Genlerinden basketbol akıyor: Jerian Grant (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

Genlerinden basketbol akıyor: Jerian Grant (Yasin Yıldırım)

28-03-23 14:24
Türk Telekom bu sezon başında yabancılarını açıklarken Jerian Grant ismi heyecan yaratmıştı. Geçtiğimiz sezonu çok iyi olmasa da Milano'da geçiren bir Euroleague oyuncusunu kadroya katmaları sezon içi hedefler için bize bir ipucu sunmuştu. Grant de beklentileri muhteşem bir şekilde taşıyarak takımın vazgeçilmez oyuncularından biri haline geldi. Gerek Tony Taylor ile uyumu, gerek çok istikrarlı oyunuyla bu sezonun en iyi takımı diyebileceğimiz Telekom'un en önemli isimlerinden birini konuk ettik. Grant soyadının verdiği basketbol geçmişi ve bu sezonun hedeflerini konuştuk.

AİLEDEKİ BASKETBOLCULAR
Babası Harvey Grant (Washington, Portland Philadelphia)
Amcası: Horace Grant (NBA All Star, Chicago ve Los Angeles Lakers'la 4 şampiyonluğu var) 
Ağabeyi: Jerai Grant İtalya, Avustralya, İsrail, Letonya, Litvanya, Fransa, Yunanistan'da oynadı
Küçük kardeşi: Jerami Grant: Philadelphia, Oklahoma, Denver, Detroit'te oynadı, Bu sezon Portland'da forma giyiyor.

... Ve işte Jerian Grant:,

ELİMDE TOPLA DOĞMUŞUM
Grant aile ismi basketbol dünyasında çok önemli bir isim. Aileniz ve basketbolla ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Doğduğum gün basketbol topu elime tutuşturuldu diyebilirim. Basketbolun benim için her şey olduğu bir ortamda büyüdüm. 3 erkek kardeşle ve hepsi basketbolcu olan 3 erkek kardeşle büyüdüğüm için aralıksız bir rekabet ortamı vardı. 4 kardeş birden en azından kolej basketbolu oynadık, üçümüz profesyonel oldu ikimiz NBA şansı bile buldu. Basketbol benim ve ailem için kutsal bir noktada diyebilirim.

BABAMA HAVLU GÖTÜRÜRDÜM
Babanız ve amcanız ikiz kardeşler olarak NBA'de forma giydi. Amcanız Horace Grant tarihin en iyi takımlarından birinde Michael Jordan ile beraber oynadı. O dönemden bir anınız ya da hatırladığınız bir şeyler var mı?
Amcam her zaman Michael Jordan'ın çalışma etiğinden ve sahada yaptığı inanılmaz şeylerden bahsederdi. Oyunu diğer herkesten çok daha farklı okuduğunu ve inanılmaz şeyler yapabildiğini  söylerdi. Güzel bir anı olarak da babam ve amcamın karşılıklı oynadığı NBA maçında kenarda havlu getiren çocuk olmuştum benim için güzel bir anıydı. 

Avrupa'ya adımınızı Promitheas takımıyla attınız. Patras gibi çok güzel bir şehirde ve Yunanistan gibi çok farklı bir kültüre ilk adımınızı attınız orada neler yaşadınız?
Abimle beraber oynamak en büyük şansımdı. Hava harikaydı ve takım arkadaşlarımla çok iyi anlaşıyorduk. İyi bir basketbol oynayınca çok sayıda maç kazandık ve sezonu üçüncü sırada bitirdik. Gerçekten eğlenceli bir sezondu.

MESSİNA MUHTEŞEM BİR KOÇ
Ettore Messina gibi dev bir koçla çalıştınız. Avrupa'nın yaşayan en büyük koçlarından birisi onunla çalışırken neler yaşadınız? Ayrıca Milan gibi dev bir şehre geçiş yaşarken zorlandınız mı?
Avrupa'nın en iyi takımlarına karşı oynamak en iyileriyle idman yapmak muhteşem bir deneyimdi. Koç Messina gerçekten muhteşem bir hoca ama çok talepkar da bir isim. Hiç böyle bir koçla çalışmadığım için alışmam uzun süre aldı. Gerçekten orada geçirdiğim zamandan keyif aldım. Milano çok büyük ve kalabalık bir şehir. Oradaki insanlardan aldığım tepkiler ve geçirdiğim zaman bana New York'u hatırlattı diyebilirim. Özetle benim için güzel bir sezondu.
 

