Ataman: Ömer Faruk yardımcılarımın telefonuna çıkmadı - BasketFaul.com

Ataman: Ömer Faruk yardımcılarımın telefonuna çıkmadı

10-08-22 20:39
A Milli Takım Koçu Ergin Ataman, TRT Spor'a verdiği röportajda Ömer Faruk konusuna da değindi.
Ajder Yasin Turhan’ın sorularını yanıtlayan Ataman’ın açıklamaları şu şekilde:

ÖMER FARUK KONUSU
* Kendi açımdan çok üzüldüm ve şok oldum. Kadro açıklandıktan sonra bu haber geldi, inanamadım. Ömer Faruk Yurtseven, Büyük Britanya maçında çok iyi mücadele etti. Antrenmanlar yaptı. Arkadaşlarıyla ve bizlerle çok iyiydi. Ömer Faruk için biraz soğuk ve içine kapanık deniyordu. Ama bizlerle hep sohbet ediyordu. Ben şok oldum ve üzüldüm. Yardımcılarım onu aradı ama görüşmek mümkün olmadı. Son gün başkanı da aramış. Bizleri ABD’li menajerle muhatap etti. Bu menajerin bizlerin duygularını ve beklentilerini kavrayabileceğini düşünmüyorum. Çok ciddi anlamda menajer etkisi oldu. Önümüzdeki sezonun çok önemli olduğunu, yazın antrenman yapacağı gibi şeyler söylendi. Bir basketbol adamı olarak Avrupa’da üst düzey bir antrenör olarak anlam veremediğim bir durum. Doncic’ler Jokic’ler, en iyi oyuncular orada oynarken Ömer Faruk için bu durum fırsattı. O zaten NBA’de 5-10 dakika oynuyordu. Bu tecrübeyi kazanabilirdi. Sertaç çok tecrübeli, Alperen bire birci ama Ömer Faruk bizlere başka şeyler verebilecek bir oyuncuydu. Neden böyle bir karar aldığını ben anlamakta zorlanıyorum. Türk milli takımı çok üst düzey bir takım. NBA’de ve Avrupa’da üst düzey oyuncularla oynamak varken 1’e 0 antrenman yapacaksın, şut atacaksın. Bunlar görüntü... Dün Yunanistan ile İspanya hazırlık maçı oynadı. Giannis 30 sayı 10 ribaund yaptı. Adam zevkle oynuyor. Ayrıca dünya starı... Kimseyi zorla milli takıma getiremeyiz. Bu takım herkes için özel olmalı. Kardeşlerimiz bu ülke bayrağı için kanını akıtıyor. 
MENAJERİ TÜRKİYE'DEN EKMEK YEMEMELİ
* Ben de çok yorgunum… Üst üste EuroLeague şampiyonu olmuşum. Herkesin beklentisi var ve bir risk alıyorum. Ama orada bir Amerikalı menajer etkisi altına almış... Ben başkanla da konuştum. Bu tip olaylarda bu menajerlerin Türkiye’de iş yapmalarının engellenmesi gerekiyor. Bu menajerlere lisans vermemeliyiz. Milli takım oyuncusunu menfaati nedeniyle göndermeyen menajerler ekmek yememeliler. Onun dışında Ömer Faruk genç bir oyuncu. İlerde bu hatasını anlayacağını ve arkadaşlarının yanına döneceğini düşünüyorum. Burası Ay-yıldızlı bayrağın temsil edildiği bir yer. Türk halkı haftalarca bu oyuncuların oynamalarından gurur duyuyorlar. Oğlum Türk oyuncuların NBA maçlarını izliyor. Basınımız da öyle... Siz de gelin 1-1.5 ay ülkenin milli takımı için çaba verin. Ben hata yaptığını düşünüyorum. Umarım bundan geri dönecek.
TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ
* Oyuncu ben istediğim zaman gelirim, gelmem böyle bir şey yok. Türk halkından kamuoyundan özür diler, ‘Hata yaptım, kendimi iyi hissetmedim’ der o zaman bakarız... Teknik olarak bir sıkıntı yok. Halkımıza karşı bu kadar büyük hedefle çıktığımız yolda bir borcu var. Biz basketbol oynamak için burada değiliz. Zirveye çıkartmak için buradayız. Onun da bu grubun önemli parçasıyla bu sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Gelmez, oynamaz… Yaptırım vicdani yaptırımdır. Yarın öbür gün çıkar… Benim için bir şey yok. Ama menajerinin bundan sonra Türkiye’de oyuncu pazarlamasına izin verilmemeli.
TÜRKOĞLU DA ŞOK OLDU
* Başkan da şok oldu… Bu tip durumlarda en fazla yara alan kişilerden bir tanesi. Hidayet Türkoğlu başkan olduğu için söylemiyorum… NBA’in çok önemli oyuncularından bir tanesiydi. Hidayet Türkoğlu, ‘Ben bu sezon çok yoruldum’ dese tolere edilirdi. Ama sen 21-22 yaşında 5-10 dakika oynuyorsun. Gelin burada oynayın, kendinizi gösterin.
YERİNİ DOLDURURUZ
* Teknik olarak çok önemli değil. Ben hiçbir zaman olmayanlara bakmam. Olanlara bakarım. Yoksa yok. Elimdekilerle en iyisini yaparım. Burada onun yerini başka bir oyuncuyla dolduracağız. Büyük Britanya maçında Furkan Haltalı sakattı, şimdi o iyileşti. Muhsin’i de değerlendireceğiz. Ercan Osmani genç bir oyuncu. Uzun yıllar ülkemizde oynadı. Onun da milli takımda oynama izni alması benim için sürpriz oldu. Artı getirecektir… Onun da durumuna bakacağız. O da antrenmanlarda yer alıyor. Bormio’daki kadroyu 14’e indirdik. 2’de oyuncu ilave oldu. Shane ve Ercan... Bu kadroyla 30 Ağustos’a kadar gideceğiz. Avrupa Şampiyonası öncesinde 14 oyuncu, en son gün de 12 kişilik kadroyu tespit edeceğiz.
SİSTEMİ BELİRLEYECEĞİZ
* Yeni bir takımız. Büyük Britanya maçında 3 NBA oyuncumuz kadromuzda  değillerdi. Doğuş Özdemiroğlu ve Furkan Haltalı da sakattı. Kamp süreci çok iyi geçti. Temelimizi attık. Şu an hazırlık maçları başlayacak. Önümüzde ciddi bir süreç var. Bu iki haftada 6 hazırlık maçı oynayacağız. Tam olarak sistemi ve rolleri belirleyeceğiz. Takımın havası çok iyi. Herkes çok heyecanlı. Bizler bir hedef doğrultusunda çalışıyoruz.
İSPANYA FAVORİ AMA...
* Sporda ne zaman nasıl sonuç çıkacağı belli olmaz. Kağıt üzerinde İspanya’nın kadrosu güçlü. Ancak onların da bazı eksik ve sakat oyuncuları var. İspanya’nın gücünü göreceğiz. Hazırlık maçları da oynanıyor. Rakiplerimizi yakından takip ediyoruz. Ev sahibi Gürcistan çok tehlikeli bir ekip. Seyirci avantajına sahipler. Gürcistan’ın 5-6 çok tecrübeli oyuncusu var. Diğer rakiplerimiz ise kapalı kutu. Özellikle bu turnuvalarda gün aşırı maç yapıyorsun. Bazı maçları akşam bazı maçları öğle saatlerinde oynuyorsun. Fiziksel ve mental olarak her maça hazırlıklı olmak lazım. Bizim gruptaki hedefimiz ilk 2 içinde yer almak.
