Bir Smaç İçin Ağıt (Yasin YILDIRIM) - BasketFaul.com

Bir Smaç İçin Ağıt (Yasin YILDIRIM)

25-09-15 11:20

 

Bu yazının başlığı 2000 yapımı "Bir Rüya İçin Ağıt" isimli İngiliz filminden alınmıştır. O filmde ünlü yönetmen Darren Aronofsky uyuşturucu bağımılığı yüzünden kendini kaybeden, hatta ölen gençleri o kadar sert ve o kadar gerçekçi bir dille anlatmıştır ki kimi ülkede uzun seneler yasaklı filmler arasında bulunmuştur.

Bu filmin basketbolla alakası ne derseniz, aşağıdaki videodan bahsedebiliriz. O filmin çıktığı yıl yani bundan tam 15 sene önce Olimpiyatlardaki Fransa-ABD karşılaşması basketbol sahalarının gördüğü en acımasız smaca şahit oldu. O zamanlar henüz genç, heyecanlı bir oyuncu olan Vince Carter ve arkadaşları Fransa'ya karşı basketbol şovu yaparak Avustralyalı seyircileri heyecanlandırıyordu. Aslında fark çok da fazla değildi. İkinci yarının 4. dakikasında Amerika'nın 69-54'lük üstünlüğü vardı. Amerika'nın kaçırdığı bir atışın ardından Fransa hızlı hücuma çıkmaya çalışıyordu. Araya girip topu çalan isim Vince Carter olmuştu. Az sonra neler olacağını anlayan Fransalı bazı oyuncular başını çevirirken pota altında çaresiz bir adam kalmıştı: Frederic Weis.

Şimdi biraz Weis'tan bahsedelim. Frederic Weis Avrupa için heyecan verici bir oyuncuydu. Yaklaşık 2,20 boyundaki genç pivot 1999 yılında 15. sıradan draft edilmişti. Hatta 2000-2001 sezonunda NBA'de oynayabileceği dahi konuşuluyordu. O gün o hızlı hücuma en önde koşsaydı belki de şimdilerde NBA kariyeri olan bir oyuncu olacaktı. Ama kader bu pota altında tek başına kalmıştı.

Topu çalan Vince Carter avına doğru yaklaşıyordu. Topu iki kere yere vurdu. Sonra zıpladı. Yükselmeye başladı, yükseldi, yükseldi, yükseldi, belki de aklında rakibin yapacağı bir faul ile beraber smaç yapmak vardı. Ya da rakibe çarpıp duracaktı. Fakat Carter durmadı. 2.20 denilen Weis'in üzerinden hem de bir Olimpiyat maçında geçti. Pozisyonu smaçla bitirip potaya asıldığında Fransız gazeteciler başlığı hazırlamıştı bile: "le dunk de la mort" yada Türkçeye çevirirsek "Ölüm Smacı".

O günden sonra üç farklı kariyer gördük. Belki de hiçbir zaman istediği yerlere gelemeyen, sürekli Avrupa'da kalan Frederic Weis. Öbür tarafta bir daha yere inmeyen sürekli potanın üstünde geçen belki de tüm zamanların en büyük smaç virtüözü Vince Carter. Ve son olarak o efsane filmi çeken Darren Aronofsky'nin durdurulamaz yükselişini.

Bir smaç bir oyuncunun kaderini değiştirebilir mi? Sanıyoruz ki evet.
 
 

Yorumlar Okunma: 3170