Kupa Kızı olabilmek (Hayri PEKERGİN) - BasketFaul.com

Kupa Kızı olabilmek (Hayri PEKERGİN)

09-01-17 22:05

 

Zaman çabuk geçiyor.

Kadın basketbolunun 1 numaralı ligi Bilyoner.com KBL’de ilk yarının sonuna yalnız bir hafta kaldı. 

İlk yarı sonuçlarının kadın basketbolunda ayrı bir önemi var. 

Türkiye Kupasına katılmak için “Lig’de” ilk yarıyı ilk 8 arasında bitirmek gerekiyor. 

İlk dört sırada yer alan Fenerbahçe, Yakın Doğu Üniversitesi, Galatasaray ve AGÜ için “Kupa” vizesi cepte sayılır. 

Orta sıralarda ise trafik oldukça sıkışık ilerliyor. 

5. Sırada yer alan Adana ASKİ (6/6) ile 10. sırada bulunan Hatay BŞB ((5/7) arasında yalnız bir puan ve 4 takım var. 

Bu takımlar Beşiktaş (6/6), BOTAŞ (6/6), İstanbul Üniversitesi (6/6) ve Mersin BŞB (6/6). 

Sonuçta, altı takımdan dördü puan ve ikili/üçlü averaj avantajı ile “Kupa Kızı” olmak ve sezona anlam katacak bir başarıya adaylık şansı yakalayacak. 

Bu durumda gelecek hafta oynanacak tüm maçların her zamankinden daha fazla çekişmeye sahne olacağını söylemek yanlış olmaz. 

İşin ilginç tarafı ise ilk yarının son haftasında bu 6 takımlık grubun kendi arasında hiç maçı olmaması. 

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ BELLONA AGÜ’YÜ YENDİ 

YDÜ – Bellona AGÜ maçı Bilyoner.com KBL’de haftanın ve ilk yarının en önemli maçları arasındaydı. 

Bu maçtan galip ayrılmak, play-off’ta daha yukarıda yer almak kadar önceki haftalarda beklenmeyen yenilgiler alan her iki takım için de özgüven yükseltmek anlamına gelecekti. 

Bu derbinin İlk yarısında “oyuncuların”, ikinci yarısında ise “coachların” maçını izledik. 

İlk 20 dakika sona erdiğinde skorer guardlar Wright (16s,5rb,7as) ve Gray’e (25s,%67 saha içi isabet) Sinem Ataş’ın (5s,3rb,2as) destek vermesi, Mazic’in skor üretmesi ve Hollingsworth’ü yavaşlatmaya dönük gayretler Bellona AGÜ’ye 46-50 üstünlük getirmişti. 

İkinci yarıda YDÜ bu sezon en başarılı olduğu silahını yani etkili yarı saha savunmasını hatırladı. Bu bölümde rakibine 20 dakikada yalnız 22 sayı izni veren bordo beyazlılar, 7 sayı geriden gelerek 7 sayı öne geçmeyi başardı ve sonlarda zorlansa da 79-72 sonuç ile bu farkı korumayı bildi. 

İkinci yarıda Hollingsworth (14s,9rb) ve Olcay Çakır Turgut’un (11s, 5/5 serbest atış,3 asist) kritik sayıları, Elin Eldebrink’in (7s) topun doğru yerlere gitmesine katkısı, Bahar Çağlar’ın 2 sayıda kaldığı, Carson’un %25 ile şut attığı günde önem taşıyordu. 

Elbette bütün bu olumlu noktalar, YDÜ takımının skor lideri, combo guard Vandersloot (35dk,25,s,6rb,6s) artık alışılan resitallerinden birini vermemiş olsa, 17 top kaybı yapan YDÜ’ye galibiyet getirmeyebilirdi. 

Üst üste 2. yenilgisini alan Bellona AGÜ’de Ayşegül Günay’ın 10 sayılık katkısı ve savunma gayreti ribauntlarda 39-21 YDÜ üstünlüğünün etkilerini sıfırlamak için yeterli olmadı. 

******

GALATASARAY GENÇLER İLE KAZANIYOR

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı, coach değişikliği ardından geçen seneki havasına dönmekte zorlanan Hatay BŞB önünde genç oyuncularının katkısı ile 73-67 kazandı dersek kesinlikle abartmış olmayız. 