LARKIN ÇOK İSTEKLİ
* Shane Larkin ile sürekli konuşuyoruz. Her yaz 1-2 haftalık dinlenme sürecinin ardından bireysel kondisyon çalışması ve antrenman programı yapıyor. Ona izin verdik ve hazır bir şekilde takıma katıldı. Çok istekli ve heyecanlı. Hazırlık turnuvasında belki 1-2 maç kullanmayabiliriz ama 2. ya da 3. maçtan sonra oynayacaktır. Büyük Britanya maçında çok iyi oynadı. Çok da istekli. Birçok Türk oyuncu gibi ilk kez bir Avrupa Şampiyonası’nda milli takım forması giyecek. Aslında Larkin’i 10 Ağustos’ta Türkiye’ye ilk kez getirdik. Anadolu Efes’te bile Eylül gibi takıma katılırdı. Milli takıma koşa koşa geldi ve şu an burada. 3 haftalık Avrupa Şampiyonası öncesi hazırlık maçlarında yer alacak. 18 Eylül’de final maçıyla turnuvayı bitireceğiz ve 20 Eylül’de Anadolu Efes ile çalışmalara başlayacağız.
BEN DE ÇOK HEYECANLIYIM
* Benim için bu takımla çalışmak büyük bir heyecan. Milli takım armasıyla bir hedefe doğru yönelmek çok büyük heyecan. Euroleague’de son iki yılda şampiyon olduk ama orası farklı bir yer. 8 ay devam eden bir yer... Burada her şey 2 haftada belli olacak. Uzun hazırlık dönemi ve benim için de heyecanlı. En son 2016 yılında milli takım antrenörüydüm ve sonrasında ilk kez Büyük Britanya maçında sahaya çıktım. EuroLeague finalinde her şey belli... Ama burada heyecanlıydım. Yeni takım, yeni oyuncular... Manevi heyecan ve teknik olarak da neleri başaracağız... 6-7 takım çok iddialı. Yunanistan, Slovenya, Sırbistan çok ciddi rakipler. Fransa, Litvanya ve İtalya da çok ciddi ekipler.
GENÇLER İÇİN FORMÜL BULMALIYIZ
* 18 Yaş Altı Erkek Milli Takımımızın tüm maçlarını Bormio’da kampta izledim. Maçlar bizim kamp dönemimize denk geldi. Son maçı takım halinde izledik. Takımımızı çok beğendim. Sistem olarak da bizim seviyemize yakın tarzda bir basketbol gördüm. Çok umutlu ve bir o kadar da endişeliyim. Biz maalesef bu yaş gruplarında geçmişte de şampiyonluklar finaller yaşadık ama içlerinden çok az oyuncudan yararlanabildik. 18-22 yaş arası oyuncuların oynayabileceği formüller yaratmamız gerekiyor. 18-19 yaşındaki bu çocukların EuroLeague şampiyonluğu için oynamaları çok zor ama ligimizde bu çocukların oynayabileceği formüller için konuşup tartışacağız. Biz çok mutlu olduk ama bu oyuncuların oynaması lazım. Sahada 37 dakika ortalamayla oynayan yabancıların Türk basketboluna katkısının olmadığını düşünüyorum. Üst düzey ligde, bu oyuncuları oynatacak sistem yaratmalıyız. İvedilikle radikal kararlar almalıyız. Diyebilirsiniz ki, "Sen neden oynatmıyorsun?" Gençlerin Efes, Fenerbahçe gibi takımlarda oynayabilmesi çok zor, onların diğer takımlarda oynayabilmesini sağlamalıyız. 
BİZE GÜVENİN...
* Türk basketbolseverlerin ciddi beklentilerinin olduğunu biliyorum. 2010’daki Dünya ikinciliği sonrasında bir madalyamız yok. Kulüp takımlarında ciddi başarılarımız var. Beklenti yüksek. Halkımız bize güvensinler. Bu takım mücadele edecek. Milli takımda hep birlik olalım. Ligde bir rekabet var ama milli takımda kadroyu kulüp takımı gibi en üst seviyeye çıkartmalıyız. İnşallah beklentimiz olan madalyaya Avrupa Şampiyonası’nda ulaşırız. Üç gün üst üste hazırlık turnuvası oynanacak. Ciddi oyuncular burada olacak. Hem izleyiciler hem de milli takım sinerjisi açısından önemli. 28 Ağustos’ta Sırbistan ile kritik bir maçımız olacak. Sezon içindeki kadrosundan çok farklı bir kadroya sahip olacak. NBA’den ciddi oyuncuları olacak. İstanbul’daki taraftarları salona, basketbolseverleri de televizyon ekranına bekliyorum.. 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2552