Efes, İtalya turundan ikide iki ile dönüyor - BasketFaul.com

Efes, İtalya turundan ikide iki ile dönüyor

26-11-22 00:40

İSTATİSTİK

Turkish Airlines Euroleague 10.hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Virtus Bologna deplasmanında 16 sayıdan işi zora soksa da kazanmayı başardı ve üst üste 3.galibiyetini alarak durumunu 5-5’e getirdi. Bologna ise 4-6’ya geriledi.

İki takımında sabırla hücum ettiği mücadelenin ilk 4 dakikası Efes üstünlüğü ile geçildi (6-7) ve TV molasına da yine yarım basket üstünlükle giren Efes oldu (10-11). Bryant hücum aklıyla mola sonrası farkı 5’i çıkardı. Teodosic’in oyuna girmesiyle hücum çeşitliliği yakalayan Bologna çeyrek sonunda farkı yarım baskete düşürdü (18-19). İki takımda ilk çeyrek boyunca sadece birer tane ikilik atış kaçırırken (Bologna 7/8, Efes 8/9), iki ekipte sadece birer üçlük isabeti bulabildi (Bologna 7 deneme, Efes 6 deneme).

2.çeyreğin başında savunma sertliğini artıran temsilcimiz 20-26 öne fırladı. Teodosic’in yaratıcılığı oyunu dengede tutmaya devam ederken Efes’te Beaubois-Clyburn ikilisi çembere giderek Bologna boyalı alanını paramparça etti. Lundberg’in kolayca bulduğu "coast to coast” sayılar, üçlük yüzdesi olarak düşük bir ilk devre geçiren ev sahibini ayakta tuttu. Çembere gitmekten vazgeçmeyen temsilcimiz ilk yarının başarılı ikilisiyle sayılar bulmaya devam etti ve soyunma odasına 6 sayılık avantajla önde girdi (34-40).

Bologna ilk yarıda 2/14 üçlük atarken, Efes 1/11 attı (Tek isabet Pleiss). Clyburn 12 sayı ile ilk devrenin en skorer ismi oldu.

2.yarının başında Bologna efektif başladı ; Micic’in üçlüğü ve üzerine M’Baye’nin üçlüğüne yaptığı asistle Efes farkı 8’e çıkarsa da ev sahibi çabuk reaksiyon verdi ve skor 45-48’e gelince Ergin Ataman TV molasını beklemeden molayı aldı. Mola dönüşü Clyburn’ün 1x1 yaratıcılığı ve M’Baye’nin üçlüğü 8-0’lık seriyle ibreyi tekrar temsilcimize çevirdi ve maçta fark ilk kez çift hanelere çıktı (45-56). Mola dönüşü Bologna Mickey’nin sırtı dönük oyunu ile pozisyon yaratmaya çalıştı ancak savunmada geri adım atmayan Efes, sabırlı hücumlarla ve doğru tercihlerle devrenin bitimine 3 dakika kala farkı 16’ya çıkardı (47-63). Micic başta olmak üzere tembel paslarımız ve kötü hücum tercihlerimizle beraber son çeyreğe giderken fark 10’a düştü (53-63).

Final periyoduna da iyi başlayan 3.çeyreğin sonundaki ivmeyle Bologna oldu ve Ojeleye’nin sayılarıyla 75 saniye içinde fark 6’ya düştü (58-64). Ataman’ın molasından yine iyi bir reaksiyonla döndük ve 8-2 seri geldi. Kötü savunma yapmasak da ortadaki topları alamamamız İtalyan ekibine ikinci şanslar yarattı ve Mickey-Lundberg ile 4 buçuk dakika kala fark 5’e düştü (69-74). Maçın tam bu kriz anında yine bir ortadaki top sonrası Teodosic yaptığı müdahale ve itirazlardan dolayı diskalifiye edildi ve üzerine benche de teknik faul alınca skoru 69-77’ye getirdi. Micic’in basit top kayıplarına devam etmesiyle maçı koparamadık ve son dakikaya girerken fark yarım baskete düştü (76-77). 50 saniye kala Clyburn’den zor pozisyonda gelen üçlük adeta hayat öpücüğü oldu. Karşılıklı birer başarısız hücumun ardından 30 saniye kala top Bologna’daydı. 20 saniye kala Lundberg çembere giderek farkı 2’ye düşürdü (78-80). Beaubois’nin 2/2’sinin ardından Hackett’ın turnikesi başarısız oldu. 10 saniye kala çizgiye gelen Clyburn 1/2 attı. 7 saniye kala Lundberg 2/2 attı. Mola sonrası topu oyuna sokamadık. Cordinier’in kullandığı üçlük başarılı olmayınca derin bir nefes aldık ve devamında çizgiden 2/2 atarak maçtan galip ayrılan taraf olduk (80-85).

Efes’te Clyburn 21 sayı 7 ribaund 4 asist ve Beaubois 19 sayı 8 ribaundla galibiyetin mimarları olurken, Bologna’da Lundberg 22 sayı ile sahanın en skorer ismi oldu.

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1093