Erdem Can'la Telekom turu... - BasketFaul.com

Erdem Can'la Telekom turu...

21-02-23 22:00
Erdem Can'la kısa bir Türk Telekom turu attık... Ağırlıklı olarak kulübün misyonu, altyapı ve ve tabii ki A Takım'ı konuştuk. Tasarladığımız başlıklar arasında Türk Basketbolu'nun gelişimi konusu ve NBA de vardı ancak onu bir başla buluşmaya erteledik. 

İşte Erdem Can'dan pasajlar...
TELEKOM'UN MİSYONU
* Türk Telekom gerek kurumsal yapısı, gerekse Ankara gibi basketbol kültürüne sahip bir kentin temsilcisi olarak hep yukarılara oynamalı ve Türkiye'yi de üst düzeyde temsil etmeli. Bunu yaparken de kendi üst düzey oyuncularını yetiştirebilmeli... 
* Üst düzey temsilden söz ederken elbette Euroleapue'i kastediyorum. Ankara bu ülkenin başkenti, kültürel değerlerin farkında donanımlı bir üniversite kenti, büyük bir nüfusa sahip... Kurumsal olarak da en üst düzey organizasyonlar için son derece yeterli...
* Bu uğurda kişilerden bağımsız bir organizasyon kurmak hiç de zor değil. Antrenörler, oyuncular, yönetimler değişse de üst düzey organizasyon yerleşik ve herkes tarafından benimsenmiş hale getirilmeli. Telekom bunu başaracaktır. 
ÇOK BÜYÜK BÜRÇELER OLMADAN DA...
* Üst düzey organizasyon için elbette belli bir büyüklükte bütçe gerekli ama nasıl kullanacağınıza, ilkeli, planlı programlı hareket etmenize bağlı olarak çok büyük bütçeler olmadan da başarabilirsiniz. Zalgiris örneği ortada... Büyük bütçesi olmadan da Euroleague rekabete girebiliyor. Bir başka örnek de Baskonia...
KENDİ BÜYÜK OYUNCULARIMIZI YETİŞTİRMELİYİZ
* Telekom'un kendi ve üst düzey oyuncu yetiştirmesini çok önemsiyorum. Milli Takım oyuncusu yetiştirecek yapı için çok şey var. Yeter ki uzun vadeli projeksiyonla, doğru planlarla yola çıkılsın. Bu konuda ben de çok heyecanlıyım, genel menajerimiz Önder Külçebaş da... A Takımdaki görevimizle birlikte Telekom'un geleceğinin tohumunu atmaya geldik. 
* Yeterli tesislerin 7-24 açık olduğu bir ortam elbette ön şart. Bunun yanı sıra oyunculara fiziksel, teknik, sosyal, psikolojik destek ve de yabancı dil eğitimi... Topu koyup saatlerce atla zıpla ile büyük oyuncu yetişmez. Sadece basketbolla oyuncu yetiştirmeye odaklanırsak doğruyu yapmamış oluruz. Bilime inanan, akıllı, doğru insan yetiştirmek de bizim sorumluluğumuz arasında. Zaten büyük oyuncular da bunların arasından çıkar. 
* Ayrıca bilgili, istekli antrenörler grubu oluşturmalı ve bu grubun başına antrenörleri eğitecek, sporcu psikolojisini de bilen bir üst antrenör koymamız gerekir. 
* Telekom'daki ilk yılımı gözlem yılı olarak kabul ettim. Gelecek sezondan, daha doğrusu bu yaz aylarından itibaren altyapı organizasyonu ile ilgili olarak Külçebaş'la birlikte kollarımızı sıvayacağız. Yönetimimiz de bu konuya son derece pozitif bakıyor...
6 MİLYONLUK ANKARA'DAN... 
* 6 milyon nüfusa sahip Ankara'dan ne cevherler çıkabilir. Tabii altyapımızı, velilerin çocuklarını getireceği ilk adres haline getirmeliyiz. 
* Oyuncular ve staffla birlikte sezon başında davul çaldığımızda bu etkinliğimizi garipseyenler oldu, oysa takım olmamız birlikte davul çalmamızla başladı. Staff dahil ilk defa bir araya gelen topluluğu takım haline getirmek için bu etkinlikle başladık, doğruyu yapabilmek için birlikte uyum içinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini öğrendik. Bu etkinlikte yakaladığımız ritm bizim için kılavuz oldu ve zaman içinde uyumlu, birbirini anlayan, saygı duyan bir grup haline geldik. Çok iyi bir kimya yakaladığımızı söyleyebilirim ama henüz bir başarıdan söz etmek için çok erken. Sezon sona erdiğinde yapabileceğimizin maksimumunu yaptığına inanırsak, o zaman kendimizi başarılı kabul edebiliriz.  
YERLİ YABANCI AYRIMI YAPMAM
* Takım içinde yerli-yabancı diye bir ayrım yapmam söz konusu değil. Herkese adil davranmak benim ilkemdir. Eşitlikle adil olmayı karıştırmamak lazım. 160 kiloluk bir kütleyi biri iri, biri zayıf iki kişi 80'er kiloyu paylaşarak kaldırmaz. İri olan 100 kiloyu üstlenmelidir. Oyun sırasında da duruma göre oyuncuların bazı anlarda neyi yapıp neyi yapamayacağına göre karar vermem gerekir, ki adil olan da budur.
* Adil olmaya çalışmama karşın Türklere pozitif ayrımcılık yaptığımı da söylemeliyiz.
TAYLOR'UN ROLÜ
* Tony Taylor'ı alırken kendisiyle konuştum ve transfer tahtamın en tepesinde olduğunu gösterdim. Sadece saha içinde değil soyunma odasında da takıma harika destek veriyor. 
JERIAN EUROLEAGUE SEVİYESİNDE
* Jerian Grant'e gelince... Yazın stafftaki herkesle; Ümit Temoçin, Savaş Kaynak, Can Akın, İlter Türkmen'le, Nezih Özbakır'la, kondisyoner Serhat Güneş'le takım kurulurken çok yönlü bir çalışma yaptık ve çok araştırdık. Jerian oynama konusundaki ciddiyeti ve yetenekleri ile Euroleague seviyesinde bir oyuncu. Avrupa için çok önemli bir kısa. Sahada ne gerekiyorsa onu yapıyor, biz de onu verimli kullanıyoruz. 

* Bütün oyuncularımdan memnunum. Ayıca genç oyuncuları da oynatmaya çalışıyoruz. Arda Özdoğan, Melih Doğan, Batuhan Acar basketbol olarak gelişti. 

Yorumlar Okunma: 4469