Naumoski: En çok Alper Yılmaz'a karşı zorlanırdım - BasketFaul.com

Naumoski: En çok Alper Yılmaz'a karşı zorlanırdım

12-02-17 16:08

Anadolu Efes Spor Kulübü, Forma Emekliliği uygulaması kapsamında EA7 Emporio Armani Milan karşılaşmasının devre arasında onurlandırdığı Petar Naumoski ile basketbolseverleri “Efsane Basketbol Sohbeti”nde bir araya getirdi. Basketbolseverlerin tüm sorularına samimi yanıtlar veren Petar Naumoski, Forma Emekliliği Töreni sırasında gururlandığını ve eski takım arkadaşlarını gördüğü anlarda birlikte oynadıkları maçları hatırladığını söyledi. Anadolu Efes taraftarları, düzenlenen sohbet süresince ilgiyle dinledikleri efsane basketbol adamıyla bol bol fotoğraf çektirme fırsatı da buldu.


Eğlenceli ve duygu dolu anların yaşandığı basketbol sohbetine, Anadolu Efes Spor Kulübü uygulaması üzerinden bugüne kadar en az 500 puan kazanan taraftarlar katıldı.

“Forma Emekliliği Töreni benim için gurur vericiydi”

Sözlerine Forma Emekliliği uygulaması sebebiyle Anadolu Efes Spor Kulübü’ne ve kendisini yalnız bırakmayan tüm basketbolseverlere teşekkür ederek başlayan Petar Naumoski, tören sırasında eski takım arkadaşları ve dostlarını saha içerisinde görmenin kendisi için gurur verici olduğunu belirtti.

Eski takım arkadaşlarını gördüğünde hep birlikte oynadıkları final maçlarını hatırladığını dile getiren efsane basketbol adamı, o günlerde takım olarak bir aile gibi hareket ettiklerini ve o unutulmaz başarıların da bu sayede geldiğini ifade etti.

Anadolu Efes’e transfer süreci

Petar Naumoski, 1992 yılında Anadolu Efes’e transfer olma sürecini ise şu şekilde anlattı:

“İlk teklif geldiğinde kabul etmeyi düşünmüyordum. Çünkü Anadolu Efes’e gelmeden önce Jugoplastika ile final karşılaşması için İstanbul’a gelmiştim. O dönem Aksaray’da kalmıştık ve İstanbul’la ilgili düşüncelerim çok çok olumlu olmamıştı.

Fakat sonrasında transfer görüşmesi için geldiğimde bambaşka bir yerle karşılaştım. Şehir ve yemekler harikaydı. Teklif Anadolu Efes Spor Kulübü’nden gelince hemen kabul ettim.”

“Basketbolu Türkiye’ye takım olarak sevdirdik”

Naumoski, sohbete katılan basketbolseverlerin “Türkiye’ye basketbolu sevdirdiniz” yorumunu ise şu şekilde yanıtladı:

“Orada benim bir şansım vardı. 7 numara bana uğur getirmişti. Ayrıca 1992 yılında Avrupa’da Türk basketbolu pek tanınmıyordu. Sonrasında elde ettiğimiz başarılarla birlikte Türk basketbolu büyümeye başladı. Tüm başarılarımızı takım olarak, bir aile gibi elde ettik. Bu başarı sadece bana ait değildi.”

7 numarayı tercih etme sebebi

Naumoski, basketbolseverlerden gelen “neden 7 numarayı tercih ettiniz?” sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

“Anadolu Efes Spor Kulübü’ne ilk geldiğim dönemde bana 7 numaranın boşta olduğunu söylediler. Ben de tabii ki giyerim dedim. Sonrasında bu forma numarası bana ve takımıma uğurlu geldi. Şimdilerde 7 numarayı kendi markam için de kullanıyorum. Zaten bugün bu sohbete katılan tüm taraftarlarımıza da markamın yeni şapkalarından hediye edeceğim.”

“NBA’e turist olarak gitmek istemedim”

Efsane basketbol adamı, NBA’e gitmemesiyle ilgili sorusunu da şu şekilde cevapladı:

“1996 yılında Chicago Bulls’tan teklif aldım. Önerdikleri maaş düşüktü ama ona rağmen kabul etmeyi düşündüm. Fakat kendilerinden her maç 20 dakika oynama garantisi istedim. Onlar bunu kabul etmediler. Ben de turist olarak NBA’e gitmektense Avrupa’da kalmayı tercih ettim.”

Terini formaya silme hareketi

Makedon basketbol adamı, bir döneme damga vuran “teri formaya silme hareketi”nin tesadüfi oluştuğunu, hücumların son saniyelerinde terini silerek sahayı daha rahat görmek için bu hareketi yaptığını belirtti. Naumoski, bu hareketi yaptığında takım arkadaşlarının da perde yapmaya başladığını, sonrasında da bunun bir taktik haline geldiğini söyledi.

En çok sevindiği ve üzüldüğü maçlar

Petar Naumoski, basketbol kariyerinde en mutlu olduğu maçların Anadolu Efes ile Koraç Kupası’nı kazandığı final serisindeki Stefanel Milano maçları ve Benetton Treviso’da Avrupa şampiyonu olduğu maçlar olduğunu, en çok üzüldüğü maçların ise Anadolu Efes’te oynarken kaybettikleri 1992-1993 sezonundaki Aris ve 1996-1997 sezonundaki Asvel Villeurbanne karşılamaları olduğunu söyledi.

Efsane oyuncu, birlikte veya karşılıklı oynadığı en yetenekli oyuncuların şu an Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı olan Hidayet Türkoğlu ve Orlando Woolrigde olduğunu, karşılıklı oynarken en çok zorlandığı oyuncuların ise şu an Anadolu Efes Spor Kulübü Genel Direktörü olan Alper Yılmaz ve Carlton Myers olduğunu söyledi.

Naumoski, Turkish Airlines Euroleague’in yeni formatının ise seyirciler için çok eğlenceli, oyuncular için ise yıpratıcı olduğunu dile getirdi.

“Futbol oynasaydım da başarılı olurdum”

Futbol oynamayı da çok seven Petar Naumoski, sohbete katılan basketbolseverlerin “futbol oynasaydınız bu kadar başarılı olur muydunuz?” sorusunu ise “evet olurdum” şeklide yanıtladı. Naumoski, şu günlerde futbol oynamaktan çok keyif aldığını, boş zamanlarında bol bol futbol oynadığını söyledi.

“Anadolu Efes taraftarlarına kapım her zaman açık”

Ülkesi Makedonya’da Basketbol Federasyonu Başkanlığını yürüten Anadolu Efes efsanesi, Makedonya’ya gelen tüm Anadolu Efes taraftarlarına kapısının açık olduğunu ve kendilerine seve seve zaman ayırabileceğini belirtti.

Sohbet sonrasında, Anadolu Efes partnerlerinden Kahve Dünyası’nın Efsane Basketbol Sohbeti için hazırladığı özel pasta da Petar Naumoski ve basketbolseverler tarafından birlikte kesildi.

Ayrıca etkinliğin ardından Anadolu Efes efsanesi Petar Naumoski, bu özel günü ölümsüzleştirmek için kurgusal fotoğrafın Türkiye’deki üstadı ve kendisi de bir basketbol tutkunu olan fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un objektifinin karşısına geçti.
 

Yorumlar Okunma: 3973