumu kabul eder mi? Daha sonra bu maç aktif olmayan eski bir hakem tarafından yönetildiği için sorun çıkmaz mı?

"Burdakiler senin eski de olsa bir hakem olduğunu biliyor. Bizim kurallarımız açısından bir sorun yok." yanıtını aldım. Bana bir kıyafet uydurdular ve maçı yönettim.

Bu nostaljiyi hatırlamamın nedeni bu sezon ilk kez uygulanan BGL'den kulağımıza gelen ve giderek artan tatsızlıklar... Koçlar teknik faul alıyor, koçlar atılıyor... Sahaya çıkan herkes elbette kazanmak ister ama bu ligin ana hedefi oyuncu kazanmak. 

İsrail'de benim başımdan geçen olayın burada yaşanabileceğini düşünebiliyor musunuz? Olay Tahkim'e kadar gider ve aktif olmayan bir hakemin yönetmesi nedeniyle maç kesinlikle yeniden oynanır. 

Disiplin Kurulu bu sezon mümkün olduğu kadar maç cezası vermiyor ve doğru da yapıyor. Ancak BGL'nin neden oynandığını anlatmak için galiba diskalifiye edilen antrenörlere ağırlaştırılmış ceza vermekte fayda var. Aksi halde bu ligin amacını hiçbir şekilde anlamayacaklar ve iyi derece elde edip burayı bir basamak olarak kabul edecekler. 

 

Ey BGL koçları... Prim yapmak mı istiyorsunuz? O zaman mesainizi, dikkatinizi sadece oyuncuların gelişimi için kullanınız... Oyuncu kazanmak en büyük galibiyettir... Bırakın hakem iyi yönetsin, kötü yönetsin... Siz işinize bakın...

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 24796