Kapanlı: Top artık herkesin eline yakışıyor - BasketFaul.com

Kapanlı: Top artık herkesin eline yakışıyor

18-09-22 11:38
Basketbol camiamızdaki isimlere Eurobasket ile ilgili olarak şu soruları sorduk...
1.Eurobasket 2022’den sonra teknik olarak basketbolda neler değişecek? Farklı neler oldu? Geleceğe neler taşınacak?
2. Hangi oyuncu tipi ön plana çıktı? Hangi koç tipi ön plana çıktı? Neden?
3. Türk basketbolunun geleceği için 5 şey söyler misiniz?
NECİP KAPANLI'NIN YANITLARI
NBA'de skorun yüksek olmasını, play off'lara kadar savunmaların sert olmamasına bağlayanlar çoktır. Bu tez belli oranda doğru olsa bile maçların 8 dakika fazla oynanması, savunma 3 saniyesi kuralı ile boyalı alanın boş kalması unutulur... Ama en önemlisi çok yetenekli oyuncuların karşısında savunmaların aciz kalmasıdır... Bunun örneğini de son Eurobasket'te görüyoruz. Çoğu iddialı maçta skor 90 sayıyı aştı. Savunmaların kötü olduğunu söyleyebilir miyiz? Hayır. En büyük değişim artık hangi pozisyonda olursa olsun, bütün oyuncuların yüksek isabetle top kullanmaları. Top artık herkesin eline yakışıyor. Maçların yüksek tempoda oynanması, hücumun hangi evresinde olursa olsun çemberi görenin top kullanmaları da skoru yükseltti.
Eurobasket boyunca hakem hataları çokça konuşuldu ancak hatalar genelde masa kaynaklıydı, ya da kural hataları ile ilgiliydi. Buna karşılık hakemlerin NBA'e yakın bir anlayışla sertlik çıtasını yukarı koymaları oyunu daha seyredilir hale getirdi.
Turnuva öncesinde NBA yıldızlarını barındıran takımlar herkesin favorisiydi, oysa hiçbiri yarı finali daha göremedi. Bu da, basketbolun bir oyuncunun sırtında oynanmayan, takım olarak oynanan bir oyun olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Eurobasket ayrıca oyuncuların kulüp takımlarına göre çok daha fazla enerji tükettiği ve daha gönülden oynadığını da gösterdi.

Bize gelince... Ömer Faruk sahada olup, Rudy Gobert'in 2 hücum ribaundunu önleyebilse şimdi bambaşka yerlerde olabilirdik ama bu defa da kendimizi eleştirmeyi düşünmeyebilirdik... Basketbolumuzun gelişmesi için onlarca fikir ortaya atılabilir ama kulüpleri ve antrenörleri ikna etmeden başarıya ulaşamayız. Elimizde ideal şablona uygun bir kulüp vardı, onu da kaybettik... Yani Banvit'i... TBF'nin yerinde olsam işe kulüp yöneticilerini yanıma çekmekten başlarım. Onlar basketbolcu yetiştirilmesinin yararlarına inanırlarsa, antrenörleri de sonuç odaklı olarak baskıya almaktan vazgeçebilirler. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1598