Yapıcıer: Bizim işimizde maalesef dün yok - BasketFaul.com

Yapıcıer: Bizim işimizde maalesef dün yok

01-12-22 16:00
Andaç Yapıcıer, Sigortam.net'ten ayrılma sürecini anlatırken, "Bazı hamleler yapmak için konuşuyorduk. Sabır gösteren ekipler hedefe ulaşıyor." dedi. Basketfaul'un sorularını yanıtlayan Yapıcıer aynı organizasyonda altı buçuk yıl çalışmanın uzun olduğunu bildiğini ifade etti. Seyircisiz takımların başarmasının zor olduğunu da belirten Yapııcıer, "en büyük arzum seyirci ile bütünleşecek bir takım yaratabilmek." diye konuştu.
Yapıcıer'den pasajlar...
HEDEFE SABREDENLER ULAŞIYOR
Galibiyet sayısı olarak büyük bir sorun yaşamıyor durumdaydık. Yabancı değişikliği yapma gerekliliği kendi içimizde konuştuğumuz bir konuydu. Doğru bir Türk oyuncu eklemesi için de araştırmalar başlamıştı. Son 2 maçın ardından teknik açıdan da bu durum netleşmiş ve konu ile ilgili çalışmalara ve görüşmelere başlamıştık. Her ne olursa olsun ortada kaliteli bir takım var. 1-2 ufak hamle ile yolun sonuna kadar gitmesi gereken bir kadro olduğu herkes tarafından açık. Bu tarz hedeflerle yolan çıkan kurguların zamana ihtiyacı oluyor, yabancı hamlesiyle birlikte zaman onların lehine işleyecektir. Bu sabrı gösteren ekiplerin hedefe ulaştıklarını hep birlikte gözlemledik.
1600 DOLARLIK YABANCILARLA FİNAL OYNADIK
Bizim işimizde maalesef dün yok, her yeni gün yeni bir mücadele gerektiriyor. Düz bir bakışla geçmişte neredeyse yabancısız TBL’de tutunmayı başardığımız bir Pertevniyal sezonu oldu, sonrasında lig tarihinin en ufak bütçelerinden biriyle, hatta o zaman bunun haberleri bile yapılmıştı, aylık 1600 ve 2000 dolar maaşla yabancı oyuncuların yer aldığı takımımız ile müthiş bir sezon geçirdik ve TBL Play-Off finali oynadık, seriyi son maçta kaybettik. Doğrusunu söylemek gerekirse zamansız bir Süper Lig denememiz oldu, son anda davetin geldiği, verilen sözlerin tutulmadığı, karışık bir sezondu. Dönüp bakınca o bütçelere göre bile iyi isimler seçtiğimizi düşünüyorum. Ayrıca ilk 4 haftayı neredeyse yabancısız oynamıştık, ona rağmen devamında Galatasaray, Beşiktaş, Bahçeşehir ve Gaziantep maçlarını son topta kaybettik ki ekonomik olarak bizim 7-8 katımızdı bu takımlar. Belki 1-2 tanesini kazansak her şeye rağmen bambaşka bir hikaye çıkabilirdi ortaya. Son Sigortam net döneminde ise Federasyon Kupası’nı kazandık, geçtiğimiz sezon da yarı finalde kaybettik. Üstün başarılı bir sezon değildi ama bütçemiz ile orantılı olarak olması gereken yerde bitirmiştik sezonu. Dışarıda büyük para harcıyorlar algısı geçen sezon için kesinlikle doğru değildi.
BİRÇOK TEKLİFİ GERİ ÇEVİRDİM
Aynı organizasyonda 6 buçuk sezon bir antrenör için çok uzun bir süre ve ben de bunun farkındaydım. Açıkçası sonuncusu geçtiğimiz sezon ortası olmak üzere Süper Lig ve TBL’den çok değerli 3 kulüpten teklifler aldım. Birini doğrudan geri çevirmek durumunda kaldım, diğer 2 dönemde ayrılma niyetim vardı ama kontratım devam ediyordu, yola çıktıklarımı yarıda bırakamazdım ve en üst seviyede görüşmeler olmasına rağmen farklı yönetimler ayrılmama izin vermedi. Bu takımların biri bugün ülkemizi Avrupa kupalarında en üst seviyede temsil ediyor, diğeri de TBL’nin en saygıdeğer organizasyonlarının başında geliyor.
SEYİRCİSİZ BAŞARI ZOR
Seyircisiz başarı çok zor. Basketbolda iç saha atmosferinin oyuncular açısından ciddi bir güç olduğunu görüyoruz. Ben Süper Lig dönemimizdeki 1-2 maç dışında hiç rakibe baskı yaratacak atmosferde takım yönetemedim. Hatta geçtiğimiz sezon bizim sahamızda atmosfer yaratan deplasman seyircileri bile oldu. Bunu gördüğüm için en büyük arzum seyirci ile bütünleşecek bir takım yaratabilmek. Daha önce de söylediğim tekliflerin 2'si de böyle camialardı.
DOKUNDUĞUMUZ OYUNCULAR

Son 2 yılda kulüp hedefleri sebebiyle gerçekleştiremesek de bu süreçte Onuralp Bitim, Berkan Durmaz, Ege Arar gibi oyuncuların kariyerlerine dokunma şansımız oldu. Belki de verdiğimiz çaba Tofaş’ın ve daha sonra Karşıyaka’nın TBL’de yetiştirici takıma sahip olma fikrine katkısı olmuştur. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3018