Türkiye Sigorta BSL'de iyi bir sezon bizleri bekliyor - BasketFaul.com

Türkiye Sigorta BSL'de iyi bir sezon bizleri bekliyor

26-09-22 13:33
SON YILLARIN EN KALİTELİ VE ÇEKİŞMELİ LİGİ OLABİLİR
Ekonomideki kriz, dövizdeki dalgalanmalar sırasında açık söyleyelim, kulüplerimizin bütçeler açısından küçülmesini bekliyorduk ama öyle olmadı. Ya bizim ülkenin durumu ile ilgili tespitlerimiz doğru değil, ya da kulüpler meçhule yelken açtı. Umarız rüzgarı arkadan alırlar ve denizin ortasında kalmadan sezon sonunda karaya varırlar.
Bütün kulüplerin bu kadar rahat sözleşmelere imza attığını hatırlamak için oldukça gerilere gitmemiz lazım. Kulüpler yarı yolda sorun yaşamazlarsa müthiş bir sezon bizi bekliyor. 
İşin en güzel tarafı ise bölgeler arasında makasın daralması. Elbette Euroleague takımlarımız; Anadolu Efes ve Fenerbahçe BEKO yine diğerlerinden güçlü kadrolara sahip ama eğer bu ikisinden biri normal sezonu ilk sırada bitirecekse, büyük olasılıkla geçmiş yıllara göre daha fazla yenilgi alacak. Aynı şekilde takımların güç dengesine bağlı olarak düşme barajının yükselmesi de büyük bir olasılık.
KAZANMAK YETMEZ...
Maçların çekişmeli geçmesi, kazanacak takımın güç tahmin edilmesi lige olan ilgiyi pozitif yönde etkiler ancak galip takımların son toplarda belli olması yetmez. Bunun yanı sıra insanlar iyi oynanan oyunu izlemekten hoşlanır. Hafta sonu sporla birlikte toplumun ilgi duyabileceği bir çok etkinlik varken basketbolun fark yaratmasında koçlara, oyunculara ve hakemlere büyük görev düşüyor. Takımların önceliği kazanmak da olsa sert savunmalar, tempolu hücumlar daha çok insanı salonlara ve ekran başına çekecektir. Tabii ki hakemlerden de maçın üzerine çıkmamalarını, olup biteni değerlendirip ekstra kararlar kovalamamalarını, ölçülü tepkileri anlayışla karşılayıp teknik faullerle baskı kurmamalarını, basketbolun sert oynandığında sevildiğini anlamalarını diliyoruz.
HAKEMLERE DÜŞEN GÖREV
Eurobasket'te Kerem Baki'yi yukarıdaki tanımlara son derece uygun hakem profili ile izledik ve gurur duyduk. Bazı hakemlerimizin Avrupa'da yönetirken kuzu, liglerimizde ise aslan kesildiğini, oyunu bırakıp kenarda oturanların hakkındaki düşüncelerini süzmeye çalıştığını biliyoruz. Elbette ligimizin dinamikleri farklı ama biz yine de Baki'den sakin, sağlamcı tavrını sürdürüp örmek oluşturmasını umuyoruz.
İSPANYA'DAKİ FARKLI KURAL
Bilindiği gibi İspanya Federasyonu aldığı kararla takımların faul dışında topu kendi sahalarından oyuna soktukları pozisyonda hakemin topu oyuncuya vermesi kuralını iptal etti. 40 sene önceki bu kural İspanya Kupası sırasında uygulandı. Bu kural değişikliği ile hızlanan oyuncu daha eğlenceli hale de geldi. İhlal yapan takımın hiç beklemeden geri koşarak basit sayı yememek isteği, daha fazla enerji harcamak durumunda kalan oyuncuların hoşuna gitmese de izleyenlerin yeni uygulamayı onayladığı anketlerle ortaya çıktı. Belki FIBA da etkilenir ve bunu zaman için oyun kuralları kitabına da koyar.
GÖZÜMÜZ YERLİLERDE...
Ligimizi yabancılar götürse de, yerli performansları daima basketbolseverlerin ilgisini çekmiştir. Örneğin iki sezon önce Alperen, Şehmus, Egehan ve diğer yerliler sayesinde Beşiktaş maçlarını seyredenlerin sayısı artmıştı. Bakalım bu sezon yerlilerden hangileri "özel müşterisi olan oyuncu" sınıfında yer alacak. 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1204