Efes'ten Three Peat Provası (Gencer Baytimur) - BasketFaul.com

Efes'ten Three Peat Provası (Gencer Baytimur)

14-01-23 21:14
Euroleague’in son iki sezonunun şampiyonu Anadolu Efes sezona sessiz (Ergin Ataman’ın öneki sezonlarda olduğu gibi iddialı demeçleri olmadan) ama kararlı bir şekilde 3. şampiyonluğa yürüyor. Efes Barcelona’da tam bir Final Four provası yaptı.

Sezon içinde iniş çıkışları olsa da Barcelona müthiş kadrosuyla bu ligin en önemli Final Four adayı takımlarından biri. Anadolu Efes maçın son bölümünde yediği 14-0’lık seri hariç müthiş bir hücum performansıyla oynadı ve yaptığı iyi savunmayı da oyununa ekleyip maçı domine ederek İspanya’dan çok değerli bir galibiyet çıkardı.

Ancak bu Barcelona galibiyetinin normal sezon galibiyetinden çok daha fazla bir anlamı var. Efes, tam kadro olduğunda gücünün nerelere çıkabileceğini gösterdi. Anadolu Efes ilk defa Singleton’ın dönmesi ve Larkin’in de iyileşmesiyle tam takım oldu, gerçek gücünü ligin en önemli takımlarından birine karşı ve deplasmanda kazanarak test etti.

Larkinli Micicli Anadolu Efes Euroleague’in en zor savunulacak hücum takımlarından biri oluyor. Özellikle dış atışlarda ligin en tehlikeli takımı hiç şüphesiz Anadolu Efes. Bu maçta da (14/30) 3S yüzdesiyle Barcelona gibi sert savunma yapma gayretindeki bir takıma karşı bulduğu 42 sayı da bunun bir kanıtı.

Efes Larkin’le tam oluyor.

Şu bir gerçek ki Efes için Larkinsiz şampiyonluk bir hayal. Sağlıklı, motive ve bu maçtaki gibi bir “mood”da oynayan Larkin’i savunmak imkansız. 5 ay sonra oynadığı 5. maçında Larkin’in bir final performansı ile geri dönmesi (17 sayı 5/10 3S.) Efes açısından çok anlamlı. Larkinsiz Efes bir tekeri patlak araba gibi, yol alamıyor. Sağlıklı bir Larkin sahada olduğunda başta Micic ve Pleise olmak üzere herkesin işi kolaylaşıyor, yükü azalıyor ve verimleri artıyor.

Ergin Ataman’a bu duruş yakışıyor..

Bu maçta Ergin Ataman takımını çok iyi yönetti. Farklı öne geçtiğinde de Barcelona 14-0’la geri geldiğinde soğukkanlılığını kaybetmedi ve takımına bu değerli galibiyeti getirdi.

Ergin Ataman sakin ve soğukkanlı kaldığı her maçta Anadolu Efes daha iyi performans gösteriyor, kendisi de çok daha iyi maç yönetiyor. Ataman gibi müthiş bir kupa koleksiyonerine de bu duruş yakışıyor.

Rakibe, hakemlere, seyircilere ve hatta kendi oyuncularına takılmayan bir Ataman çok daha verimli ve kariyerine yakışır bir şekilde maç yönetiyor. Sakin, kendine güvenli, staffıyla ve oyuncularıyla daha çok iletişim halinde olan, hakemlere daha az takılan ve soğukkanlı bir şekilde maç yöneten Ergin Ataman’ın bu duruşu takımını da çok daha olumlu etkiliyor, dışarıdan da çok daha iyi görünüyor.

Eğer Ergin Ataman bu sezon 3. şampiyonluk yüzüğünü de parmağına takarak tarihe geçmek istiyorsa bu gece olduğu gibi Larkin ve ekürisi Micic dışındaki oyuncularından da tam performans almak zorunda. Barcelona maçında sahaya adım atan her oyuncu müthiş katkı yaptı. Cedric Bobua, Will Clybirn, Amat Mbaye, Singleton, Dunston hepsi rollerini tam oynadı.

Larkinli Efes içimizi ısıttı, umutlarımızı ve şampiyonluk heyecanımızı artırdı. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1554