Mart Çılgınlığı ve favoriler... - BasketFaul.com

Mart Çılgınlığı ve favoriler...

23-03-23 07:09
NCAA March Madness turnuvasında son 16 turu cuma sabaha karşı oynanacak maçlarla başlayacak. İlk ve ikinci turlarda sürpriz sonuçların çıktığı turnuvada son 16 turu eşleşmeleri şu şekilde oluştu:

South (Güney)
Alabama (1) - San Diego State (5)
Creighton (6) - Princeton (15)

Alabama grubunun 1. sıra takımı olmasından ötürü ilk iki turda sırasıyla 16. ve 8. sıra takımları ile oynadı ve iki maçı da 20 sayı üzerinde farklarla kazanarak son 16 turuna geldiler. 5. sırada olan San Diego State ise ikinci turda 13. sıra takımı Furman'ı rahat bir şekilde elemiş gözükse de 13. sıra takımı Furman ilk turda 4. sıra takımı Virginia'yı eleyerek San Diego State'e sorun çıkarabilme sinyalleri vermişti. Eşleşmenin net favorisi Alabama gibi gözükse de San Diego State etkili forvet oyuncuları ile Alabama'ya sorun çıkarmaya çalışacak.

Grubun diğer eşleşmesinde ise buralarda görmeye pek alışık olmadığımız ve geldiği konferanstan (Ivy League) 13 yıl sonra ilk kez son 16 takım arasına giren Princeton ile Creighton var. İlk turda 2. Arizona'yı sonra da 7. Missouri'yi eleyen Princeton, 6. sıradaki Creighton karşısında bir kez daha sürprize imza atmayı kovalayacak.44 yıldır çeyrek finale kalamayan Princeton'da forvet Tosan Evbuomwan ve guard Ryan Lungborg Princeton için ilk iki maçın kahramanı oldular ve gözler yine onların üzerinde olacak. Creighton ise bir önceki turda 3.sıradaki Baylor'ı eledi ve bu tura sürpriz yaparak geldi. Creighton'da ise gözler Baylor'a karşı 30 sayı ile oynayan guard Ryan Nembhard'da olacak.

Midwest (Orta Batı)
Houston (1) - Miami (5)
Xavier (3) - Texas (2)

Midwest grubu içerisinde izlemesi en keyifli dört takımın buluşması diyebiliriz ve grubun ilk üç sıra takımı son 16 turuna adını yazdırmay başardı. 5. Miami bu tura 4. Indiana'yı eleyerek geldi. Houston - Miami eşleşmesi tam olarak guardların savaşı şeklinde geçmeye aday bir eşleşme oldu. Miami tarafında Jordan Miller-Isaiah Wong-Nijel Pack üçlüsüne karşılık Houston Marcus Sasser- Jamal Shead - Tramon Mark üçlüsü ile cevap vermeye çalışacak.

Xavier - Texas eşleşmesi ise yine bir başka denk güçlerin mücadelesi olacak. Xavier çember altında şutör bir pivot olan Jack Nunge ile boyalı alanda etkili olurken dışarıdan ise fizikli oyun kurucusu Souley Boum ile Texas'ı yıkmaya çalışacak. Texas bu ikiliye Timmy Allen ve Marcus Carr ikilisinin yanı sıra yarı finalde Penn State potasına 28 sayı bırakan Dylan Disu ile çeyrek finale kalmaya çalışacak.

East (Doğu)
Tennessee (4) - Florida Atlantic (9)
Kansas State (3) - Michigan State (5)

Doğu tarafında ise Tennessee bir önceki turda Duke'ü saf dışı bırakarak görece daha zayıf rakibi Florida Atlantic'i geçerek çeyrek finale kalmaya çalışacak. 9. sıradaki Florida Atlantic ilk turda 8. sıradan Memphis'i geçerken ikinci turda grubun 1 numaraso Purdue'yü ilk turda eleyen son sıra takımı Fair Dickinson'ı geçti ve çeyrek finale ulaştı. FloridaAtlantic süprirzi kovalarken Tennessee ise sürprize izin vermeyerek çeyrek finale kalmaya çalışacak.

Kansas State bir önceki turda oyun kurucu Markquis Nowell'in baskın oyunuyla Kentucky'yi elemeyi başardı ve Michigan State'e karşı da favori olarak sahaya çıkacak. Nowell gibi baskın bir oyun kurucu ile birlikte forvetten Keyontae Johnson gibi önemli bir ismin de gününde olması Kansas State'in elini oldukça rahatlatacaktır. Michigan State ise bir önceki turda 2. sıra takımı Marquette'e karşı sürprizi başardı ve son 16 turuna kaldı. Bir önceki turda takımı galibiyete taşıyan Tyson Ward-AJ Hoggard-Jaden Akins üçlüsü çeyrek finali isteyen Michigan State için kusursuz bir maç çıkarmak zorunda olacak. 

West (Batı)
Uconn (4) - Arkansas (8)
UCLA (2) - Gonzaga(3)

Arkansas bir önceki turda 1.sıradan gelen son şampiyon Kansas'ı saf dışı bırakarak sürprize imza attı. Uconn ise ilk iki turda favori olduğu eşleşmeleri kazanarak buraya geldi ve çeyrek final öncesi sahaya bir kez daha favori olarak çıkacaklar. Arkansas'yı son 16'ya taşıyan Davonte Davis ve Ricky Council ikilisi bu maçta da iyi oynamak zorunda. Uconn ise uzunu Adama Sanogo'nun üstün oyununa sezon boyunca olduğu gibi bir kez daha ihtiyaç duyacak. 

Batı grubunun diğer eşleşmesi ise 2021 March Madness'da yarı finalde karşılaşan iki ekibin karşılaşmasına sahne olacak. 2021'de Jalen Suggs'ın buzzer beater'ı ile finale uzanan Gonzaga bu sefer çeyrek finale ulaşmak için UCLA'yi alt etmek zorunda. O günkü kadrodan takımda bulunan Drew Timme hâlâ Gonzaga'nın en büyük silahı. UCLA'de ise gözlerimiz milli oyuncumuz Adem Bona üzerinde olacak ve rakibin en önemli silahı olan Drew Timme ile eşleşecek olan Adem'in performansı hepimiz için merak konusu olacak. Bir önceki turda 7. Northwestern'i geçen UCLA'de Adem Bona 20 dakika süre alıp 6 sayı 1 ribaund ile galibiyete katkı yapmıştı. Adem'in yanı sıra UCLA'in en önemli silahı ise guard Jaime Jacques olarak duruyor ve ona Amari Bailey ile takımı oynatan, pasör özellikleri ön planda olan oyun kurucu Tyger Campbell eşlik edecek. 

Yorumlar Okunma: 1195