Belgrad'dan Fenerbahçe de çıkamadı (Fersu YAHYABEYOĞLU) - BasketFaul.com

Belgrad'dan Fenerbahçe de çıkamadı (Fersu YAHYABEYOĞLU)

13-01-17 00:53

 

Geçen sezon yarattığı tatlı sürpriz etkisini bu sezon daha mütevazi bir kadrosu olmasına rağmen beklentilerin aksine devam ettirmeyi başardı Kızıl Yıldız. Evlerinde, Aleksandar Nikolic Arena’da oynadıkları son iki maçta da CSKA ve Real gibi iki dev takımı net skorlarla yendiler. Euroleague’in en ateşli taraftar grubu bu akşam da Kızıl Yıldız’ın en önemli kozu olacak. Sarı lacivertliler için Bogdanovic’in sakatlıktan hazır dönmesi çok önemliydi ki Beşiktaş maçında da etkili bir performans sergiledi. Sırp yıldızın dönmesi ve Beşiktaş galibiyetinin morali ile bu zorlu deplasmana gelen temsilcimizin hedefi bir galibiyet serisine başlamaktı. Her iki takım da tam kadro ile maça başladılar, sakat ya da eksik oyuncuları yoktu.

“Başımızın belası Kuzmic”

Koç Obradovic topa çok iyi baskı yapan Kızıl Yıldız’a karşı Sloukas-Dixon-Bogdanovic’i birlikte sahaya sürerek organizasyon konusunda problem yaşamak istemedi. Hatta 4 numarada da Datome’yi kullanarak yaratıcılık anlamında sert savunmaya karşı opsiyonları arttırmak istedi. Ancak Fenerbahçe rakibinin aksine kısalara baskı yapamayınca pas trafiğini iyi kuran Kızıl Yıldız Mitrovic ve Kuzmic’i çok efektif kullandı, boyalı alana gelen yardımlarda kısa kaldık. Özellikle Jovic-Kuzmic ikili oyunlarında Sırp uzun hayli ciddi dert oldu başımıza. 

“Yine üçlüklerle ayakta kaldık”

Fenerbahçe savunmayı oturtamadı belki ve pota altında sorun yaşadı ama buna karşın 4 kısa ile oynamanın avantajını sahaya çok iyi yerleşerek kullandı. Dixon yakaladığı boş üçlükleri sokamadı belki fakat Datome ve Bogdanovic iyi başladılar yay gerisinden, skora böyle tutunmayı başardık. Sadece dış şutlara kaldık yine, Udoh’un kullanamadık ve Kuzmic’i savunmada yorup faul problemine sokamadık. Özellikle Kuzmic’in ikili oyun savunmasındaki zaaflarını hiç değerlendiremedik. 

“Bogdanovic etkisi”

Çeyreğin son bölümünde ise direksiyona geçen Bogdanovic, tepe ikili oyunlarında nihayet Udoh’u kullanmaya başladı. Onun devrilmelerine karşı çare bulamayan Kızıl Yıldız savunması fazla içeri gömülünce ekstra paslarla Dixon’ı da yay gerisinden devreye sokmayı başardık. Bogdanovic’in bir maestro gibi takımı organize ettiği bu bölümde kenardan gelen Vesely de 4 numarada Simonovic’e karşı alçak postta fizik avantajını çok iyi kullandı, hücumu rahatlattı. 

“Savunmayı bir türlü oturtamadık”

Fenerbahçe ikinci çeyreğe ikiz kulelerle başladı. Onlar arasındaki pas trafiğini iyi kullandık ve topu bolca pota altına indirdik akıllıca. Yine boyalı alana gömülmek zorunda kalan Kızıl Yıldız’a karşı da cezayı Bogdanovic ve Datome’nin üçlükleri ile kestik. Simonovic-Bjelica ikilisine karşı Udoh ve Vesely ile net bir üstünlük kurduk. Fakat savunmada problem yaşamaya devam ettik. Forvetlerden rahat potamıza atak eden ev sahibi bu sayede ya faul aldı bolca ya da skor çıkardı, bu sayede oyundan kopmadılar. 
 
“Erken atışlar ve tercih hataları”

Udoh’un kenara gelmesi ile ikili oyunlarda yapılan adam değişmelerinde Datome toplu oyuncu savunmasında problem yaşadı, ağır kaldı. İtalyan forvetin bu savunma dezavantajını Jovic ve Jenkins ile potaya giderek cezayı kestiler. Bunun yanında Dixon ile Bogdanovic’in hücumda soğuk kanlılıklarını kaybedip, pas trafiğinden vazgeçmelerin ve aceleci atışlara gitmelerine Kızıl Yıldız hemen geçiş hücumları ile karşılık verdi, buldukları kolay sayılarla farkı kapattılar.

“5 kısa hücumda işe yaradı ama savunmayı toparlayamadı”

Çeyreğin son bölümünde koç Obradovic’ten kritik bir müdahele geldi. Kalinic’i 5 numaraya çekti ve Kuzmic’e karşı yüzü dönük hücumlarla üst üste 5 sayı buldu. Ancak tabii ribaundlarda problem yaşadık bu 5 kısalı beşle. Hücumda gösterdiğimiz enerji ve mücadeleyi savunmada ortaya koyamadık, Kızıl Yıldız gibi sınırlı bir takımdan tam 44 sayı yedik bir devrede. 

