Maç topunu bu beşle mi oynamalıydık? - BasketFaul.com

Maç topunu bu beşle mi oynamalıydık?

15-11-22 18:00
Belçika ve Sırbistan maçlarındaki milli takımı sevdik. İyi savaştılar, iyi savunma yaptılar, hücumu paylaştılar ve Dünya Şampiyonası şansımızı yeniden yeşertecek noktaya kadar geldiler ama bir topla her şey bitti. Takımdaki gelişme kuşkusuz daha önce BSL ile play off'lara kadar fazla ilgisi olmayan koç Ergin Ataman'ın oyuncuları daha yakından izleyip tanımaya başlamasının da rolü büyüktü. Bazı oyuncular ise kendilerini Ataman'a zorla kabul ettirdi... Örneğin Onuralp Bitim daha önce Ataman'ın beğenisini kazanamamıştı ama lig ve Eurocup'taki performansı ile, tırnakları ile kazıyarak milli  takımda önemli bir rol kaptı. Aynı inatçılığı Doğuş Özdemiroğlu'ndan da bekliyoruz. 
Bir maç son topa kalmışsa elbette şans faktörü de sonucu etkileyen faktörler arasındadır. En iyi oyuncunuzun kritik anda iki serbest atışı da kaçırması bir şanssızlıktır. Maçın genelini çok iyi yöneten hakemlerin sonlarda bir faulü çalmaması, ya da atlaması da şanssızlık olarak kabul edilebilir ama günümüz basketbolunda maçlardan önemli bir bölümü son toplara kalıyorken, çalışılmış planların uygulanması gerekir. Molalarda sadece hatırlatmalar yapılabilir. Biz maç topu çalışmasını daha önce planlamış mıydık? Eğer yanıt evet ise doğru bir planlama değildi. Bir basketle kazanacağımız maçta sahadaki beş "Scottie, Şehmus, Onuralp, Sadık, Yiğitcan" ise bu topu "Scottie Wilbekin'in kullanacağı ve B planının olmadığı anlamı çıkar. Oysa sahada Melih, tek özelliği şut olan Buğrahan da olsaydı savunma sadece Wilbekin'e odaklanmak zorunda kalmaz, Wilbekin de daha rahat bir atış bulabilirdi. Wilbekin'e neden perde getirmediğimizi de anlayabilmiş değiliz. Topu verdik, "Başının çaresine bak" dedik.
Melih Mahmutoğlu şu sıralar Avrupa'nın en formda şutörü iken, son üç maçta yüzde 60 ile üçlük atmışken, neden Sırbistan maçında 8 dakikayla kısıtlı kalır? Melih hiç sayı atmasa bile mevcudiyeti yanındakileri hücumda rahatlatır.
En büyük sorunumuz savunma ribaundları iken neden Metecan Birsen 3 dakikada 2 ribaund alıp, rakibe sportmenlıkdışı faul yaptırdıktan sonra kaçırdığı 2 serbest atış nedeniyle kenara alınır ve bir daha oyuna giremez?

Milli Takımın dibe vurmasını son 4 maçta görev yapan antrenör çıkarmak haksızlıkların en büyüğü olur. Sorunumuz çok daha büyük. Ancak Ataman gibi genç koçların idolü olan güçlü bir profil, Efes'te oynatmadığı için başka takımlara kaçan Onuralp ve Yiğitcan'a en kritik anda güvenmek durumunda kalıyorsa, işte bunu, yani gençlerin boşa geçen yıllarını tartışmalıyız  

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2384