Çetinkaya: BGL sonrası için büyüklerimiz bir karar vermeli - BasketFaul.com

Çetinkaya: BGL sonrası için büyüklerimiz bir karar vermeli

20-09-22 10:23
Basketbol camiamızdaki isimlere Eurobasket ile ilgili olarak şu soruları sorduk...
1.Eurobasket 2022’den sonra teknik olarak basketbolda neler değişecek? Farklı neler oldu? Geleceğe neler taşınacak?
2. Hangi oyuncu tipi ön plana çıktı? Hangi koç tipi ön plana çıktı? Neden?
3. Türk basketbolunun geleceği için 5 şey söyler misiniz?
BERK ÇETİNKAYA (GELİŞİM KOLEJİ BGL OYUNCUSU)
1. Her takımın savunma ve hücuma eşit oranda önem verildiği görüldü. Tek başına iyi hücum yapmak ya da çok iyi savunma yapmanın yeterli olmadığını gördük. Turnuvada NBA süperstarlarının takımlarını bir yere kadar taşıdığına şahit olduk. Bence takım olarak istekli savunma yapan ve geçiş hücumlarını hızlı yapan takımlar ön plana çıktı.
2. Soğukkanlı, hızlı ve oyunu kontrol edebilen guardların yanı sıra dış tehdidi olan 4-5 numaraların katkılarının önemli olduğu bir turnuva oldu. Özellikle Lorenzo Brown, Denis Schröder, Hernangomez kardeşler, Markkanen gibi oyuncular takımı da işin içine sokan oyun tarzlarıyla oynayarak takımlarını, NBA süperstarlarının takımlarının önünde bitirmelerini sağladılar.

3.BGL organizasyonu devam etmeli, alttan gelen oyunculara A takım seviyelerinde daha çok şans bulmalı ama BGL yaşımız bittiğinde gitmeyi hayal ettiğimiz yerin seviyesi birden çok yükseliyor. Son 3-4 yıldır BGL’de ön plana çıkan bir çok oyuncu Akran Gemlik gibi pilot takımlar ve BJK gibi Banvit’ten gelen altyapı oyuncularına şans veren istisnalar hariç, bırakın BSL'yi, TBL’de bile ana rotasyona giremiyor. Bunun nedeni bizden mi kaynaklanıyor emin değilim. O seviyede yer almamız için ara geçiş yapacağımız ayrı bir lig mi olmalı yoksa oralarda oynayabileceğimiz kurallar teşvikler mi getirilmeli, projeler mi üretilmeli... Büyüklerimiz karar vermeliler. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1589