Ataman: Saha dışında egosuz insanım - BasketFaul.com

Ataman: Saha dışında egosuz insanım

29-11-22 10:30
Anadolu Efes'in koçu Ergin Ataman DAZN’a özel demeçlerde bulundu.

“The Coaching Experience” adlı programa katılan Ataman, saha dışındaki karakterinden NBA ihtimaline kadar birçok konuya değindi.

Parke dışında egosuz bir insan olduğunu söyleyen Ergin Ataman, saha içinde ego sahibi olduğunu dile getirdi ancak bunun için geçerli bir sebebi var:
“Saha dışında egosuz ve iyi bir insanım. Fakat sahada ego sahibi olmak zorundasınız çünkü büyük egolara sahip olan yıldız oyuncularla birlikte çalışıyorsunuz. Bu ego, oyuncularınızın egosunu kontrol eder. Güçlü bir mental karaktere sahip olduğunuzda, oyuncular size daha çok inanır. Basketbolda her şey saha içinde belli olmaz. Bazı şeyler kafada başlar ve bunu göstermeniz gerekir.
Sezona iyi başlayamadık ancak play off'lara girmek istiyoruz. Shane Larkin’i arıyoruz ve arka arkaya üçüncü şampiyonluk ihtimalini konuşmamamın sebebi bu. Herkes three-peat hakkında konuşuyor ama bu iyi bir şey değil. Takımdaki herkes sağlığına kavuşursa, işte o zaman korkutucu bir Anadolu Efes olur. Bizim başarımız, Larkin ile Micic’in sahada aynı anda var olmasından geliyor.
Barcelona ve Real Madrid‘e büyük saygı duyuyorum. Son 10 yıldır Avrupa basketbolundaki en iyi organizasyona sahipler.
NBA, son iki yıldır benim için bir arzu oldu. Türkiye’de ve Avrupa’da yapılabilecek her şeyi yaptığımı düşünüyorum. Avrupa’da bunları yapan ilk Türk spor profesyoneliyim. FIBA Kupası’nı, Saporta Kupası’nı, Eurocup’ı kazandım. EuroLeague’i iki kez kazandım. Bir NBA takımına liderlik etme konusunda kendime güveniyorum.

Fakat bu yaz NBA’deki insanlarla konuştuktan sonra, farklı düşündüklerini görüyorum. Bana diyorlar ki: ‘Buraya gelip birkaç yılını yardımcı antrenör olarak geçirmelisin ve sonra ne yapacağımızı göreceğiz.’ İki EuroLeague kazanmış bir baş antrenörün yardımcı antrenör olmasını beklemek gerçekçi değil. 40 yaşında olsaydım olabilirdi ama şimdi 56 yaşındayım. Bu yüzden şu an için NBA hakkında konuşmak gerçekçi değil. Ama yine de her zaman açığım.” (Eurohoops) 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2133