Ertuğrul Erdoğan'ın Eurobasket penceresinden basketbola bakışı - BasketFaul.com

Ertuğrul Erdoğan'ın Eurobasket penceresinden basketbola bakışı

21-09-22 13:43
Aslında basketbol son yıllarda hızla hücum yeteneklerinin pozisyon fark etmeksizin çeşitlendiği ve becerilerin arttığı bir yönde ilerliyor. Kısaların sırtı dönük oynayabildiği uzunların dışarıdan şut atıp yüzü dönük potaya doğru 1’e1 oynayabildiğini daha sıkça görüyoruz.
Bir de en iyi oyuncuların bir arada değil de, en doğru oyuncuların kadroda olması daha doğru bir felsefe olarak önümüze bir kez daha çıkmış oldu.
Ancak değişmeyen evrensel ve çok eski bir kural var ki bu Avrupa şampiyonasında bir kez daha kendini ispat etti: Oyun kurucun kadar iyi takımsın!
Koçluk olarak elbette Scariolo turnuvaya damgasını vurdu. Herbert Gordon, Vincent Collet, Dimitris İtuodis, Ergin Ataman, Pesiç gibi tecrübeli koçların yanında Pozzeco, Miliçiç, Tuovi, Sekuliç gibi daha az tecrübeli coachlar vardı. Milli takım ve kulüp koçluğunun iki ayrı olgu olduğunu bu turnuva da daha net gördük.
İletişimin (oyuncularla, ekiple ,hakemlerle ve tabii medya ile) doğru yönetildiğinde takımın performansına etki ettiğini!
Kadro oluşturulmadan önce yapılan çalışmanın (oyuncularla sene boyunca ilgilenmenin, rollerin anlatılmasının vs..), maçlara hazırlanmanın (Scouting ekibinin oluşturulması)Takım için gerekli ve ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulacak doğru sistemin kurgulanması, asistan coachların katkılarının ne kadar önemli olduğunu bize İspanya ve Almanya takımları çok net bir şekilde göstermiş oldu!
Türk basketbolu daha çok global oyuncu, antrenör, oyuncu menajeri, hakem ve yönetici üretmek zorunda!
Yabancı dil bilen, kuvvetli bir lobisi ve sosyal network’ü olan, dünya basketboluna entegre basketbol adamları yetiştirmemiz lazım.
Oyuncu üretmek için top yekun bir proje yaratmak zorundayız, BSL ve TBL kulüplerinin günü kurtaran yönetimlerden geleceği planlayan yönetimlere geçmesi ve göstermelik, taşıma suyla değil gerçekten antrenör ve oyuncu üreten bir altyapıya dönüşmeleri için yapısal bir reforma ihtiyaç var!
Üreten altyapılarla beraber A Takımlarda yer bulamayan oyuncular için mutlaka bir NCAA projesi düşünmek gerekli. Son kural değişiklikleri ile Amerika’ya gidecek oyuncular hem eğitim alacak hem de daha mezuniyetle beraber global oyuncu havuzunda yer alacaklardır!
Hatta genç koç arkadaşlarım için de bu ve buna benzer projeler üretebiliriz. 
Altyapılarda çalışan her bir antrenörün en temel bilgileri çocuklara aktarmaları için iyi bir antrenör eğitiminden geçmeleri gerekir, eğitim kurulu gerçekten çok farklı ve değeri çok daha sonra anlaşılacak bir eğitim sistemi geliştirdi ama bunun kişilere bağlı değil bir politika olarak gelişerek devam ettirilmesi gerekir!

Milli takım antrenörleri daha uzun dönemler için istihdam edilmeli! 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1651