ERDEM CAN'IN BASKETBOL BİLGİSİ İNANILMAZ
Şimdi ise Erdem Can ile çalışıyorsunuz. Yaklaşık 10 yıldır asistan koçluk yapıyordu ama hep çok iyi koç ekiplerinde çok iyi takımlarda çalıştı. Şimdiye kadar sezon nasıl geçiyor?
Erdem koç en az Messina kadar talepkar. Sezon başında biraz zorlansam da şimdi alıştım. Basketbol bilgisi inanılmaz. Oyunu o kadar iyi biliyor ki etrafında bulunduğum en büyük basketbol akıllarından biri diyebilirim. Hatta bütün koç ekibi oyuna çok hakim ve yaptıkları plan dahilinde ilerliyoruz. Her maç için Erdem hocanın harika planları oluyor ve biz sadece onu takip ediyoruz. Bizim gerçekten liderimiz o ve sezon içinde ona karşı herkes muhteşem bir saygı geliştirdi. Ona çok güveniyoruz.

Erdem hoca detaycılığı ve oyuncularından sıkı çalışmalarını istemekle meşhurdur. Birçok oyuncu gibi siz de kariyerinizin en iyi sezonunu geçiriyorsunuz bunun arkasındaki sır nedir?
Dediğim gibi biz koça güveniyoruz. Her oyuncuya her zaman yüzde yüzünü veriyor. Takımdaki herkese aynı şekilde ilgi gösteriyor. O gün 40 dakika da oynasanız 0 dakika da oynasanız aynı şekilde bağırıyor anlatıyor yardımcı oluyor. Takımdaki en genç oyuncudan kaptana kadar herkes ona saygı duyuyor. Bu saygıyı ve iletişimi de daha ilk günden herkese kabul ettirdi. Bu durum hepimizi yukarı çekiyor çünkü ne istediğini bilen dürüst bir koçumuz var. 

ERDEN VE YAĞMUR GÖRDÜĞÜM EN İYİ VETERANLAR
Semih Erden ve Mehmet Yağmur gibi gerçekten veteran oyuncularla oynamak nasıl? Masaya ne getiriyorlar?
Bu ikili benim gördüğüm en iyi veteranlar olabilir. İkisi de rollerinin farkında ve eğitici rolünde bulunuyorlar. Ayrıca bilmiyorum dışarıdan belli oluyor mu ama ikisi de takımın hem sahada hem saha dışında moral kaynakları. Takımın ihtiyacı olan tam olarak karşılıyorlar onlarla aynı takımda olduğum için çok memnunum.

YEMEKLERİNİZE BAYILIYORUM
Ankara'ya gelirsek bu şehir önceki yaşadığınız şehirlerden çok farklı bir şehir. Bu kadar soğuk ve kalabalık bir şehirde yaşamak sizi zorladı mı? Ayrıca Türk mutfağını deneme şansınız olmuştur favorileriniz var mı?
Aslında Ankara çok güzel bir şehir. Ailenizle beraber yaşamanız için dizayn edilmiş gibi bir şehir. Yabancı bir oyuncu olarak uyum sağlamanın kolay olduğunu düşünüyorum eğer aileniz de yanınızdaysa. Yemek konusuna girersek çok şey söyleyebilirim ama kuzu ve tavuğu harika şekilde pişiriyorsunuz. Türk pişirme şekilleri ve baharat kullanımı harika. Yemeklerinize bayılıyorum. 

HEDEF EUROLEAGUE
Son soru net bir soru olacak. Europcup'ı kazanmak hayal mi değil mi? Sezon hedefleriniz neler?
Büyük hayallerimiz var. Ligde birinciyiz Avrupa kupasında ikinciyiz. Biz bunu böyle devam ettirmek istiyoruz. Büyük resme elbette zaman zaman bakıyoruz ama Erdem Hocanın da alışkanlığı sayesinde hep maç maç gidiyoruz. Fakat samimi olmamı istiyorsanız evet hayalimiz Euroleague. Euroleague'e gidebilmek için Eurocup'ı kazanmak istiyoruz ve tüm hedefimiz hayalimiz bu kupayı kazanmak. 

Yorumlar Okunma: 2039