Berke Aygündüz: Süper Lig'e hazırlanıyorum (Ribaund) - BasketFaul.com

Berke Aygündüz: Süper Lig'e hazırlanıyorum (Ribaund)

05-12-22 14:25
Kaynak: Ribaund Aralık sayısı
Basketbola 8 yaşımdayken başladım. Babam da gençliğinde basketbol oynamış. Onun merakı, ailedeki spora düşkünlük ve boyumun yaşıtlarıma göre daha uzun olmasıyla basketbola küçük yaşlarda yönlendirildim. Basketbolu bir yere kadar okulla birlikte götürsem de maalesef artık bunu başaramıyorum. Şu an İstanbul Üniversitesi Coğrafya ve Anadolu Üniversitesi Lojistik Bölümü öğrencisiyim ve okulla basketbolu birlikte götürmekte zorlanıyorum.

Basketbola Fehmi Sadıkoğlu Okulları'nda başladım. Ardından sırasıyla İTÜ ve Fenerbahçe'de oynadım. Devamında Banvit'e transfer oldum. Burada geçirdiğim 1 yıldan sonra Karşıyaka'nın TB2L takımına transfer oldum. O sezonun sonrasında ise Pınar Karşıyaka idmanlarında kendime yer bulmaya başladım. 18 yaşında TB2L'de mücadele ederken hiç beklemediğim bir anda kendimi BSL ve FIBA Şampiyonlar Ligi'nde ilk 5 başlarken buldum. Bu benim için ınanılmaz kıymetli bir tecrübe oldu, o sezon çok şey öğrendim. Ayberk Alen, Murat Ersöz, İnanç Koç, Sinan Aksoylar, Djordje Sijan, Trifunovic, Özhan Çıvgın, Derya Günay A takım senelerimde gelişimime çok yardımcı oldu.

Ben genç oyuncuların oynaması gerektiğini düşünenlerdenim. Genç yaşımda Karşıyaka'da çok tecrübeli oyuncular ve ekiple çalışmam benim için çok değerli bir fırsattı. Hepsinden bir şeyler öğrendim. O tecrübelerim olmasaydı şimdi bu performansımı elde edememiş olabilirdim. Sezon bittikten sonra ise Karşıyaka ile 5 yıllık profesyonel bir anlaşma imzaladım. Ama A takımda ilk sezonlarımda daha iyi süreler alırken devamındaki yıllarda aldığım dakikalar oldukça azaldı ve sonrasında kiralık olarak başka takımlara gönderildim.

Elbette orada olmak çok önemli bir tecrübeydi; ama daha fazla süre alabilseydimher şey pozitif anlamda daha farklı olabilirdi... 'A takımda bana daha fazla süre verilebilir miydi?' derseniz, bence verilebilirdi.Ancak hayat bazen istediğiniz gibi olmuyor.Afyon'a kiralık olarak gitmeyi tercih etmese bebim ise gençlerden kurulacak bir oluşumda fırsat bulacağıma Bir inanmamdı. Ancak orada da beklediğim süreleri alamadım, Afyon'da daha fazla süre almayı haketmiştim. Şimdi geriye dönüp baktığımda o sezon Afyon'da oynamak yerine daha fazla süre şansı bulabileceğim bir TBL takımında oynamayı tercih ederdim. Ama benim için şanssız geçen bu sezonda da Halil Atlı ve Erhan Yetim'in yaptırdıkları idmanların gelişimime katkısı oldu.

Geçen sezonu ise misli.com TBL'de mücadele eden Bornova Belediyesi Karşıyakaile geçirdim. Açık konuşmak gerekirse sezon başında bu organizasyonun içinde yer almaya çok da istekli değildim. Süper Lig'de oynamak istiyordum ve zaten gelen tekliflerde olmuştu. Ama Karşıyaka böyle bir organizasyon kurunca bizleri de bu takıma vermeyi tercih etti. En başta istekli olmasam da benim için iyi bir sezon oldu. Özellikle sezonun sonlarına doğru daha da iyi bir oyun göstermeye başladım. Birbirini çok iyitanıyan, iyi de basketbol oynayan bir takımdık. Aslında sondaki şanssızlıklarımız olmasa ligi daha da iyi yerlerde bitirebilirdik. Geçen sezon kendi performansımın %50 ya da 60'ında kaldım. Bu sezonda henüz potansiyelime ulaşmadığımı söyleyebilirim.

Bu sezon Balıkesir'i tercih etmemde ise Ozan Abi (Bulkaz) ile transfer döneminde yaptığım telefon konuşması çok önemli bir etken oldu. Benim hakkımdaki düşüncelerini, bana  vereceği rolü, BSL hedefiyle yola çıkacağımızı açıkça dile getirdi. Konuşmadan sonra buranın benim için çok doğru bir tercih olacağını düşünerek zaman kaybetmeden kararımı verdim. Şu ana kadar verdiğim karardan dolayı çok memnunum... Her şey hem takım hem de benim için çok güzel gidiyor. Umarım daha da güzel gitmeye devam eder.

Benim amacım misli.com TBL'de bu daha iyi bir ritim ve oyunla BSL'de oynayabilmek. BSL'de de neler yapılabileceğimin farkındayım, zaten genç yaşta oraları da tecrübe edinmiş bir oyuncuyum. O yüzden Süper Lig'e en hazır şekilde gitmek için bu sezonu iyi geçirmeye çalışacağım. En büyük hedefim iyi bir BSL oyuncusu olmak ve EuroLegaue'de mücadele etmek.

Geçenlerde oynadığımız TED Kolejliler maçına '41 sayı atmalıyım' diye çıkmamıştım, tamamen kendiliğinden gelişti. Ritmimi buldum, elim ısındı ve takım arkadaşlarım topu benle buluşturmaya çalıştı. Benim için özel bir gündü.

Yorumlar Okunma: 3121