Koçluk için 22 ipucu (Gencer BAYTİMUR) - BasketFaul.com

Koçluk için 22 ipucu (Gencer BAYTİMUR)

08-05-15 10:39

 

Gencer Baytimur'un Basketfaul Dergisi Nisan ayı sayısındaki köşesinden alınmıştır.

 


Bu ayki sayımızda sizlerle Amerikalı bir eğitmen ve koçun bir yazısının çevirisini paylaşmak istedim. Okurken çok hoşum giden, özellikle altyapı koçlarına yönelik önerilerinin yanında günümüz gençlerinin bizim kendi gençliğimiz ve çalıştırdığımız önceki dönem gençlerinden ne kadar farklı olduklarını tespit etmesi ve dünyanın her yerindeki “şimdiki jenerasyonların” ve velilerinin ne kadar birbirlerine benzediklerini ortaya koyması açısından da hoşuma gittiği için sizlerle paylaşmak istedim.
Hepinize iyi okumalar ve başarılar dilerim.

BUGÜNÜN OYUNCULARINA KOÇLUK YAPMAK İÇİN 22 İPUCU
Yazan: Alan Stein
Çeviren: Gencer Baytimur

Notorious’un bir zamanlar dediği gibi “zaman artık değişti”.
Bugünün oyuncuları benim büyüdüğüm zamanlardakinden farklılar ve ben de o kadar yaşlı değilim. Biliyorum, bütün jenerasyonlar bunu söyler ama bu doğrudur.
Toplumumuzdaki en büyük değişimlerden biri bütün olarak teknolojideki değişimdir. Özellikle internetteki, daha da özelleştirirsek mobil akıllı telefonlarda ve sosyal medyadaki değişimdir.
Peki, bununla ilgili olarak basketbol için ne yapmalı?
Her şey…
Basketbol her zaman insan ilişki ve bağlantısı gerektiren bir kişisel etkileşim aktivitesiydi ve her zaman da öyle olmaya devam edecek.
Basketbol kaliteli ilişkiler kurmaktan ibarettir. Hep söylendiği gibi basketbol sadece X’ler ve O’lar demek değildir. Jimmy’ler ve Joe’lar demektir
Ancak bu sosyal medya ve “herkes ödül alacak” mentalitesi benzeri şeylerden dolayı, 2015’in Jimmy’si ve Joe’su 1995’inki ile aynı değil.
Bundan dolayı, biz dalgaları durduramayız ama hepimiz sörf yapmayı öğrenebiliriz.
İşte bugünün oyuncularına koçluk yapmanın 22 ipucu…
1- Oyuncularınızla gerçek ilişkiler kurmanın yollarını bulun. Onların ilgisini nelerin çektiğini, motive etiğini ve onlara koçluk yapmanın en iyi yolunun ne olduğunu bulun (kapalı kapılar ardında ve yaşıtları arasında).
2- Sosyal medyayı ve teknolojiyi kabullenin… Onların hiçbir yere gittiği yok. Bunlar oyuncularınız için önemli, dolayısıyla bu sizin için de önemli olmak zorunda.
3- Onların dilini konuşmayı öğrenin (ağız bozukluğuna başvurun demek istemiyorum). Oyuncuların birbirleriyle en çok iletişim kurduğu iki şey: Text mesajı ve sosyal medya (özellikle de Twitter ve Instagram ile). Bu platformları kullanmayı öğrenin.
4- Şunu anlayın; tutarlılık mükemmelliği besler - mükemmellik güveni besler - güven sadakatı besler - sadakat güçlü programları inşa eder. Dolayısıyla yaptığınız her şeyde tutarlı olun. Bunu yapmazsanız oyuncularınız size saygı duymaz.
5- Oyuncularınızı şu 3 adımlı hata anlaşması için cesaretlendirin: Kabullen. Tamir et. Bir daha tekrarlama. İlk defa yaptığında bu bir hatadır, ikinci defa yaptığında bu bir karardır.
6- X ve O’larda önce koç gibi davranın ve efor gösterin. Uygun koçluk davranışı göstermeden ve efor harcamadan X ve O’ların anlamı olmaz.
7- Temel değerlerinizi, prensiplerinizi ve oyuncuların rollerini onlara açık olarak ve tane tane anlatın. Bunlar tartışılamaz. Bunlar sizin programınızın kültürünü oluşturur.
