Sayın Ataman Türklerden ne istiyor ve ne bekliyor? (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Sayın Ataman Türklerden ne istiyor ve ne bekliyor? (İlker Yıldız)

23-11-22 15:26
Sayın Ataman Türklerden Ne İstiyor ve Ne Bekliyor? (İlker Yıldız)

Sayın Ergin Ataman, yerli oyunculardan istediği katkıyı alamadığı için İtalya'da peş peşe oynayacakları EA7 E. Armani Milan ve V. Segafredo Bologna EuroLeague maçlarının kadrosuna Ömercan İlyasoğlu dışında Türk oyuncu almadığını söyledi.

Sayın Ergin Ataman'ın Çelişkileri!

Sayın Ataman kendisiyle yapılan röportajda özellikle Buğrahan ile ilgili imalı açıklamalarda bulundu. Buğrahan'ın gerek Anadolu Efes'teki gerekse de Milli Takımdaki enerjisinden ve performansından memnun olmadığından dolayı sakatlığı bulunan diğer Türk oyuncularla birlikte Türkiye'de kalıp yoğun antrenmanlar yapmasını istemiş! Hatırlanacağı gibi Buğrahan Tuncer, Anadolu Efes ile geçtiğimiz mayıs ayında 2 yıllık yeni sözleşmeye imza atmıştı.

Milli Takımımızda PG pozisyonu için Buğrahan'da ısrar eden ve bu nedenle de hem FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda hem de FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri'nde o pozisyonda çok daha başarılı olabilecek oyuncuları kadroya almayan Sayın Ataman'ın kendisi değil miydi? Buğrahan'ın FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'nda milli takımdaki performansı (Fransa maçı hariç) kötüyken neden FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri kadrosuna alınmaya devam edildi? Kulüp takımındaki performansı kötü olunca mı maçta oynatılmamayı geçtim, maç kafilesine bile alınmıyor! Bu tür sorular ister istemez hepimizin aklına gelebilir.

Ayrıca EL'de son beş sezona baktığımızda (bunun detaylı istatistiki araştırmasını en kısa sürede yapacağım) yerli oyunculara en az süre veren antrenörler sıralamasında neden Sayın Ergin Ataman ön sıralarda yer alıyor?

Hep mi Yerli Oyuncular Suçlu?

Sayın Ataman BSL'de ciddi gelişim gösteren bütün yerli oyuncuları hemen her sezon takımına transfer etmesine rağmen, ne ilginçtir ki bir tek yerli oyuncu bile (Sertaç da ancak yabancı oyuncuların sakatlığından fırsat buldu ve o fırsatı iyi değerlendirdi) bırakın gelişim göstermeyi, ya benche mahkum oldu ya da basketbol kariyeri dibe vurdu (tıpkı Sayın Ataman ile A Milli Erkek Basketbol Takımımızın dibe vurması gibi).

Sayın Ataman yönetiminde hep mi yerli oyuncular suçlu, hep mi yerli oyuncular tembel, hep mi yerli oyuncular kendini geliştiremiyor!... Hiç mi Sayın Ataman'ın yerli oyuncuların basketbol kariyerlerinin gelişiminin durmasında ve bu olumsuz gidişatta hatası yok?

Sayın Ataman'ın özellikle son 4-5 yıldan beri yerli oyuncuları itibarsızlaştırıcı cümleler kullanmasına sıkça tanık oluyoruz. Oysa bu yerli oyuncularımız, ülke basketbolumuzun değerleri ve o oyuncuların yetersizliğinden önce; yerli oyuncularımızın gelişimine katkı sağlayamayanları ve onlar yoluyla ülke basketbolumuza değer üretenleri itibarsızlaştıranların yetersizliğini sorgulamamız gerekmiyor mu?

Sayın Ergin Ataman yönetiminde son iki sezonun EuroLeague şampiyonu olan Anadolu Efes'te, bu şampiyonluklarda yerli oyuncuların aldıkları sürelere baktığımızda; 2020-2021 sezonunda 18 takım arasında %10,58 ile 16. sırada ve 2021-2022 sezonunda 18 takım arasında %2,59 ile 17. sırada olduğunu görüyoruz.

Yine son iki sezonda Anadolu Efes'te süre alan oyuncuların yerli-yabancı oyuncu olarak dağılımına baktığımızda ise; 2020-2021 sezonunda 6 yerli ve 10 yabancı olmak üzere toplam 16 oyuncu, 2021-2022 sezonunda ise 5 yerli ve 11 yabancı olmak üzere toplam yine 16 oyuncunun süre aldığını görüyoruz.

Yerilerin süresi % 4.45

Bu sezon EuroLeague'de geride kalan 9 haftada ise yerli oyuncular toplam sürenin sadece ve sadece %4,45'inde parkede yer alabilmişler. Bu sezon şu ana kadar süre alan 15 oyuncunun sadece 5'i yerli oyuncu! Ayrıca 8. hafta oynanan FC Barcelona maçında Sayın Ergin Ataman tarafından hiçbir yerli oyuncuya süre verilmediğini görüyoruz.

