Kadın Liglerinin durumu - 2 (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kadın Liglerinin durumu - 2 (Hayri Pekergin)

24-01-23 00:33

2005 Yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası döneminde başlayan ve o günden bugüne sırası ile turkbasket, TBF Resmi Site ve basketfaul platformlarında haftada bir frekansında kesintisiz olarak yayınlanan bu yazılara aşina olanlar biliyor. 


Birkaç yıl öncesine kadar sezon içindeki yazılar genelde kadınlar süper lig maçları, bu ligde yer alan takım/oyuncu performansları ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki gündemini konu alıyordu. 

Son yıllarda kadın basketbolunda görülen büyük ölçekli gerileme, (1-2 kulüp hariç) yabancı oyuncu kalitesindeki azalış, bozulan finansal koşullar nedeni ile bazı kulüplerde gözlenen etik /sahiplik /sürdürülebilirlik sorunları, TBF bünyesindeki yönetişim yanlışları, altyapının adeta çökmesi  ile paralel şekilde lige gelen üst düzey yeni oyuncu sayısındaki düşüş yazıların kapsamında giderek farklı konuların ön planda olmasına neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde bir (ING KBSL) maç öncesinde takımların teknik yetkilileri ile konuşurken benden bir jenerasyon sonra antrenörlüğe başlayan bugün ING KBSL Ligi’nin önde gelen takımlarından birinin “head coachu” konumunda bulunan deneyimli bir arkadaşımız yazılarla alakalı bu durumun altını çizince ben de kendisine yukarıda yer alan gerekçeleri hatırlattım. 

Sizlerle paylaşma nedenim ise hem biraz okuyucu ile dertleşmek hem de (kadınlarda) liglerin durumu ile ilgili düşüncelerimi bu yazıya başlangıç olarak aktarmak.  


ING KBSL ile başlamak gerekirse, ligin başlangıcında Fenerbahçe Alagöz Holding ve ÇBK Yenişehir Belediye arasında ikili bir zirve yarışı ve dar kapsamlı bir takip grubu beklentisi vardı. 

Geçen yıl başkanlık seçimi nedeni ile transfere çok geç giren, birçok yerli oyuncuyu bu nedenle kadrosuna ekleyemeyen Galatasaray Çağdaş Faktoring’in sarı lacivertliler ile aynı puanda, lider ÇBK Yenişehir’in takipçisi olması bu anlamda lige değer katan bir sürpriz olarak görülmeli. 

Olgunluk çağını yaşayan TC pasaportlu Hollingsworth, ligin etkili guard ikilisi Tiffany Hayes Chelsea Gray, Boner gibi çok yönlü bir oyuncunun yanına monte edilen Elizabeth Williams ile yaratıcı, geniş ve dengeli bir yabancı rotasyonu olan ÇBK Yenişehir Belediye aynı zamanda diğer iki takipçisinden sayısal olarak daha geniş bir deneyimli yerli oyuncu grubuna sahip. 

Turuncu lacivertlilerin geniş yerli rotasyonunda çok deneyimli isimler, enerjik yeni jenerasyon oyuncular olsa da geçmişte şampiyonluk yaşamış yerli oyuncu sayısı eğer hata yapmıyorsam Özge Özışık ve Esra Ural Topuz ile sınırlı. ÇBK Yenişehir Bld. tarafından yapılan Cansu Köksal Öngüner hamlesini, Mersin ekibinin Fenerbahçe Alagöz Holding ile birlikte yurt dışında oynayan Tilbe Şenyürek’e talip olmasını bu pencereden okumak doğru olur. 

Basketbolda sıradan bir günde herkes her şutu yapabilir. Şampiyonluk gibi çok yüksek atmosferde ise eli titremeden o topu potaya göndermek, zor anda odaklı kalabilmek bu seviye bir adrenaline alışık oyuncular için daha kolaydır. 

Fenerbahçe Alagöz Holding yerli rotasyonda kendi altyapısından yetişen ve TKBL’de gelişim takımında sorumluluk yüklenen isimlerinin yanında deneyimli Olcay Çakır Turgut, Merve Aydın, Alperi Onar ve Manolya Kurtulmuş’a sahip.

Sarı lacivertliler açısından yabancı sınırlamasının olmadığı Euroleague Women maçları Türkiye’deki lig/kupa maçlarına oranla daha pürüzsüz geçiyor demek yanlış olmaz.  Fenerbahçe Alagöz Holding’in bu anlamda Tilbe Şenyürek için ÇBK Yenişehir Bld. ile rekabete girmesi şaşırtıcı değil. 

Bunun nedenlerinden bazıları TC pasaportlu Kia Stokes’un sağlık ve oyuna üst seviye katkı olarak bir türlü istikrarı bulamaması ile Iagupova’nın her sene bir basamak aşağı inen performansı. 