8- Oyuncular her şeyin ardındaki “neden”i merak eder. Onun için onlara anlatın. Onlara neden yaptığınızı, ne yaptığınızı, neye inandığını, neden inandığını ve neden onlardan A – B – C beklediğinizi açıklayın. Ne kadar fazla ilgi yaratırsanız o kadar iyi satarsınız. Gününü sonunda, koçun birinci işi programının her paçasını iyi satmaktır. 
9- Sosyal medya “yüzeysel arkadaşlık”lar bolluğu yarattı. Oyuncularınızın sizin onları saha içinde ve dışında gerçek anlamda koruyup kolladığınızı hissetmelerini sağlayın. Sizin arkanızda olacaklardır.
10- Oyuncularınızla “arkadaş” olmaya çalışmayın. Eğer onlarla çok fazla samimi olursanız, onların size hesap verebilirliği kalmaz. Siz onlara rol model, öğretmen ve mentör olmalısınız, ama asla “badi” olmamalısınız.
11- Her oyuncu farklı öğrenir. Her türlü öğreniciye karşı etkili olarak öğrettiğinizden emin olun (sesli, görsel, interaktif).
12-Oyuncular kendi bireyselliklerini göstermek isterler (ayakkabılarıyla, saçlarıyla ve özellikle de maça çıkış anonslarındaki tavırları ve davranışlarıyla). Bunlarla uğraşmayın. Takım kurallarınızda biraz hoşgörü olsun. Saygı duymak gerekir ki bugünün idolleri ve rol modelleri (Lebron, Melo, vs) Michael Jordan ve Lary Bird’den çok farklı.
13- Etrafınızda üretkenliğin üzerinde, insanın değer olarak kabul edildiği bir iklim ve kültür oluşturun. Oyuncularınız sizin onlara “önce insan sonra oyuncu” olarak değer verdiğinizi bilmeli.
14- İyi koç olup olmadığınızı bilmek istiyorsanız en kötü oyuncunuza sorun.
15- Siz süreci ya yönetirsiniz (koçing yaparsınız) ya da kendiliğinden olmasına izin verirsiniz. Siz ya kabullenirsiniz ya da düzeltirsiniz.
16- Eğer oyuncu yaratmak istiyorsanız “ama”yı, “şimdi” ile değiştirin. Örneğin; “şut mekaniğini beğeniyorum, şimdi sıçrayarak şut atmayı dene”. Bu küçük değişiklik büyük bir etki yaratacak.
17- Oyuncularınızın ne olabileceklerine odaklanın, şimdi ne olduklarına değil.
18- Bilim, 13 yaşına gelinceye kadar insanda sağlam bir “doğru” ve “yanlış” anlayışının oluştuğunu gösteriyor. Onların yaptıklarından sorumlu olduklarını bilmelerini sağlayın. Cehalet bir mazeret değildir. Yine de nerede savaşacağınıza karar verin. Çocuklar hep çocuk olacaklar. Eğer çocuklar sosyal medyada aptalca bir şey paylaşırsa ya da yaparsa onu hayatı boyuncu yargılamayın. Bunu bir hayat dersi olarak kullanın. Yaptıkları için yine hesap versinler ama bunu da bir şeyleri öğrenmeleri için kullanın.
19- Oyuncular gerçekten onlara değer verdiğinizi ve yatırım yaptığınızı görmek isterler.
20- Günümüzde oyuncuların çoğu engin bir unvan kazanma duygusu ile yaratılmış olan, “ödül jenerasyonu”nun içinde büyüyor. Oyuncuların başka bir “K” harfiyle başlayan kelimeyi de öğrenmeleri gerekiyor; “para kazanma”. Oyuncuların az da olsa kendi paralarını kazanacakları bir sistem yaratın.
21- Bugünün oyuncuları hemen oynamak istiyor. Sırasını bekleme diye bir kavram bilmiyorlar. Birinci sınıf öğrencileri son sınıflar kadar oynamak istiyor. Genç oyuncular çok ciddi dakikalar almak istiyorlar. Bu arzuyu doğru yönlendirmeyi öğrenin ama aynı zamanda onların işleyiş ve uzun vadeye odaklanmalarını da sağlayın.
22- 1995 ve 2015’in oyuncuları arasındaki en büyük değişimlerden biri de veliler. Veliler artık çok fazla işin içinde ve müdahiller (özellikle sosyal medyada). Veliler mükemmel bir destek sistemi ya da tam bir baş belası olabilirler.

Koçluk denen cemiyetin içinde bulunduğum için onur duyuyorum.

Alan Stein
 

Yorumlar Okunma: 7193