Sayın Ergin Ataman'ın son olarak 2017 yılında Anadolu Efes'in başına geçmesinden itibaren BSL'de çok önemli süre ve sorumluluklar almaya başlayan, yani basketbol kariyerlerinde önemli bir gelişim gösteren birçok yerli ve milli takım oyuncusunu transfer ettiğini görüyoruz. Bu oyuncuları kısaca sıralarsak; James Metecan Birsen, Sertaç Şanlı, Ahmet Buğrahan Tuncer, Tolga Geçim, Akif Egemen Güven, Egehan Arna... Bu yerli oyuncularımız basketbol kariyerleri adına çok önemli bir gelişim göstermeye başladıkları ve A Milli Takımda da yer almaya başladıkları bir dönemde Anadolu Efes'e transfer eden kişi Sayın Ergin Ataman'dı. Pekala, Sayın Ataman bu oyunculardan gerektiği şekilde yararlanmayı başaramadıysa ve bu oyuncuların basketbol gelişimleri adına olumlu anlamda dokunuşlar yapamadıysa, suç sadece bu yerli oyuncularımızda mı?

Ülke basketbolumuzun gerçek emekçileri olan altyapı antrenörlerinin bin bir zorlukla yetişmelerini sağladıkları bu yerli oyuncuların, A Takım düzeyinde bu kadar özensiz bir şekilde değerlendirilmeleri Türk basketbolu adına üzücü değil mi? Süreç içerisinde ismini saydığımız bu kadar yerli oyuncunun hatası var da, Sayın Ataman'ın hiç mi hatası yok!

Bu oyuncuların yanında; Onuralp Bitim, Mustafa Kurtuldum, Yiğitcan Saybir, Ömercan İlyasoğlu, Berk Demir, Muhaymin Mustafa ve Ertan Gazi gibi Anadolu Efes altyapısından yetişmiş yetenekli oyuncuların ise gelişim göstermelerini sağlayacak bir imkan sağlanmadığını da görüyoruz. Oysa bu oyuncuların birçoğu Sayın Ataman döneminde Anadolu Efes'te benche mahkum edilmeselerdi ve oynayabilecekleri takımlara daha erken gitmiş olsalardı, belki de basketbol kariyerleri çok daha erken bir dönemde iyi noktaya gelemez miydi? Bu sayede kazanan da ülke basketbolumuz olmaz mıydı?

Sayın Ataman, son Avrupa Şampiyonasında ve Dünya Kupası Elemeleri maçlarında Onuralp Bitim ve Yiğitcan Saybir gibi kendi döneminde gelişimlerine katkı sunmadığı oyuncuları milli takım kadrosuna alırken ve onların gelişimlerini gördükten sonra hiç mi kendine dönük bir öz eleştiri de bulunmadı?

Anadolu Efes ile EL'de elde ettiği iki şampiyonlukta da hemen hemen Türk oyuncuların hiç süre ve sorumluluk almaması karşısında bir Türk antrenör olarak bu durumun değişmesi adına nasıl bir duyarlılık gösterdi ya da yerli oyucuların o seviyede süre ve sorumluluklar alabilmeleri için yılların EL'de başarı göstermiş antrenörü olarak Türk basketboluna ne gibi öneri ve katkılarda bulundu! Şu an A Milli Erkek Basketbol Takımımızın başantrenörü olarak yerli ve milli takım oyuncularını itibarsızlaştırıcı söylemleri bırakıp, ülke basketbolumuza ne gibi düşünsel ve eylemsel bir katkıda bulunduğunu biz basketbolseverlere açıklayabilir mi?

Özetle söyleyecek olursak; Sayın Ergin Ataman yerli oyunculardan ne istediğini ve ne beklediğini açıkça belirtirse, bizler de ülke basketbolunun gerçek emekçilerinden kendisine hazır tepside öyle oyuncular yetiştirmelerini isteyelim! Sayın Ataman son 5 yıldır Anadolu Efes'in başantrenörlüğü görevinde bulunmasına rağmen, ülke basketbolumuzda altyapılara en çok harcama yapan kendi kulübünün altyapısından nitelikli oyuncu yetişmesine nasıl bir katkıda bulunmuş ki; yetişen oyuncuların kıymetini bilebilsin…

Sayın Ataman'a olan eleştirilerimin temelinde hiçbir şekilde şahsi bir husumetim bulunmuyor ve olamaz da. Ancak, gerek ülke basketbolumuz adına bin bir emekle yetiştirilen yerli oyuncularımıza gerekse de bu vesile ile ülke basketbolumuzun değer üretenleri olan altyapılarımıza göstermiş olduğu küçümseyici ve değersizleştirici söylemleri ve yaklaşımları doğru bulmuyorum.

Sayın Ataman söylemleriyle ülke basketbolumuzun gelişiminden önce, kendi kariyer gelişimini daha ön plana koyduğu izlenimi uyandırmaktadır. Bu nedenle de ülke basketbolumuzun değer üretimine kayıtsız kalanlara karşı, ülke basketbolumuzu her şeyin üstünde gören bizler tarafından Sayın Ataman gibi düşüncelere sahip olanlara karşı, ülke basketbolumuzun gelişimini hep birlikte sağlama adına sözümüzün olması gerektiğini düşünüyorum. Basketbolumuzun daha da iyi olması adına yapacağımız eleştirilerin saygı çerçevesinde olmak kaydı ile ülke basketbolumuza olumlu anlamda katkı sunacağına inanıyorum. Bu sayede ülke basketbolumuzun gelişeceğini ve layık olduğumuz şekilde dünyanın en önde gelen basketbol ülkesi olacağımızı düşünüyorum. Aksi taktirde ülke basketbolumuzun özlediğimiz seviyeye ulaşması çok uzak görünüyor.

Her şey Türk basketbolu için, her şey A Milli Takımlarımız için. Saygılarımla. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4381