Soğuksu: Altyapılar için devlet destekli projeler üretilmeli - BasketFaul.com

Soğuksu: Altyapılar için devlet destekli projeler üretilmeli

17-09-22 20:29
Basketbol camiamızdaki isimlere Eurobasket ile ilgili olarak şu soruları sorduk...
1.Eurobasket 2022’den sonra teknik olarak basketbolda neler değişecek? Farklı neler oldu? Geleceğe neler taşınacak?
2. Hangi oyuncu tipi ön plana çıktı? Hangi koç tipi ön plana çıktı? Neden?
3. Türk basketbolunun geleceği için 5 şey söyler misiniz?
SEMİH SOĞUKSU'NUN YANITLARI
Eurobasket 2022 favorilerin erken kupaya veda ettiği, takım olgusu ve kimyasının daha iyi olan takımların madalya aldığı bir turnuva oldu. Final oynayan Fransa ve İspanya'nın sadece bir oyuncuya bağlı olmadan, takım savunmasındaki sertliğin ve agresifliğin en üst düzeyde olduğu, hücumda da topu çok iyi paylaşarak oynadıkları basketbolla finale hak ederek geldiklerini düşünüyorum. Aynı şekilde Polonya ve Almanya'nın da aynı konseptte bir basketbol oynadığı düşüncesindeyim. NBA'e bile damga vuran birçok yıldızın olduğu ülkeler (Yunanistan, Slovenya, Litvanya, Sirbistan) istedikleri gibi bir turnuva geçiremedi ve turnuvaya erken veda etmek zorunda kaldı. 
Atletizm seviyesinin yukarıya çıktığı, maçların fiziksel özelliklere dayalı olarak oynandığı, birçok inanılmaz yeteneğe sahip takımlar olmasına rağmen takım oyununun, düzenlerin ve disiplinli oynamanın turnuva özelinde kazandığını gözlemledim. Elbette ki yıldızları izlemek güzeldi, inanılmaz skor katkıları yaptılar takımlarına fakat takım olgusunun, takımca konsantre ve motive olmanın yeniden kazandığı bir Avrupa Şampiyonası izledim. Teknik olarak tam saha tempolu basketbolun arttığı, erken şut ve bireysel yaratılan pozisyonların daha çok tercih edildiği, uzunların da kısalar kadar şuta önem verdiği ve isabet oranlarının yüksekliği, kısaların özellikle close out ve topa baskı konusundaki agresiflikleri, post up hücumların gün geçtikçe azaldığını gözlemledim. Fakat gözlemlere rağmen daha düzenlere bağlı, daha paylaşımcı, daha her oyuncunun eşit oranda sorumluluk aldığı, takım olgusunun daha çok olduğu 2 takımın finale kalması ise sistemin ve ekolün her dönemde önemli olduğunun göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Türk basketbolunun geleceği için sorduğunuz soru özelinde: oyuncularımızın kesinlikle takımlarında daha fazla rol ve süre almaları gerektiğini düşünüyorum. Altyapılarımızın her geçen gün daha kazanmaya odaklı, daha maddi beklentilerin yüksek olduğu bakış açısından çıkıp kulüplere devlet destekli bir proje ile sadece oyuncu yetiştirme amacı olan bir program dahilinde daha çok yetenekli oyuncu yetiştirilmesinin çok acil gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzun senelerdir sadece konuşulan, bizim ülkemizde çok zor olduğunu bilmeme rağmen olmasını savunduğum altyapıdan, üst yapıya ortak bir basketbol aklı, anlayışı, belirli prensipleri, yetiştiriciliği, ekolü ve sabrı olmasını temenni ediyorum. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1100