FIBA Olimpiyat ön eleme turnuvaları Ağustos’ta - BasketFaul.com

FIBA Olimpiyat ön eleme turnuvaları Ağustos’ta

28-03-23 18:03
Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 2023 Basketbol Dünya Kupası’na katılım hakkı elde edemeyen 40 ülke için Paris 2024 Olimpiyat Oyunları umudu hala sürüyor. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 40 takım FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvaları’nda mücadele edecek.

Ön elemelerde mücadele edecek 40 takımın 28'i FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 Elemeleri ikinci turunda oynayan ama Dünya Kupası'na katılım hakkı kazanamayan takımlardan, 12'si de ikinci tura yükselemeyen en yüksek puana sahip takımlardan oluşacak. Büyük Britanya etkinliğe katılmayacağını belirttiğinden onların yerini, elemelerin ikinci turuna katılamayan en iyi Avrupa takımı olan Hırvatistan aldı.

İkinci tura yükselemeyen en yüksek puana sahip takımlar şu şekilde:

Afrika: Mali
Amerika: Şili, Küba, Virjin Adaları
Asya: Tayvan, Endonezya, Kore, Suriye
Avrupa: Kuzey Makedonya, Polonya, Portekiz

12’nci ve son takım, FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023'e katılmayan en iyi Avrupa takımı olacak. Bu takım Rusya ve Merkez Kurulu'nun Aralık 2022'deki kararına göre onları bir sonraki en iyi Avrupa takımı olan Bulgaristan takip ediyor. Nihai karar 28 Nisan'da FIBA Merkez Yönetim Kurulu'nda verilecek.

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvaları’nda mücadele edecek 40 ülkenin kıtalara göre dağılımı şu şekilde:

Afrika: Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine, Mali, Nijerya, Senegal, Tunus ve Uganda
Amerika: Arjantin, Bahamalar, Şili, Kolombiya, Küba, Panama, Uruguay ve Virgin Adaları
Asya: Bahreyn, Tavyan, Hindistan, Endonezya, Kazakistan, Kore, Suudi Arabistan ve Suriye
Avrupa: Belçika, Bosna Hersek, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Macaristan, İzlanda, İsrail, Hollanda, Kuzey Makedonya, Polonya, Portekiz, İsveç, Türkiye, Ukrayna ve Rusya veya Bulgaristan.

Beş FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası 12-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak ve beş kazanan ülke 2024 yılında gerçekleşecek FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları’nda yer alma hakkı elde edecek. 

Yorumlar Okunma: 862