Milli Takım'dan ilk izlenimler (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Milli Takım'dan ilk izlenimler (Necip Kapanlı)

15-08-22 12:12
Ukrayna, Slovenya ve Polonya karşısında istekli, heyecanlı bir milli takım izledik. Önümüzdeki günlerde oynayacağımız Gürcistan, Polonya, Yunanistan maçlarından sonra görüşlerimiz daha belirgin olacak.
Furkan Korkmaz ve Cedi Osman, iyi geçirmedikleri NBA sezonunun ardından Milli Takım formasıyla yeni bir çıkış yakalamak için oldukça hazır gözüktü. Furkan skora katkısının yanı sıra oyun kurucu pozisyonuna da yardım etti. Cedi geliştirdiği dış şutlarıyla hücumun zorlandığı bölümlerde nefes aldırdı. Daha önceki turnuvalarda bu ikilinin özellikle kritik anlardaki son topları kendi atışları için fazlaca zorladıkları konusundaki hatıralarımızın da, bu ikilinin kafaca çok geliştiği varsayımı ile tekrarlanmayacağı ümidindeyiz. 
Berk Uğurlu ve Kartal Özmızrak'ı dışarıda bırakan Ataman saf oyun kurucu olmayanlarla geçme kararı aldı. Yaz turnuvalarda bir avantajımız var. Kışın NBA oyuncularının yokluğunda skoruna çok ihtiyacımız olan Shane Larkin'in daha çok şutundan yararlanıyoruz. Yaz turnuvalarında ise Cedi, Furkan, Sertaç ve Alperen'in de katılımı ile skor yükü fazla üzerinde kalmayan Shane Larkin'i 1 numarada daha fazla görebiliriz. 
Ömer Faruk Yurtseven'in son anda çalım atması Ataman'ın planlarında değişikliklere neden olacak. Ömer Faruk blok tehdidi ve ribaund özellikleri ile savunmamıza çok katkı verebilirdi. Alperen ve Sertaç'ın en iyi yönleri blok ve savunma değil. Ayrıca Ömer Faruk gerek Sertaç'la, gerekse de Alperen'le aynı beşte yer alabilir, Alperen tepeye çıkıp hücumu yönlendirebilirdi. Bu sorunu yaşarken Ercan Osmani'nin Milli Takım'da oynama hakkını elde etmesi güzel bir sürpriz oldu. 
Ömer Faruk'a ara not: Benim eleştirilerimi manipülasyon olarak nitelendirirken, neden gelmediği anlatmayan işi boş bir açıklama yapmıştın. Aynı eleştirileri yapan, aramalara yanıt vermediğini söyleyen Ataman'a da söyleyeceklerin var mı? Senin adam olmaya başladığını düşünürken yine eski haline döndün.
Yunanistan'daki turnuvada oyunumuzun daha fazla oturacağından eminiz. Örneğin takım, Melih Mahmutoğlu'na daha fazla pozisyon hazırlayabilir, Şehmus ve Onuralpli beşlerimiz açık sahayı daha iyi kullanabilir (tabii ribaundları net alabilirsek), top Alperen'deyken topsuz katlarla kolay sayılar bulabiliriz (Alperen'in olmadığı günde Yiğitcan Saybir'in savunmayı uyuttuğu gibi)...

İstanbul'da Slovenya dışında dişimize uygun rakiplerle oynamış olsak da Milli Takım ışık verdi. Önümüzdeki günlerde daha da iyi bir takım haline geleceğimizden kuşkumuz yok. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2497