McBride gibi görev tanımı skor olan bir süper şutörün kimya yaratmasını, yanındakilere kaldıraç olmasını beklemek rasyonel değil. Bu anlamda Fenerbahçe Alagöz Holding için Olcay Çakır Turgut, Merve Aydın, Alperi Onar ve Manolya Kurtulmuş dörtlüsü ve Kia Stokes’un performansı belirleyici olacak demek doğru olur. 

Sarı lacivertlilerde Maljkovic’in kimya oluşturma anlamında “beklenen” başarıyı gösterememesi çok sayıda power forvetin gerçek bir pivot bulunmayan kadroda kümelenmesi ile de alakalı. 

Yaşlı dış rotasyonu o maçın sonunda yürüyecek halde olmayan Galatasaray Çağdaş Faktoring karşısında pivot McCowan’ın sarı lacivertli boyalı alanda bulduğu 26 sayı, ÇBK’nın devşirme Hollingsworth’ün yanına Elizabeth Willimas’ı eklediği, Sabally – Stewart alternatiflerine Boner ile hazır olduğu bir perspektifte düşündürücü olsa gerek. 

Bu ortamda sarı lacivertlilerin (bir nedenden ötürü) geri plana attıkları Manolya Kurtulmuş’u yeniden kazanmaya çalışıp, Stokes’u sezon sonuna etkili ve sağlıklı getirmenin yollarını bulması gerekiyor.  
 

Galatasaray Çağdaş Faktoring maç tempolarında akılcı davranarak yaş ortalaması 30+ olan artık savunmadaki kaldıraç etkisini kaybetmiş Işıl Alben, Pelin Bilgiç, Pulvere, Prints’li guard rotasyonunu sezon sonuna olabildiğince sağlıklı ve dinç olarak getirmeyi hedeflemiş görünüyor. 

Prints ve henüz ritmini bulmadığını gördüğüm Tuğçe Canıtez’in gruba katılmış olması bu dönemde olası bir fiziksel çöküşü önlemiş olsa da sarı kırmızılılar için gerçek sınav Avrupa, Türkiye Kupası ve play-off mücadelesinin ağırlığını hissettireceği Mart Nisan aylarında yaşanacak. 

Sarı kırmızılıların Işıl Alben Pelin Bilgiç ikilisinden ön tarafta savunma istemek zorunda kalacağı kritik sınavlarda, bu oyuncuların reaksiyonu, İstanbul’a “dönen”Meltem Yıldızhan’ın Ankara’da geçen sezon sonunda sergilediği iyi performansını hatırlaması, Tuğçe Canıtez’in ritim kazanması bu döneme kadar yükün büyük bölümünü üstlenen Nacickaite - Azura Stevens- McCowan üçlüsü üzerindeki yoğunluğun azalmasını sağlayabilir.  
 

ING KBSL “takip grubunda” aynı puanda sıralanan Emlak Konut ve Nesibe Aydın’ı görüyoruz. Bu konum ligdeki ilk sezonunu yaşayan Emlak Konut açısından başarı olarak görülmeli. 

Sert maçları 7 kişilik rotasyonla oynayan kırmızı mavililer açısından başlıca risk yabancı oyuncularla deneyimli yerli isimler üzerinde süre baskısının ligin sonuna doğru giderek performansı etkileyecek bir risk faktörü haline gelmesi.  

Emlak Konut açısından BOTAŞ, Nesibe Aydın ve Galatasaray Çağdaş Faktoring maçları sıralamayı belirleyici nitelikte olacak. 

Nesibe Aydın, lige çıktığı önceki sezon gibi geçen sezon da sınırlı bütçelerle yarı final başarısı gösterdi.  

Bu başarıya iyi basketbol ve geçen sezonlarda Meltem Yıldızhan, Harika Eldaş, bu sezon Şevval Akalan gibi çizgisini yükselten isimler eklendi. 

Bu sezon özellikle İlayda Güner’in sakatlık yaşadığı dönem ardından işleri daha zor, yerli rotasyona düşen sorumluluk daha fazla görünüyor. Altyapıya verdiği önem ile aşağıdan çok sayıda oyuncuyu yukarı taşımaya hazırlanan Ankara ekibinde Rize Bld. maçı ardından gelecek 5 maçlık seri sezon sonunda elde edilecek yer için belirleyici önemde. 

ING KBSL’de orta sıralarda BOTAŞ, Tufan Metalurji Hatay BŞB ve Beşiktaş yer alıyor. Her üç takım da ligde dar rotasyonlar ile mücadele ediyor. 

