Kadın Liglerinde durum (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadın Liglerinde durum (Hayri Pekergin)

13-03-23 22:22

Son yıllarda özellikle olay ve olguları sayısallaştırarak toplumun tepki üretme potansiyelini azaltacak şekilde aktarmak, bu şekilde doğruya ulaşmak için irdelenmesi gereken niteliksel faktörleri opak bir nicelik ambalajı ile zamana yayılacak şekilde paketlemek bilinçli şekilde kullanılan bir propaganda (ya da daha az sivri bir tanımla kamu iletişimi) yöntemi. 


Bugün izninizle ben de bu yazının girişini bu yöntemden esinlenerek yapacağım. 

Okumakta olduğunuz satırlar 2022-2023 sezonunun 26. yazısına ait. 

Bu sezon kaleme alınan 26 yazı ile birlikte ağırlıklı kadın basketbolu ile alakalı kaleme alınan makalelerin sayısı 2005 yılından bu yana 859 oldu. 

Bu yazıların yaklaşık %90 bölümü kadın basketbol liglerini, kadın basketbol milli takımlarını, buralarda yer alan ön plandaki takım, oyuncu, performans ve sonuca etki eden faktörleri konu aldı. 

Yazıların yaklaşık %10 bölümüne denk gelen 75-80 kadar makale ise basketbolun antrenörlük, oyuncu gelişimi, organizasyon ve sporcu sağlığı gibi yönleri ile ilgili içeriklerle okuyucuların huzuruna çıktı.  

859 Sayısına ulaşan bu yazıların başlangıcı, Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nın ülkemizde organize edildiği 2005 yılında, basketbolun temel paydaşları olan TBF, kulüpler ve basketbol profesyonellerinin basketbolu çok yakından takip eden, konulara tarafsız yaklaşacağına inandıkları eski  bir basketbol antrenörüne yaptıkları çağrıya verilen olumlu yanıta dayanıyor.    

Yazılarımı sürekli takip edenler son yıllarda kaleme alınan konuların giderek ligler, takımlar, oyuncu performansları ve sonuca etki eden faktörlerden oluşan kapsam yerine antrenörlük, organizasyon kalitesi, oyuncu gelişimi gibi alanlara yönlendiğini fark ediyor. 

Bunun en önemli nedenleri kadın basketbolunda başlıca ligler konumundaki bugünkü adları ile ING KBSL ve TKBL liglerinde karşımıza çıkan her anlamda “aşağı yönlü” riskler.

Burada iki temel faktör var. 

İlk faktör KBSL ve TKBL liglerinde kulüp sayılarının çeşitli nedenlerle ısrarla finansal yeterlilik bağlamında liglerin kaldırabileceğinden kapasitenin üzerinde tutulması ve bahis ile basketbolun bir araya geldiği 2010’lu yıllardan başlayarak kadın basketbolunda yaşanan dejenerasyonun bir türlü TBF ve diğer kurumlar tarafından kontrol altına alınmaması. 

İkinci faktör ise kadın basketbolu altyapısında yaşanan ve birçok kapsamlı nedeni olan büyük çöküş sonrasında altyapıdan yetişen “iş yapan” oyuncu sayısının çok azalması sonucu, liglerde yer alan oyuncu stokunun hızla yaşlanması ve performansların giderek aşağı gitmesi.  

Sayısı 30 olan (şu an itibarı ile 28) profesyonel kadın basketbol kulübün etkili performans, takım içi rekabet, rotasyon derinliği gibi faktörleri sağlayabileceği sayı ve nitelikte oyuncusu yok.    

Euroleague Şampiyonluğu hedefi ile ING KBSL Liginde zirveyi paylaşan ÇBK Mersin Yenişehir Belediye ve Fenerbahçe Alagöz Holding devşirme statüsünde oyunculara (Hollingsorth – Stokes) sahip olmasına rağmen yerli rotasyonda kısıtlar yaşıyor. 

Türkiye’ye kadın basketbolunda geçmişte bir Euroleague iki Euro Cup şampiyonluğu getiren Galatasaray Çağdaş Faktoring takımının 16 Mart tarihinde İtalyan Umana Reyer yapılacak önemli Euro Cup Yarı finali öncesinde üst üste gelen KBSL maçları sonucunda yaşadığı yıpranma ortada.     

Tüm liglerde yer alan takımların büyük bölümü çok dar ve yaş ortalaması yüksek rotasyonlara hapsolmuş durumda. 

Coachlar olmayan idman kalitesi nedeni ile fiziksel olarak yapılandıramadıkları savunmaları sentetik çözümler ile halletmeye çalışıyor. 

Ne demek?

Savunmada oyuncusu topun karşısında bile duramaz durumda olunca Coach yardımı kimden getireyim çaresizliğine yöneliyor. Bu yardımların cezasının kesildiği maçlarda en favori takımların bile kaybetmeye mahkum oluyor. 
 

Elbette her alanda olduğu gibi olumsuzluklara rağmen var olan olumlu gelişmeler de var. 

ÇBK Yenişehir Belediye, Fenerbahçe Alagöz Holding ve transfer sezonuna başkanlık seçimi nedeni ile geç giren  Galatasaray Çağdaş Faktoring’in yaptığı KBSL seviyesinin üzerinde yatırımlar ile bulundukları kupalarda zirve iddiaları devam ediyor. 

İyi kullanılır ise kadın basketbolu için buradan yeni bir ivme elde etme olanağı var. 

ING KBSL Liginde “sahiplik sorunu” olmayan, altyapı çalışmalarına önem veren kulüpler ve bu altyapılardan filizlenmeye başlayan yeni isimler var. 

TKBL Liginde bulundukları şehirlerin desteğini alarak, iyi niyetle başarı arayan kulüplerin yanında bu lige çok ihtiyaç duyulan enerji ve gençliği getiren gelişim takımları bende temkinli bir iyimserlik yaratıyor.     

Gelecek sezon bu gelişim takımlarına ÇBK Yenişehir Belediye Takımının da katılmasını bekliyorum.  

Sezonun bundan sonraki bölümünde takımlarımızın Avrupa başarılarını, Nilay Aydoğan sezonu olarak devam edecek ING KBSL ve TKBL liglerindeki olumlu performansları ve altyapılardaki olumlu işleri daha çok konuşabilmek dileği ile ..  

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 3949