Türkiye için fırsat penceresi! (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

Türkiye için fırsat penceresi! (Yasin Yıldırım)

31-01-23 13:49

Geçtiğimiz yaz milli takımı Gürcistan'da yerinde takip eden biri olarak geleceğe umutla bakan taraftaydım. Fakat elemelerde aldığımız tatsız yenilgiler şimdi o geleceği bir iki sene ertelememiz gerektiği gerçeğini ortaya koydu. Dünya Kupası treni kaçtı olimpiyatlar için ise sadece parayla satılan davetiye ihtimali var.

Milli takımın pek bir anlamı olmayan son eleme maçları için kadrosu çok yakında açıklanacak. Artık yavaş yavaş bir konu hakkında karara varmamız gerekiyor. Önümüzdeki 2 sene boyunca ciddi bir turnuvada boy göstermemiz çok zor gözüküyor. Fakat belki de bu bir fırsat penceresidir.

Ne olursa olsun bu yaz milli takım en iyi kısasını kullanamadığı turnuvada geleneksel olarak serbest atışlar yüzünden belki de madalyayı kaçırdı. Elimizde büyük ihtimalle tarihimizin en iyi uzunu belki de Türk basketbol tarihinin en yetenekli oyuncusu Alperen Şengün var. Onun milli takıma aidiyeti de çok üst düzey. Yanına şimdilerde kolej liginde oyununu pek ileri taşıyamasa da fiziksel gelişimini sürdüren Adem Bona'yı ekleyecek gibi duruyoruz. Cedi ve Furkan iniş çıkış gösteren kariyerlerine rağmen aslında "zirve" performans dönemlerine girmiş durumdalar. Larkin ve Wilbekin ile kısa pozisyonunda bir süre daha elimiz sağlam gözüküyor. Ercan Osmani hoş bir sürpriz olarak kadroya eklenirken Fiba ile problemlerini çözmüş gözüken Ege Demir de caydırıcı bir uzun olarak uzun vadede kadroda düşünülebilir. Doğuş Özdemiroğlu, Berk Uğurlu, Erkan Yılmaz ve Sadık Emir Kabaca gibi belli bir kalitenin üzerindeki rol oyuncularına artık bu sezon ben bir takımı taşıyabilirim mesajını net veren belki de İbrahim Kutluay'dan beri ilk skorerimiz Onuralp de en yüksek ivmeyle katılıyor. Dahası ligimizde bu sezon fena performans vermeyen ;Furkan Haltalı, Egehan Arna, Erten Gazi, Yiğitcan Saybir, Ayberk Olmaz, Arca Tülüoğlu gibi isimler bulunurken Berke Büyüktuncel ve Samet Yiğitoğlu çok genç olmalarına karşı sıradaki adımı atmaya hazır gözüküyorlar. Genel planlama bu şekilde gözükürken ben başka bir yere dikkat çekmek istiyorum.


Bu sezon TBL'de üç isim çok çok iyi sezon geçiriyor. Onları milli takıma davet etmek en azından kampa çağırmak hem onlar için büyük gurur hem de ligdeki herkese bakın sizi de takip ediyoruz mesajı vermektir.

Berke Aygündüz bu sezon ligin verimlilik puanı sıralamasında 12. sırada. Yabancı egemen bir ligde bunu yapması çok değerli. Hem sayı hem ribaund krallığında ise ilk 10 içerisinde. Yaşı daha zirvesine gelmediğini de gösteriyor. Geniş kadroda olması kimseye bir şey kaybettirmez ama Berke'nin hevesini ve motivasyonunu zirveye taşıyabilir.

Kaan Sarıaslan, aslında şanssızlığı altın jenerasyona denk gelmesiydi. Pozisyonunda çok sayıda iyi oyuncu vardı ama şu anda uzun süren yolunda güzel bir noktaya geldi. Sahada hep doğruları yapıyor ve harika bir sezon geçiriyor. Sürekli bir yabancı eksik oynayan sezonun sürpriz takımı Ted Kolejlilerdeki performansı onun da geniş kadroda düşünülebileceğini gösteriyor.

Ömer Yasir Küçük, mükemmel bir sezon geçiriyor sahada herkesten bir seviye hızlı herkesten bir adım önde. Şutuna ve kendine güveni de yerine geldi. Eldeki kısa sıkıntısını düşününce 12 kişiye bile kalması gerektiğini düşündürüyor. Zaman zaman ülkedeki en formda guard olduğu fikri bile basketbol camiasında konuşuluyor. Fiziksel dezavantajları olduğu söyleniyor ama kimse ne Trae Young'dan ne Chris Paul'den ufak oldukları için vazgeçmedi. Bizim de ona inanıp bir şans vermememiz için hiçbir neden yok.

Bu üç oyuncu aslında sadece birer örnek ve bence gelecek sezon onları zaten süper ligde izleyeceğiz. Ama şimdiden bir şans bir ısındırma turu vermek hem çok şık bir hareket olur hem de herkese ümit aşılar.
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3662