Örs: Karamsar değilim - BasketFaul.com

Örs: Karamsar değilim

19-09-22 18:11
Basketbol camiamızdaki isimlere Eurobasket ile ilgili olarak şu soruları sorduk...
1.Eurobasket 2022’den sonra teknik olarak basketbolda neler değişecek? Farklı neler oldu? Geleceğe neler taşınacak?
2. Hangi oyuncu tipi ön plana çıktı? Hangi koç tipi ön plana çıktı? Neden?
3. Türk basketbolunun geleceği için 5 şey söyler misiniz?
AYDIN ÖRS'ÜN YANITLARI
Eurobasket'in en önemli özelliği bireyselliğin değil takım olgusunun öne çıkması ve atletizmin çok yüksek olması idi. Top kullanma yeteneğinin gelişmesi de, skorun yüksek olmasının nedenleri arasındaydı. Tempolu oyun top kaybına açıktır ama Fransa dışındaki üst düzey takımlar top kullanma yetenekleri ile göze çarptı. Fransa ise bu zaafını savunma ile kapattı.
DEĞİŞKEN SAVUNMALAR, TEMPOLU HÜCUMLAR
Antrenörlük yaparken sloganım savunmada yardımlaşma, hücumda paslaşma idi. Eurobasket'te buna uygun oynayan takım sayısı fazlaydı. savumalar değişken, yardımlaşmalı. Adam adama savunma dışında switching man to man, kombine, alan, ikili üçlü sıkıştırmalar, yardımlaşmalı değişken savunmalar gördük.
Hücumda ise hızlı şekilde ön sahaya gelip, geçiş hücumunda işi bitirme düşüncesi hakimdi. Set hücumları da çok hareketli ve tempolu oynandı. Doğru şut bulana kadar anlamlı paslaşma doğru şut seçimleri yarattı ve bu sonucunda yüzdeler yükseldi. Serbest atışlar da averajın üzerindeydi.
Başarılı gözüken takımların koçları değişken savunmayı tercih ettiler. Slovenya'nın, Sırbistan'ın, Yunanistan'ın elenmesini takımlardaki NBA yıldızlarına bağlamak bence haksızlık olur. Asıl konu takımlarının O oyuncuları koruyacak savunma yapmamaları idi.
TURNUVADAKİ DEZAVANTAJLARIMIZ
Türk Milli Takımı'na gelince... Öncelikle mevcut durumun tespiti yapılmalı. Yaş ortalamamız 25 civarında. Yani genç bir takımız. Alttan geleceklerle birlikte Milli Takım havuzu oluşturup uzun vadeli planı ortaya koymak gerekir. Bir önemli konu da antrenör istikrarı... Final oynayan iki takımın antrenörlerinden biri 9, diğeri 13 yıldır görev başında. Bizim de aynı staffla üst üste turnuvalar oynamamız lazım.
Turnuvaya bazı dezavantajlarla başladık. Oyuncuların sezon içinde süre alamamaları etkileyiciydi. Buna Alperen dışındaki NBA oyuncularını da dahil ediyorum. rol oyuncusu gibi. 
Bir başka olumsuz faktör Schröder, Lorenzo, Slaughter gibi devşirmeler çok iyi turnuva çıkarırken, Larkin sakatlığı nedeniyle çalışmalara geç başladı ve bu eksikliği turnuva içinde açıkça gözüktü.
TAKIM OYUNU... TAKIM OYUNU...
Turnuva öncesinde beklentiler yükseltildi, NBA oyuncuları da takım oyunu yerine bireysel oyunla her şeyi yapabileceklerini düşündüler, yani takım oyunundan uzaklaştılar. Onların bu durumu diğerlerine de sirayet etti.
KARAMSAR DEĞİLİM
Karamsar olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Gürcistan maçındaki kötü oyundan sonra bireysellikten uzaklaştıklarında daha giderek iyi oynadılar. Belçika'yı yendiler... İspanya'yı ve final oynayan Fransa'yı yenecek noktaya geldiler. Yani final oynayan iki takıma karşı da galibiyete son derece yakındık. Sağlıklı bir Larkin ve diğerlerinin deneyim kazanması ile her ülkeyle başabaş oynayacak düzeydeyiz.
Federasyon Başkanı Hidayet ve Milli Takım Koçu Ergin Ataman bir araya gelip sadece milli takım değil, Türk basketbolu için gerekirse radikal kararlar almalı.
Önümüzdeki 3 yılı, özellikle yaz aylarında iyi değerlendirmeli, B Milli Takımı kurmalıyız. 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1585