İdil Türk'ün NCAA'deki yükselişi (Hayri PEKERGİN) - BasketFaul.com

İdil Türk'ün NCAA'deki yükselişi (Hayri PEKERGİN)

08-01-17 12:20

 

Galatasaray altyapısından yetişen, lise öğrenimini Kanada'da tamamlayan İdil Türk (1996) NCAA Division 1'deki 2. yılında Türkiye'nin adını duyurmaya devam ediyor. Takımı UTRGV nin Cumartesi günü oynanan son maçında 20 sayı (5/6 üçlük) ile kariyer rekoru kıran 21 yaşındaki oyuncu shooting guard pozisyonunda oynuyor. İdil Türk bu sezon 7.7 sayı istatistikleri ile oynarken son 7 maçta beş kez çift haneli skorlar üretti. 

Lise öğrenimini Kanada'da tamamlayan İdil Türk okuduğu Bodwell Lisesinde NCAA bursuna hak kazanan ilk basketbolcu olmuştu. Lise'deki son sezonunda 32.1 sayı, 8.3 ribaund, 3.8 asist ve 3.1 top çalma istatiskleri ile 3000 elit lise son sınıf oyuncusu arasında 266. sırayı almıştı.

Yazarın Notu:
1996 doğumlu İdil Türk Galatasaray altyapısında oynarken iyi bir şutör, iyi bir savunmacı ve her şeyden önemlisi saha içi ve dışı duruşu ile çok iyi bir sporcu oldu. Odaklanması her zaman üst düzeydeydi. 

U16 ve U18 kategorilerinde Türkiye Şampiyonalarında Galatasaray altyapı takımları ile defalarca dereceye girerek madalya kazandı.

NCAA'de yer aldığı UTRGV yeni kurulan bir üniversite. Konferansta Oklahoma State, Nebraska Universitesi, Colorado State gibi güçlü takımlar var. Bu tip yeni Division 1 takımlarında hele 2.yılda bu kadar ön planda olmak kutlanması gereken bir başarı. 

NCAA' de sistem oyuncuların belirli bir konuda (en yetenekli oldukları alanda) uzmanlaşmasını gerektiriyor. İdil Türk bu sene 3 sayılık şutlarda giderek daha başarılı olarak takımına hem hızlı hücumlarda hem yarı saha oyununda keskin nişancı olarak katkıda bulunuyor.  

Topu aldıktan sonra elinden çok çabuk çıkarabilmesi ve 3 sayı çizgisinin çok gerisinden isabet bulabilmesi bu anlamda en büyük avantajı. Son iki senesinde topla kolaylık ve 1'e 1'lerinde aşama kaydederse bugüne göre çok daha fazla ön planda olacağını düşünüyorum.   

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6133