Altıntığ: Galibiyetlerimiz sürpriz değil - BasketFaul.com

Altıntığ: Galibiyetlerimiz sürpriz değil

28-10-22 16:01
Fatih ŞEKER
AYOS Konyaspor’un tecrübeli oyun kurucusu Can Altıntığ, takımda kimyanın tuttuğunu kaydederken, sezona iyi başlamalarının kendileri adına sürpriz olmadığını söyledi. 

Can Altıntığ’ın röportajından öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

* Sezona iyi başladık. Böyle olunca bizlerin de morali yerinde oluyor. Şu an her şey yolunda gidiyor. Yaz dönemini çok iyi geçirdik. Çoğu takımdan iki hafta önce başladık. İyi başlayacağımızı bekliyorduk açıkçası. Fikstür de önemliydi. 4 maçın 3’ünü direkt rakiplerimizle oynadık. 

* Kimyanın tutması çok önemli. Geçen sezondan ben ve Hasan Efe kaldı. Yeni oluşan bir takımız. Yeni bir şehre gidiyorsunuz. İyi başlamamızda iyi karakterlerin de önemli bir etkisi var. Bu arkadaşlık ve saha içinde de top paylaşımını her şeyi olumlu etkiliyor. İyi bir kimyamız var. 

* Geçen sezon transfer olduğumda iki maç oynadım ve sakatlık süreci geçirdim. Sezonun en kritik zamanında takımdan ayrı kaldım. Bunun bana artısı; yaz dönemini çok iyi geçirdim. Çok çalıştım. Sezona da iyi başladım diyebilirim. Bunun fiziksel olarak da etkisi büyük. Takımın performansının yukarıda olması benim de performansı yukarı çekiyor. Ben de mutluyum. 

* Bazen oyuncu hissediyor. TOFAŞ maçının ilk yarısında 2 sayı attım. Çok da top kullanmadım. Sonrasında takım arkadaşlarımın bana pozisyon hazırlaması ile benim de iyi değerlendirmem ile oyunun içine giriyorsunuz, ritim yakalıyorsunuz. Sıcak oyuncu oluyorsunuz. Güzel bir maçtı benim adıma. Aynı zamanda TOFAŞ gibi bende yeri ayrı olan bir takıma karşı olması da özel oldu. Ayrıca taraftarımızla buluştuğumuz ilk maçtı ve kazanmak da çok değerliydi. 

* Takımın kimyası, yerli ve yabancı oyuncuların kalitesi ile birlikte ve bu zamana kadar gösterdiğimiz performansla çok da ligin sürpriz ekibi olacağız diyemeyiz. Yeni kurulan bir ekip ve yıllar sonra Süper Lig’de yer alan bir organizasyon olarak dışarıdan sürpriz gibi görülebilir ama bizim için açıkçası sürpriz gelmiyor. 

* Gaziantep, bu yıl çok ciddi bir yatırım yaptı. Yerli ve yabancı oyuncuları çok kaliteli. Biz de bu kadar farkla maça başlayacağımızı beklemiyorduk. Kimse de beklemiyordu doğrusunu istersek. Gevşeme durumu olmadı ve ikinci yarıda geri dönen takımların bu şekilde reaksiyonları olabiliyor. Bir anda momentumu aldılar. Savunma anlamında sistemden çıkıp daha çok saldırdıkları, zaman zaman ikili sıkıştırmalar yaptıkları tam sahada kaos basketboluna döndürdüler. Bu da çok normal. Biz burada gerekli cevabı veremedik. Geri geldikleri dönemde 13-15 arası farklarda iki basket bulabilsek tekrar dirençlerini kıracaktık. Maç da farklı bir yer gelebilirdik. Basketbolda bunlar olabiliyor. 

* Geçen sezon Yalova’da hem benim hem de organizasyon olarak iyi bir giden bir süreçti. Devamında sezon ortasında teklif geldi. Oyuncunun yanı sıra lider arayışı olduğunu söylediler. Ben de karakterimle bu sorumluluk altına girmeyi seven bir oyuncuyum. Bu sorumluluk ve organizasyondaki istek, yönetim, başkan, teknik kadro ve taraftar açısından benim için cazip oldu. Takım içimde çok sevdiğim arkadaşlarım da vardı. Takım benim benimsedi. Bu oyunumuza yansıdı.

