Sapanca'da Arama Konferansı 1. Bölüm (Murat ÖZYER) - BasketFaul.com

Sapanca'da Arama Konferansı 1. Bölüm (Murat ÖZYER)

21-09-16 21:20

 

20 gün önce yapılan Basketbolun Yükselen Değeri Gençlerimiz konulu “Arama Konferansı” ile ilgili yazmak ve fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Hatırlayacağınız gibi 2015 yılı sonunda 2021'e kadar Basketbolumuzun stratejik planı olmalı, uzun soluklu bir yol haritası çizilmeli, bunun içinde önce bir basketbol ortak aklı oluşturulmalı demiştik.
 
Konuyu gündeme getirmek için birçok basketbol insanı ile “2021'e Türk Basketbolunun Yol Haritası” başlığı altında PERISCOPE’ tan canlı söyleşi yaptık.
 

 
Resimdeki "efsane ilk beş"ten Efe Aydan, Mehmet Döğüşken ve Necati Güler’in katıldığı ve değerli katkılar yaptığı toplantının nasıl vücuda geldiğine bakalım şimdi;

A Milli Erkek Basketbol takımımız Olimpiyat Elemelerinden Rio vizesi alamayınca Sevgili Efe Aydan abimiz, Türkiye Basketbol Federasyonu As Başkanı olarak “Beyin Fırtınası yapmamız lazım" dedi ve TBF düğmeye bastı. ( Kaan Şahin ‘in Efe Aydan röportajı 12 Temmuz 2016 http://www.basketfaul.com/makale/54622/efe-aydan-beyin-firtinasi-yapmak-sart-oldu.html)

Aslında 2014 yılında kulüpler arasında yapılan düzenli toplantılarda dillendirdiğimiz, Efe abi de liderimiz olduğu günlerde “Beyin Fırtınası”na ihtiyacımız olduğunu 4 Şubat 2014’te açıklamıştı.

 
Efe Aydan (4 Şubat 2014): Basketbolu yöneten arkadaşların yıl da bir kez bir araya gelmesi lazım. Türk basketbolunu yöneten antrenörler olarak bir otele kapanıp 3-5 gün beyin fırtınası yapmalarının şart olduğunu düşünüyorum, demişti. http://www.haberler.com/efe-aydan-basketbolda-felaket-verici-bir-durumla-5625290-haberi/

 
 
 
TBF yönetim kurulu oyun kurucu Ali Limoncuoğlu (Aliço), skorer Harun Erdenay ve pivot olarak da Efe Aydan ‘dan oluşan kemik kadrosu ile katıldığı Sapanca’da ne oldu? Bu soruyu başlıklar altında yazmak istiyorum.

a) Ne yapıldı? Nasıl geçti?

b) Amaç neydi?

c) Hangi konular öne çıktı?

d) Akılımda kalan konuşmalar hangileriydi?

e) Artılar / Keşkeler

Başlıyoruz……

a) Ne yapıldı? Nasıl geçti?

31 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde Sapanca’da yapılan “ArAmA Konferansı” adı altındaki “Beyin Fırtınası”na davete icabet eden 90 kişi civarı basketbol insanı katılmıştı. Doç.Dr. Oğuz Babüroğlu ve ekibi yönettiği konferansı kısa kısa özetlemekte fayda var;

* Oğuz bey basketbol konularına hakim olmasa da ekibiyle beraber tartışmayı oldukça dengeli ve başarılı yönetti.

* Açılış konuşmasında, konferansın başarılı olması için;

- 4 ila 6 ay arasındaki süreçte 3 tekrar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

- Yeni dönemlerde sağlıklı ve kuvvetli yol haritalarının oluşturulabilmesi için “Ortak Akıl”ın şart olduğunu, bu sürecin Arama – Karar Verme - Uygulama safhalarından oluştuğunu belirtti.

 
 
* Basketbolun yükselen değerleri GENÇLERİMİZ konulu konferansta, katılımcılar üzerinde tartışılması 68 konu belirledi. Bu konular 8 ana başlıkta toplandı ve katılımcılar sekiz gruptan tercih ettiğine katıldı.

* Yaş-mevkii gözetmeden bu gruplarda herkes konuştu, seviyesi yüksek tartışmalar oldu.

* Her grup kendi konusuyla ilgili bir taslak rapor hazırladı ve tüm katılımcıların önünde sunumlar tek tek yapıldı. Yapılan eleştiriler ve eklemeler not alındı.

* Her grupta en az bir TBF yönetim kurulu üyesi vardı ve raporlara katkı verdiler. Özellikle; Efe Aydan, Ali Limoncuoğlu, Akın Süel, Dinçer Çetinbaş, Yusuf Güven, Bahar Akgün, Seyfi Savaş, Raşit Akın Konferansta fikir üretiminde önemli katkılar yaptılar.

* Son turda ise “Nasıl?- Kim? “ sorularına cevaplar bulundu ve her grup kapanış raporunu hazırlayıp sundu. Bu raporların son halini TBF ve Doç Dr. Oğuz Bey’in derleyip kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisi verildi.

* Yalçın Granit, Başkan Harun Erdenay’dan 26 Ekim’de yapılacak seçimden sonra başkanlığa devam ederse Aralık 2016’da tekrar “Beyin Fırtınası”nın yapılacağı sözünü aldı.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5149