Bana göre bu üçlü arasında aralarında en rasyonel hareket eden Elif Bayram – Melek Uzunoğlu gibi isimlere süre ve sorumluluk vererek orta sıralarda yer alırken basketbolumuzdaki oyuncu yokluğunda elindeki efektife değer katmaya çalışan siyah beyazlılar. Beşiktaş maçların oynanan bölümlerinde rotasyonu genişletir ise sıralamada biraz daha yukarı gidebilir. 

Hatay BŞB lige başlangıç yaptığı kadrosuna göre şu anda farklı bir konumda. Galatasaray Çağdaş faktoring deplasmanı ardından gelen Beşiktaş ve Çankaya Üniversitesi sınavları Hatay ekibi açısından daha aşağı inmemek adına önem taşıyor.  

KBSL’de Çankaya Üniversitesi, OGM Orman Spor, Antalya Toroslar Basketbol, Bursa Uludağ Basket, Melikgazi Kayseri Basketbol ve Rize Belediye orta –alt segmentte yer alan takımlar. Bugün hafta bu gruptaki takımların kendi arasındaki maçlarda büyük çekişme yaşandı. 

Gelecek haftalarda bu kalabalık grupta iç sahada hedef maçları kazanan, deplasmanda ya da üst sıradaki rakiplerden ekstra galibiyet çıkaran takımlar avantaj sağlayıp ligde kalma yarışında başarılı olacak. 
 

KBSL’de ligin en dikkat çeken yerli oyuncusu olarak BOTAŞ guardı Sevgi Uzun muhtemelen herkesin üzerinde mutabık kalacağı bir isim. 

Ligin dikkat çeken çıkışını Nesibe Aydın’dan forvet Şevval Akalan olarak görmek gerekiyor. Bu sezon penetrelerini daha etkili hale getirmesi, kendi şutunu yaratmaya daha çok odaklanması çok yönlülüğünü güçlendirdi. Set- shot başarısı en güçlü yönü olmaya devam ediyor. Geçmişte kırılgan yönü olan savunma direncini de bu sezon belirgin şekilde arttırmış görünüyor. Şevval Akalan ile birlikte Beşiktaş’ta zaman zaman sağlık sorunlarından etkilense de Melek Uzunoğlu, takımının mücadele gücünü arttıran Elif Bayram,  Kayseri Basket forması giyen Şuğranur Sönmez, Fenerbahçe Alagöz Holding’de İdil Saçalır, BOTAŞ’ta aldığı süreleri olumlu kullanan Pelin Gülçelik,  OGM Orman Spor forması giyen Fatmanur Karakaş listede yer alan diğer oyuncular.   

KBSL’de genç oyuncu dediğimizde önce genç oyuncudan ne anladığımızı bir daha düşünmek gerekiyor. U20 yaşı geride kalan isimlere genç oyuncu etiketi eklenmesini hatalı görüyorum.  

Bu yanlış etiketleme beklentileri aşağı çeken, kariyerlerinin artık ilk çeyreğine giriş yapmış isimlerin belirli performans kriterlerine ulaşımının ertelemesine “çanak tutan” bir anlayış. 

Bu anlamda Fenerbahçe Alagöz Holding’de Selin Rachel Gül ve Elif İstanbulluoğlu, Malikgazi Kayseri Basket forması giyen Feray Dalkılıç ligde aldıkları sürelerde zaman zaman iyi sinyaller veren performanslara imza atan genç oyuncular oldu. 
 

Sezona 16 takım ile başlayan TKBL yoluna 15 takım ile devam ediyor. 
Tarsus Belediye, Fenerbahçe Gelişim ve İzmit Belediyesi performans ve süreklilik olarak peşlerindeki rakiplerden daha avantajlı görünüyor. 

Bu takımlardan Tarsus Belediye Hande Kuzu gibi önemli bir oyuncuyu kaybetse de kadronun deneyimi, yabancı oyuncunun kaldıraç etkisi ve kritik pozisyonlarda alternatiflere sahip. Tarsus ekibi adına ay sonunda oynanacak Fenerbahçe Gelişim maçı büyük önem taşıyor. 

Fenerbahçe Gelişim birbirini iyi tanıyan, çok uzun süredir birlikte oynayan bir oyuncu grubu. Çalışkan bir yabancıya sahip. Sarı lacivertli kulübün genç oyunculara A takımda süre vererek “iyi kullanırsanız KBSL şansınız var” mesajı bu seneki performansın ardındaki stratejik başarılardan biri.

Son haftalarda Marginean hamlesi ile pota altında risk alarak stratejisini hızlı basketbol sert savunma yönüne çeviren İzmit Belediye etkili bir dış rotasyona sahip. Körfez ekibi savunma ve ribauntlarda etkili olduğu maçlarda temposunu rakibe kolaylıkla kabul ettirebiliyor. 

Royster’ı da kadroda tutarak pota altını gerektiğinde ihmal etmeyeceği işaretini veren İzmit Belediye Spor’u play-off’un şanslı takımlarından biri olarak görüyorum.  