* İlk geldiğimde takımda mental olarak düşüklük vardı. Engin koçun da gelmesiyle birlikte mental anlamda daha da yukarıya çıktık. Takımın kendine güvenmesini sağladı ve iyi takım olduğumuza bizi inandırdı. Çok heyecanlı maçlar geçirdik. Play-off sürecinde takım çok büyük efor sarf etti. Taraftarımızın çok büyük desteği vardı. Unutulmayacak bir sezondu hepimiz adına. 

* Samsunspor ile serinin ilk maçında kendi oyunumuzu gösteremedik. Saha avantajı Samsun’daydı ve zor bir atmosferde oynadık. Kıran kırana geçen maçlardı. Servis kırmamız gerekiyordu. Ufak da olay oldu. İkinci maçın son pozisyonunda Morgan’ın topu yukarıda olması gerekiyordu. Sonra açılıp bire birine kalacaktık. Sonra bir savunma hatası oldu ve Morgan boş kaldı ve çok iyi değerlendirdi. Kendisi çok düzgün, iyi ve winner bir karakter. Bu sezon Fransa’daki performansı da ortada. İkimiz içinde de güzel bir sinerji oluştu. Sanki uzun yıllar beraber oynuyormuş gibiydi. Bakışlarla bile anlaşıyorduk. Orada da riskli bir pastı ama karşılıklı güven vardı. Sorumluluk aldık. 

* Psikolojik bir iş yapıyoruz. Orada bir maç kazanınca Konya’daki o atmosferi herkes hayal edebiliyordu. Lige çıkma yolunda çok dev adım attık. Evimizde taraftarımızın salonu dolduracağını biliyorduk. Takım daha çok kendine inandı. Bizim için Süper Lig’e çıktığımız maç serinin ikinci maçıydı. Bizim kariyerimiz açısından da unutulmaz sezonlarındandı. 

* Kocaeli’nde bir proje vardı. 2+1 yıllık imza attık. Uzun yıllar bir proje düşündüler ama kulüp iç yapısında mali nedenlerle proje iptal olunca yeniden Süper Lig’e döndüm. TBL’de teknik ve taktikten ziyade, daha çok isteyenin ve savaşanın başarılı olduğunu gördüm. Burada daha çok risk alınan ve sert bir basketbol var. Hakemler de belli yerden sonra buna izin veriyor. 

* Rasheed Sulaimon bizim için önemli bir transferdi. Koçun da istediği ve transferine özen gösterdiği bir isimdi. Gelir gelmez kalitesini de sezon başında gösterdi. Geçen sezonlardaki oyununu da biliyoruz. Çok talihsiz bir sakatlık yaşadı. Tam dönecekken de tekrar nüksetti. Psikolojik olarak da onu etkiledi ama bunu saha içi ve saha dışında bize çok yansıtmadı. Takım olarak biz de ona destek olmaya çalıştık. Çok çalışkan ve iyi niyetle çalışan biri. Hem mental be hem de fiziksel olarak iyi döndü. Bu da çalışmanın ödülünü son saniye basketi ile aldı, bize de hediye vermiş oldu. Takıma güç katacak bir isim. Kısa rotasyonunda iyi bir rekabet olacaktır. Bu rekabet de takımın başarısına yansıyacaktır. 

* Yerli oyuncularımız zaten izlemişti televizyonda. Yabancı oyuncularımıza biz anlattık. Her maç salon dolar diye düşünüyorduk. Hatta bazı maçlarda da bilet sıkıntısı yaşanacağını düşündüm. Kendi adıma beklediğimi pek bulamadım sizler gibi. Bu kadar istekli ve salona gelenlerin asıl hedefe ulaştıktan sonra bir anda neden gelmediklerini çözemedik. Şuan başarılı bir sezon başlangıcı yaptık. Taraftarımız da bunu görüyor. Umut ediyorum ki bundan sonra onların desteğini alacağız. Yeniden o sinerjiyi yakalayacağımıza inanıyorum.

* Kendimi iyi hissediyorum. Mental ve fiziksel olarak da iyi durumdayım. Belki de en önemlisi halen çok istekli ve motiveyim. Ne zaman bırakacağımı kafamda planlamadım. Kendimi iyi hissettiğim sürece oynayacağım. Bıraktıktan sonra da belki yönetim, belki koç tarafında basketbolun içinde kalmak amacındayım. 

Yorumlar Okunma: 1257