20 Yaşındaki shooting guard İrem Naz Topuz aldığı 17 dakikanın hakkını 3/8 isabet,7 sayı ve 3 ribaunt ile verirken 18 yaşındaki İnci Güçlü 4 sayı 5 ribaunt ile katkıda bulundu. 

Sarı kırmızılı takımda 18 yaşındaki oyun kurucu Eda Şahin (2s), Işıl Alben’in kadroda olmadığı, skorer guard Anderson’un yerini forvet Traore’ye verdiği , forvetler Deniz Çolakoğlu ve Cansu Köksal’ın sayısız çıktığı maçta, sahanın yıldızı Jefferson’a nefes aldıran performansı ile sonuca katkı yaptı. 

*****

Sahada mücadele eden iki takım arasında hangisinin daha iyi antrenman yaptığını çok çabuk görmeyi sağlayan birçok detay var. Dikkatli ve deneyimli gözler daha maçın başında bu detayları fark edebiliyor. 

Galatasaray Hatay BŞB karşısında, maçın sonunda daha diri kalan, maç boyunca daha enerjik olan takımdı. 

Elde ettiği hamle üstünlüğünü maçın sonunda iyi kullanan sarı kırmızılılar, Moriah Jefferson’un (18s,8rb,7as) Eda Şahin’in katkısı ile kenarda nefes alıp sahaya geri dönmesi ardından yakaladığı seri ile maçı garantiledi. 
 
Galatasaray’da Pınar Demirok (12s), Traore (13s) ve Papova (11s) 2 rakamlı skor üreten diğer isimlerdi. 

Hatay BŞB Euroleague Women oynayan bir takımın, sahada kazanmak için ortaya koyması gereken enerji seviyesine sahip değildi. 

******

MERSİN BŞB CANİK BELEDİYESİ DEPASMANINDA KAZANDI

Mersin BŞB için “Kupa” şansını devam ettirmek ve gelecek haftalarda ligde çıkış yakalamak için önemli bir karşılaşmaydı. 

Ligde son sırada olsa da Girne Üniversitesi, Tosyalı Toyo Osmaniye ve MBK Doğuş Hastanesinden henüz ayrışmayan Canik Belediyesi için de mutlaka kazanılması gereken bir maçtı. 

Kazanan 78-82 skor ve ikinci yarıdaki etkili oyunu ile Mersin BŞB oldu. 

Mersin takımı Avrupa’nın ayağı en çabuk skorer guardlarından Danielle Robinson (16s,4rb,3tç)) ve güçlü pivot Aneika Henry ile kadrosunu takviye etmişti. 

Pota altında Canik’in tecrübeli power forveti Coulibaly olmayınca Petronyte (31s) ve Henry (14s) çok etkili oldu. 

Bu iki ismi savunmak için boyalı alana kümelenen Canik savunması Fenerbahçe altyapısında yetişen Fahriye Bayraktar’ın ( 9s, 75% üçlük isabet) şutlarını riske edince, 22 yaşındaki forvet maçın ön plandaki isimlerinden biri oldu. 

Mersin takımında Nilay Kartaltepe (7s,11as,4rb) performansı ile bir kez daha topun doğru zamanda doğru ellerle gitmesini sağlayan faktördü. 

Samsun Canik Belediyesi sezon ilerledikçe oyununu geliştiren bir ekip konumunda. Bu maçta Coulibaly’nin yokluğu onlar adına büyük bir handikap yarattı. 

Frida Eldebrink (24s,3rb,5as) eski takımına karşı sergilediği odaklanmayı ligin 2. yarısında sürdürür ve takım olarak maç içinde en büyük kırılma nedenleri olan top kayıplarını azaltabilirlerse ligde kalma şanslarının önlerindeki takımlardan az olmadığını düşünüyorum. 

Mersin BŞB maçında oyun kurucu Miray Şahin Yıldırım (12s,7as), “Shay” Murphy (21s,12rb,4as,2tç) ve power forvet Mircheva (15s,6rb) ön plandaki diğer isimlerdi. 