TKBL’de zirvenin takipçileri Kırklareli Basket, Elazığ İl Özel İdare ve son dönemde sakatlıklardan etkilenmiş görünen BOTAŞ Gelişim. 

Kırklareli Basket dar rotasyon kaynaklı zorluklarını haftalar ilerledikçe savunma performansı anlamında daha da fazla hissedecek görünüyor. 

Elazığ İl Özel idare yabancı oyuncu takviyesi yapamaz ise iki maçlık yenilgi serisinin daha da uzayabilir. 

Yabancı oyuncu olmaksızın yola devam eden BOTAŞ Gelişim sakatlıklar nedeni ile sezon başındaki savunma sertliğini bir miktar kaybedip sıralamada gerilese de kilit oyuncuların yeniden ritim bulması ve boyalı alan / dış atış skor paylaşımının daha dengeli hale gelmesi ile rotayı yeniden yukarı çevirebilir.   

Ferhatoğlu Edremit Bld. Güre Spor, Turizm X Boğaziçi Basket, Elazığ Basket, Alanya Bld. Antalya Güneşi arasında Ferhatoğlu Edremit Belediye ve Elazığ Basket daha şanslı görünse de sıralama kendi aralarında alacakları sonuçlar ve elde edilecek ekstra puanlar ile belirlenecek. 

TKBL’de ufukta çok zorlu bir ligde kalma yarışı olacağı görünüyor. Turgutlu Belediye, DİBA, HDİ Sigorta Yalova VİP, Ege Yapı Urla Gençlik ve Emlak Konut Gelişim arasında gerilimli bir yarış yaşanacak. 

Bu takımların kendi aralarında yapacakları maçlar büyük önem taşırken, yabancı oyuncu konusunda gelecek yeni hamleler sonuçta belirleyici olabilir. 

TKBL’de en etkili yabancı Tarsus Belediye pivotu Goodlett olarak görünüyor. Kırklareli Basket guardı Mazyck ve Fenerbahçe Gelişim pivotu Dordevic takımınlarına en belirgin katkı yapan diğer yabancı oyuncular arasında.  

TKBL’de ligin etkili performanslarına imza atan, takımlarının sıralamadaki yerlerine belirgin etki eden  oyuncular Tarsus Belediye forveti Nihal Güngör Yıldırım, Fenerbahçe Gelişim’den İdil Saçalır, Doğa Adıcan ve Selin Rachel Gül, İzmit Belediye Spor’da Deniz Aygül, Ezgi Manlacı ve Betül Pehlivan, Kırklareli Basket’de Fahriye Bayraktar, Elazığ İl Özel İdare’de İlknur Yıldızhan Çetin, BOTAş Gelişim’de Rana Uçar ve Ronahi Zilan Kıran olarak sıralanabilir. 
 

Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginde final aşamalarına giderek yaklaşılırken bir üst lige aday olan takımlar kendilerini belli etmeye başladı. 

A Grubunda Çerkezköy Belediye, C Grubunda Burhaniye Belediye, D Grubunda Zonguldak Basket ve E Grubunda Mersin Üniversitesi ligi yenilgisiz sürdürme başarısı gösteren ekipler. 

Gelecek sezon TKBL vizesi alacak takımlar arasında, üç tanesi geçen sezon da KBBL finallerinde yer almış bulunan bu dört ekibin adını görmek şaşırtıcı olmayacak. 

B Grubunda Beykoz Gençlik, Kadıköy Basket ve HDİ Sigorta Beşas Spor rekabetinde ön plana çıkacak takım, yıllardır TKBL’yi zorlayan Kastamonu temsilcisi İstiklal Yolu Spor, Mova Kids Bandırma Spor ve Edirne temsilcisi Edirne DSİ sürpriz arayışındaki takımlar olacak. 
 

Kızlar BGL Liginde BOTAŞ ve Fenerbahçe gruplarını yenilgisiz olarak sürdürüyor. 

A Grubunda Emlak Konut, U16 oyuncuları ile değerli bir 3.lük elde eden TED Ankara Klj. ve Melikgazi Kayseri basket çeyrek final vizesine yakın olan diğer takımlar. 

B Grubunda  Çankaya Üniversitesi, ÇBK Yenişehir Belediye ve KBBL deneyimini BGL’ye başarı ile taşıyan İstanbul Basketbol Feneri çeyrek final başarısı gösterdi. 

Bu sezon BGLK Liginde play-off ilk tur sürecinin geçen sezona oranla daha zorlu geçmesini bekliyorum. 

2003 2008 doğumlular arasında geniş bir yaş grubuna açılan bu ligde, farklı yaş gruplarına ait oyuncular arasında bir performans değerlendirmesi ve sıralama yapmayı makul bulmuyorum. 

twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4722