Gençlerimiz Avrupa ikincisi (İspanya'ya boyun eğdik) - BasketFaul.com

Gençlerimiz Avrupa ikincisi (İspanya'ya boyun eğdik)

07-08-22 22:45
Feyzi Çelebioğlu
U18 Erkekler Avrupa Şampiyonası finalinde İspanya'ya 68-61 yenilerek ikinci olduk. Böylece iki takım arasındaki üçüncü final de İspanya'nın zaferi ile sonuçlandı.
Turnuvanın genelinde serbest atışları (yüzde 50) kötü attık. İspanya'nın savunması ön sahadaki planlarımızı bozarken rakibimiz en önemli silahımız olan top çalmada rolü bizden çaldı (12-7) ve top kaybından atılan sayılarda 26-9 fark yaptı.

Maça Berke'nin top kaybıyla başladık, ilk sayımız Samet'le serbest atışlardan geldi. İspanya hücumlarda Rodriguez'e şut pozisyonları yaratmaya çalıştı ama kısalarımızla iyi savunma yaptık. Milli takımımız hücumda acele etti, Emir Arda ve ardından Samet'le top kayıpları yaptı. İspanya'da oyuna iyi başlayan Villar ikili oyun üzerinden 3 sayı isabeti buldu ve skoru 5-1'e getirdi. Samet'in smacı hemen sonrasında Tan'a asistiyle skoru 5-5 eşitledik. İspanya'nın savunma direncini arttırdığı bölümde Usman Garuba'nın kardeşi Ab Sediq Garuba topu çalıp basketi buldu. Topu çıkarırken Berke ile basit bir top kaybı yaptık ve skor 11-5 oldu. Samet'in Almansa'ya alçak post üzerinden sırtı dönük oynamaya çalıştığımız bölümde Berke ile boyalı alandan skor ürettik. Hücumda çembere iyi giden İspanya, ters eşleşmede Tan'a karşı sırtı dönük oyundan kolay bir basket bulan Almansa ile farkı 6'ya çıkardı: 13-7. Fark 11 sayıya yükseldikten sonra uzun süre sonra Eray Büyükcangaz'ın üçlüğü ile sessizliği bozduk: 18-10. Eray ve Kenan Konan'ın etkinliği ile 9. dakikada farkı 4 sayıya (18-14) düşürdük, İspanya ilk periyodu 22-14 önde bitirdi.

2. Çeyreğe Özgür'ün pota altından bulduğu basket ile girdik, Samet'in bloğu ile başlayan pozisyonda Eray hızlı hücumu smaçla bitirdi ve fark 4 sayıya(22-18) geriledi. İspanya'da oyunu iyi yönlendiren Viilar çembere çok güçlü gitti ve pozisyonu smaçla bitrdi. Faul atışı sonrasında ribaund mücadelesinde 3 oyuncumuzun yere atladığı pozisyonda İspanya 8 saniyede hücum sahasına geçemedi. Kerem'in post oyunlarını tercih ettiğimiz bölümde Özgür turnikesi ve Kerem'in 3 sayı isabetiyle oyunda kaldık. İkili oyunlar üzerinden Almansa ile pota altı sayısı bulan İspanya sonrasından tam sahayı hızlı geçen Viilar'ın asistinde Moreno ile 3 sayı isabeti buldu ve fark çift hanelere çıktı: 34-24. Bu bölümde saha içinden basket atamayan milli takımımız Kerem ile serbest atış çizgisinden sayılar buldu. Topu iyi paylaştığımız hücumda Eray'ın asistinde Hamza ile 3 sayı isabeti bulduk ve İspanya'ya molayı aldı. Mola sonrası tam saha baskı yapan millilerimiz Garcia'ya top kaybını yaptırıp Eray ile sayı buldu ve ilk yarı 31-36 İspanya üstünlüğüyle bitti.
Kerem 8 sayı 2 ribaund, Villar 12 sayı 3 asist ile oynadı. İlk yarıda rakibin top kayıplarından atılan sayılarda İspanya 13-3, bench sayılarında 22-16 Türkiye üstünlük sağladı.

3. çeyreğe Samet'in üst üste 2 hücum faulüyle başladık, Kerem pota altı sayısıyla 10. sayısına ulaştı ve skoru 40-33'e getirdi. Emir Arda'nın Rodriguez savunmasında sertliği, Tan'ın iyi savunma yaptığı pozisyon hatalı yürümeye zorlamasına karşın hücümda yaptığımız top kayıplarından skor bulamadık. İspanya geçiş hücumunda adam paylaşmakta zorlandık ve Rodriguez 3 sayı isabetiyle farkı çift hanelere çıkardı: 43-33. Hamza'nın pota altı sayısı sonrası Emir Arda'nın top kaybında Cebrian sayıyı buldu fark 12'ye çıkınca milli takımımızın molası geldi. Cebrian ve Hamza'nın karşılıklı sayılarıyla 3. çeyrek 51-39 sona erdi.
 
4.Çeyreğe seyirci desteğiyle beraber istekli ve agresif zone savunma yaparak İspanya'ya üst üste 2 top kaybı yaptırarak başladık. Eray zor pozisyonda el üstü isabetiyle 10.sayısını buldu. Zone savunmamıza hücum etmekte zorlanan İspanya 24 saniyede topu çembere atamadı, Emir Arda'nın sayısı farkı 9'a indirdi: 53-44. Özgür'ün Villar'ın topunu çalıp boş turnikeyi bıraktı ve İspanya'ya molayı aldırdı: 53-46. Mola sonrası yerdeki topa atlarken rakibin ayağını çeken Hamza'ya sportmenlik dışı faul çalındı, Almansa farkı 10'a çıkardı. Berke hücum ribaundu sonrası 3.30 kala farkı 5'e düşürdü: 56-51. Almansa tip in ile farkı 7'ye çıkardı, Berke'nin Garuba'nın üzerinden yaptığı smaç ile farkı yeniden 5'e düşürdük. Rodriguez'in çembere atağı ve sayısı milli takımımıza molayı aldırdı: 60-53. Moladan Berke'nin post up üzerinden bulduğu sayı ile dönen milli takımımız, tepeden Villar'ın kritik 3 sayı isabetine engel olamadı. Kalan bölümde İspanya serbest atış isabetlerine karşı Özgür ve Karahan ile 3 sayı isabetleri bulsa da yeterli olmadı ve karşılaşmadan İspanya sahadan 68-61 galibiyetle ayrılıp şampiyon oldu.
 
Özgür Cengiz 12 sayı, 4 asist, 2 top çalma, Kenan Kuthan Konan 10 sayı, 5 ribaund, Eray Büyükcangaz 10 sayı, 3 ribaund, 2 asistle oynadı. İspanya'da Rafael Villar 20, Izan Almansa 14 sayıyla öne çıktı.

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2052