Ankara... Artık senin bahtın kara... (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Ankara... Artık senin bahtın kara... (Efe Can Önal)

09-02-17 13:28
Son Cumartesi-Pazar günü oynanan karşılaşmaların ardından Ankara takımları kara haftalarından birini geride bıraktı. BSL’nde Halk Enerji Ted Kolejliler yılın sürprizini saliselerle kaçırarak evinde Anadolu Efes’e mağlup olurken, TBL takımlardan Türk Telekom, Düzce Belediyesi’ne deplasmanda mağlup oldu. Bir diğer TBL takımı Mamak Belediyesi DSİ ise evinde Yalova Group Belediye’ye kaybetti. TB2L takımlarından Maliye Piyango, deplasmanda Artvin Belediyesi’ne kaybederken, Ormanspor da deplasmanda Kepez Belediyesi’ne mağlup olmaktan kurtulamadı.

Şimdi geniş pencereden bakarsak Ankara erkek basketbolu adına işler iyi gitmiyor. Yakın zamanda BSL’nde 3, TBL’nde 5 takımla temsil edilen Başkent ekibinin seneye büyük ihtimalle en üst ligde takımı olmayacak. (Halk Enerji Ted Kolejliler’in ligde kalma ihtimalinden ziyade TBL’nde yer alan Türk Telekom’un play-off yarışı içerisinde olmasından dolayı büyük ihtimalle). Ankara takımı olmadan oynanan en son BSL sezonu 1989/1990. Yıllardır en üst ligde izlediğimiz Türk Telekom-Ted Ankara Kolejliler derbileri bir alt lige taşınabilir. 

Keza Ankara’nın lokomotif ekiplerinden Türk Telekom da geçtiğimiz sezon yüksek bütçeli kadrosuna rağmen ligden düştükten sonra şu anda TBL’nde play-off mücadelesi veriyor. Doğan Hakyemez ile yükselişe geçen Ankara DSİ ise yıllarca play-off yarışının içinde yer alan takımlardan birisi olduktan sonra bu sezon ligin en büyük düşme adaylarından birisi konumunda yer alıyor. Sondan ikinci konumda yer alan DSİ’nin en yakın rakibiyle arasında 2 galibiyet fark var. Elbette ligin bitimine 12 hafta var ancak takımın 12 haftadır mağlup olduğunu da unutmamak lazım. 

TB2L’ne baktığımız zaman aldığı sonuçlar itibariyle Ankara adına en olumlu takım B Grubu’nda 2.sırada yer alan Ormanspor. Onlar da son 2 yıldır iyi takımlar kurup finali yapamıyorlar, bakalım bu sezon onlar için neler getirecek. Son olarak da geçtiğimiz sezonlarda TBL’nde Gencer Baytimur ile play-off’larda yer alan ancak BSL’ne çıkamayan Maliye Piyango geliyor. 2 sezon önce TBL’nden düştükten sonra iddialı kadrolar kuramayan Ankara ekibi bu sezon TB2L’nde düşmeme mücadelesi veriyor. A Grubu’nda yer alan Piyango, 14 hafta sonunda aldığı 2 galibiyetle son sırada yer alıyor.

EBBL’nin Ankara takımları için henüz ilk tur maçları yeni tamamlandı ve sonucu kestirmek mümkün değil fakat en azından ilk turdan çıkacak olan 3 takımın neler yapacağı merak konusu. Son 36’da yer alacak 3 takım ise Ankara DSİ Gelişim, Türk Telekom Gelişim ve Başkent Karşıyaka.

İlerleyen günlerde Ankara basketbolunun sorunlarını Ankaralı basketbol adamları ile tartışacağız ve konu başlıklarımız aşağıdaki gibi olacak. Bazı sorular belki Türkiye basketbolunun sorunlarını içeriyor ancak biz Ankara merkezli bir yol izleyeceğiz.

* Ankara kulüpleri neden son yıllarda İstanbul, Bursa, İzmir, Balıkesir gibi illerin arkasında kaldı? Ankara kulüplerinin misyonu genel olarak neden bu illere oyuncu yetiştirme misyonuna evrildi ya da neden böyle bir hissiyat var?

* Kulüpler ve antrenörler, basketbolcu adaylarına gerekli ve doğru yolu çizebiliyor mu? Mentör eksikliğinden bahsedebilir miyiz?

* Sporcu adaylarına yeteri kadar maç yaptırabiliyor muyuz? Özel liglerin oluşması oyuncu yetiştirme konusunda ne kadar katkı verebilir?

* Yetiştiricilerimiz ne kadar yeterli? Onlara işlerine odaklanacak düzen sağlanıyor mu?

* Spor okulu kulüpleri basketbola zarar mı veriyor?

* Oyuncuların yurt dışına gitme ihtimali, kulüplere oyuncu yetiştirme konusunda geri adım mı attırıyor?

* Eğitim sistemimiz sporu ne kadar teşvik ediyor ? (U14 lerde bu sezon ilk kez uygulanan arayı da ayrı olarak ele alacağız) Ankara’daki okulların basketbola yatırımlarını yeterli görüyor musunuz?

* Bürokrasi ne kadar işin içinde ?

* Neden Milli takımlarda Ankaralı oyuncu görmekte zorlanıyoruz?

* Ankaralı üniversiteler yatırım olarak neden hep ara ara parlayıp sönüyorlar? 

Yorumlar Okunma: 6687