Bir Cabarkapa Hikayesi - BasketFaul.com

Bir Cabarkapa Hikayesi

18-08-22 12:24

19 Kasım 2020 tarihinde Fenerbahçe resmi sitesinden yapılan bir açıklama ile Zarko Cabarkapa'nın Fenerbahçe kulübüne Oyuncu Yönetim ve İzleme Direktörü olarak katıldığı açıklandı. Hatta Sertaç Komşuoğlu yaptığı açıklamada "Kendisi scouting ve oyuncu ilişkilerinin başına geldi ki daha önce de Adriyatik Ligi’nde (ABA) bu tarz görevlerde bulunmuş eski NBA patentli bir oyuncu. Fenerbahçe artık gelecek yıllarda yapacağı transferlerde stratejisini tamamen bugünden isimleri, alternatifleri belirlemek üzerine çalışıyor. O nedenle bizim burada en önem verdiğimiz konu idari ekibimizin de gelişmesidir. İdari ekibimizi de geliştirerek önümüzdeki yılın transferlerinde taraftarımızı çok daha heyecanlandıracak isimlere yer vereceğiz..." diyerek bundan sonra Fenerbahçe'nin daha çok scouting transferleri yapacağını açıkladı. Hemen hızlıca Fenerbahçe'nin 21-22 sezonundaki transferlerini inceleyelim:


Marial Shayok-Bursasporda önceki sezonu tamamlamış bir isim. Lig içi transfer.
Devin Booker- Khimki'de önceki sezonu tamamlamış bir isim. Euroleague içi transfer.
Pierria Henry-Baskonia'da önceki sezonu tamamlamış bir isim ayrıca Tofaş forması da giymişti.
İsmet Akpınar-Bahçeşehir Kolejinden transfer edildi. Lig içi transfer.
Jehyve Floyd-Panathiniakos'tan transfer edildi. Euroleague içi transfer.
Markel Starks-Igokea'dan transfer edildi öncesinde Türkiye'de hem de alt ligde forma giymişti. Fenerbahçe kariyerinde toplam 8 maça çıkabildi.

Scouting ve oyuncu bulma için getirilen Cabarkapa döneminde yapılan 6 dış transferin 4 tanesi daha önce Türkiye liginde oynamışken diğer iki isim de Euroelague'den transfer edildi. Herhangi bir scouting başarısından söz edilemezken aslında herhangi bir scouting çalışmasından da söz etmek bir hayli zor. Hemen etki etmemiştir sonraki sezona bakalım derseniz bu sezon Fenerbahçe'nin yaptığı 6 dış transferden 3 tanesi Türkiye liginde oynamış bunun dışında 1 tanesi zaten Fenerbahçe'nin eski oyuncusu bir diğeri NBA'den ilk kez Avrupa'ya geliyor. Fenerbahçe pandemi-kriz ve benzeri etkenler yüzünden bütçe azaltırken varlığı ile yokluğu arasında bir fark olmayan Sırp bir yöneticiye neden ihtiyaç duydu bilinmez ama Cabarkapa kontratını bitirip takımdan ayrıldı. Yorum yapmak bazen gereksiz kalıyor. 1.5 yıllık sokağa atılmış paranın hesabını soran kimse olacak mı onu da bilmiyoruz ama en azından ders çıkarıldığını umut ediyoruz.
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2209