“Potadan uzaklaştık”

İkinci yarıya aslında savunmayı toparlayıp başlamıştık. Ama hücumda acemice hatalar yapmaya ve yanlış şut tercihleri ile Kızıl Yıldız’ın ekmeğine yağ sürmeye devam ettik. Kısalara yaptıkları agresif baskının karşısında topu pota altına indiremedik ve sadece dış şutlara kaldık, potadan iyice uzaklaştık yine. Bu sayede savunmamız yerleşmeden yarı sahayı çabuk geçen ev sahibi Jenkins’in üst üste bulduğu boş üçlük isabetleri ile farkı birden bire 8 sayıya çıkardı, ikinci yarının hemen başında ritm bularak taraftarı da işin içine soktular fazlasıyla. Hücumda yaşanan verimsizlik savunmamıza da sirayet etti maalesef. 

“Sloukas kendini affettirdi”

3.çeyreğin ikinci bölümünde Sloukas’tan bir türlü hücumda verim alamayan Fenerbahçe kısa savunmasında da kolay yenilmeye başladı. Ama bu krizden yine Bogdanovic ve ikiz kulelerin sahaya dönmeleri çıkardı bizi. Bogdanovic’in direksiyona geçmesi ile bitirici rolünde daha etkili olan ve bu sefer bulduğu boş atışlardan isabet çıkaran Sloukas kendine geldi. Koç Obradovic Yunan guardda ısrar etmesinin ve ona duyduğu güvenin karşılığını da almış oldu. Savunmada da Udoh’un boyalı alanı blokları ile karartması ve Vesely’nin savunma ribaundlarını domine etmesi ile hücuma daha net ve çabuk çıkmaya başladık. Kötü başladığımız çeyreği 15-7’lik seri ile dengede bitirmeyi başardık. 

“İkiz kuleler ağırlığını koydu”

Son çeyreğe Vesely de blokları ve o beklediğimiz üstün enerjisi ile başladı. Onun pota altına getirdiği bu savunma direnci hemen hücuma da yansıdı. Aynı Vesely, Simonovic’i yine alçak postta iyi işledi ve üretmeye de başladı. Ayrıca Udoh’un kısa devrilemeleri üzerinden verdiği paslarla savunmayı çok iyi açtık ve aradığımız boş şutları yeniden bulmaya başladık. 

“Vesely ve Sloukas zarar verdi”

Çeyreğin ikinci yarısında ise Vesely’nin negatif yüzü karşımıza çıktı. Çek uzun maalesef fazla gaza gelip üst üste portföyünde olmayan hook atışlar deneyerek biraz fantaziye kaçmaya başladı. Sloukas da 3.çeyrekteki performansı bir kenara bırakıp tekrar başa sardı, yaptığı basit top kayıpları canımızı çok yaktı. Savunma ribaundlarında da Udoh’un yorgunluğu ile beraber konsantrasyonumuz düştü ve Kuzmic ekstra şanslar yaratmaya başladı. 

“4 kısaya karşı Kuzmic yine üstünlük sağladı”

Koç Obradovic son bölümde Vesely’i kenara alarak Kalinic-Datome ikilisi artı Udoh’a döndü tekrar. İşin mücadele kısmında ve ribaundlarda belki Kalinic müthiş bir katkı yaptı ama Kuzmic’in ikili oyunlardaki savunmasında yine problem yaşamaya başladık, yardımlar yetersiz kaldı. Hücumda da devreye girmek zorunda kalan Udoh iyice yoruldu ve savunmadaki direncimiz düşmeye başladı. 

“Kızıl Yıldız zaaflarımızı çok iyi değerlendirdi”

Kalinic ve Datome’nin sahada olmasını iyi değerlendirdi Kızıl Yıldız, adam değişimlerinde çabuk ayaklı kısalarla sürekli bu iki ismin zaaflarını kullandılar. Datome’yi karşısında gören potaya giderken Kalinic’i gören de topla oynayıp orta mesafe şutlarla skor üretmeye başladı. Maçın son topunu da Bogdanovic yerine yay gerisinden Kalinic’e kullandırıyor olmamız büyük soru işaretlerinden biriydi. Son pozisyonlarda hata yapmayan ve Kuzmic ile potasını koruyan Kızıl Yıldız, CSKA ve Real’den sonra kendi sahasında Fenerbahçe’yi de devirmeyi başardı. Fenerbahçe bu kez mücadele etti ve savaşarak kaybetti belki. Ancak Vesely ve Sloukas’ın yaşadığı ciddi iniş çıkışlar, Datome’nin artık savunmada bir handikap haline gelmiş olması, Nunnally’nin çok erken faul problemine girmesi ki hiç katkı veremedi ve bu kadar tecrübeli bir takımın maçın kritik anlarında yaptığı basit hatalar mağlubiyeti de beraberinde getirdi. Her maç toparlanmasını beklediğimiz Fenerbahçe geçen sezona nazaran hayli geride şuanda. 
 
Twitter: @fersudeniz
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5608