HAFTANIN DİĞER MAÇLARI

Lider Fenerbahçe Girne Üniversitesi önünde savunmada işi ELW standartlarında tutunca kendini çok zorlamadan 76-56 kazandı. Gruda, Birsel Vardarlı Demirmen ve Quigley 2 haneli skor üreten isimlerdi. 

Kıbrıs ekibinde Pondexter ve Williams’ı yan yana oynatmak bence Pondexter’ı idareli kullanırken takımın hızını sürdürmek açısından iyi bir fikir. 

Gajic’in yine yararlı oynadığı Girne Üniversitesinde, forma girmeye başladığı ortaya koyan Krivacevic gecen sene Ordu takımında sergilediği performansa döner ve bu maçta rakibin ELW standardındaki savunmasından etkilenen yerli rotasyon skora 20 sayı civarında destek verirse, galibiyet sayıları hızlı şekilde artabilir. 

*****

Adana ASKİ ve BOTAŞ arasında oynanan Adana derbisinde BOTAŞ’ın skorer guardı Sims sahada olmayınca ikinci yarıdaki etkili oyunu ile 53-76 kazanan Adana ASKİ oldu. 

BOTAŞ ikinci yarıda 13 sayıda kalırken Adana ASKİ Clark, Warley Talbert ve Bentley’in skorer oyunu ile farkı açtı. 

Adana ASKİ’de bu maçın diğer yıldızı ise 22 yaşındaki Kübra Erat (17s,4rb,4as,2tç) oldu. 

Basketbola İskenderun’da başlayan çok erken yaşta bugünkü ASKİ takımının çekirdeğini oluşturan Ceyhan Belediye Spor’a katılan guard, her sezon geliştirdiği oyunu, savunmacı özelliği ve dış şut silahı ile bu haftaya kadar ligin çıkış yapan isimlerinden biri konumunda bulunuyor. 

*****

Orta sıraları ve Türkiye Kupasına katılma hakkını çok ilgilendiren maçta Beşiktaş deplasmanda İstanbul Üniversitesini 65-71 mağlup etti. 

Maça ikili oyunları çok iyi oynayıp topu olumlu şekilde paylaşarak başlayan Beşiktaş ilk çeyrekte 11-24 öndeydi. Bu bölümde maçta toplam 34 sayı üreten Stokes ve Perovanovic’in pota altında çok etkili olması siyah beyazlılar için işleri kolaylaştırdı. 

Maçın ikinci yarısında fark 18 sayıya kadar açılırken, sonlara doğru Beşiktaş’ta Perovanoviç yorulup İstanbul Üniversitesi White ile momentum yakalayınca oyuna denge geldi. 

Sondaki kritik anlarda daha az hata yapan siyah beyazlılar avantajını koruyarak kazanmayı bildi. 

Beşiktaş takımının hücum gücü, topu iyi paylaştığı ve 24 saniyede yaptığı pas sayısını arttırdığı zaman oldukça fazla artıyor. İÜ maçının ilk yarısında bunun örneklerini bir çok kez gördük. 

İşler zora girdiğinde Zellous (10s,4/14 isabet) ve Harding (13s,5rb,5as) ikilisinin yapması gereken 1e1 zorlamalardan çok sistemin işlemesini sağlamak olmalı. 
 
Bu şekilde hücum opsiyonları zenginleşirken bu iki tecrübeli isim enerji seviyelerini maçın sonuna kadar daha idareli şekilde götürebilir. 

İstanbul Üniversitesi ligin ikinci yarısında daha zorlu maçlar oynayacak. Bu maçta hücumda işlerin iyi gitmediği dakikalarda savunma kalkanları daha güçlü olarak işleseydi hem farkı kapatmak için daha az enerji gerekecek hem de White’ın (23s,4rb) getirdiği ivme ile rakibi yakalamak daha kolay olacaktı. 

Oyun kurucu Gizem Yavuz (12s,3as) bu maçta çift haneli skora ulaşan ikinci isim oldu. 

*****

Haftanın diğer maçında takıma geri dönen Rebecca Gardner ile savunma gücü canlanan Tosyalı Toyo Osmaniye eksik kadrosu ile MBK Doğuş Hastanesi önünde 58-79 kazanarak puan ve averaj olarak kazançlı bir haftayı geride bıraktı. 

Twitter : @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4389