Eller titredi, İspanya'ya kaybettik - BasketFaul.com

Eller titredi, İspanya'ya kaybettik

31-07-22 22:24
Feyzi Çelebioğlu
U18 Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası'nın ikinci gününde İspanya'ya 64-56 mağlup oldu. Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu'nu hınca hınç dolduran kalabalık önünde atmosferi kaldıramayan gençlerimiz çok kötü şut attı ve ilk basketini 12. dakikada kaydedebildi.
Maça gergin başladık, serbest atışlarla birlikte 11 şuttan yararlanamadık ve 6-0 geri düştük. İlk sayımız 6 dakika 42 saniye sonra Samet Yiğitoğlu'nun serbest atışıyla geldi. İlk periyod 13-1 İspanya üstünlüğü ile geçilirken ikilikleri 0/10, üçlükleri 0/6, serbest atışları 1/4 ile kullandık, en büyük tesellimiz fazla sayı yememek oldu. Baskılı savunma yapmaya çalışan milliler, hücumda İspanya'nın dengeli ve 1x1  eşleşleşmelerde eksilmeyen savunması karşısında çok zorlandı. İspanya ise İspanya hızlı hücumlar ve Almansa üzerinden oynadığı ikili oyunlar üzerinden skor buldu.
Skor 15-1 iken 12 dakika sonra Samet Yiğitoğlu'nun smacı ile ilk saha içi isabetimizi bulduk. Samet dışındaki ilk sayımızı ise periyodun 3. dakikasında üçlükle Emir Arda Sivas attı: 18-8. 
Özgür Cengiz ile ön sahada baskı yapan milliler, hücumda Berke ve Eray'ın üst üste yaptığı hücum faullerden dolayı topu çembere atamadan döndü. Bu bölümde tam sahada yaptığı press sonrası, ikili oyunlar ve topsuz screenlerde adam değiştirme savunmasına dönen  takımımız Berke Büyültuncel'in üst üste bulduğu basketlerle toparlandı.
Dördüncü dakikada çaldığımız topu Hamza Mestoğlu smaçla bitirince (18-10) İspanya molaya gitti. Berke Büyüktuncel'in üçlüğü, Mestoğlu'nun turnikesi, Sivas'ın pull up'ı ile 8. dakikada içinde farkı 1 sayıya (20-19) çektik. Bu bölümde topa yaptığımız baskı İspanya'yı top kayıplarına zorladıd. 1:12 kala Berke Büyüktuncel'in üçlüğü ile maçta ilk kez öne geçtik: 24-23. Birinci devre 27-24 İspanya'nın üstünlüğü ile sona erdi.
İspanya 3. çeyreğe Jordi Rodriguez'in üst üste bulduğu 3 sayı isabetleriyle 6-0 seri ile başladı. Polonya maçının skoreri Eray Büyükcangaz üçüncü çeyreğin 2. dakikasında dört faulle kenara alındı. Set hücumuna kalmadan sayı aradığımız dakikalarda fazla top kaybı yaptık, 5. dakika 37-32 İspanya üstünlüğü ile geçildi. Hücumda bir türlü düzen kuramadık ve İspanya son periyoda 47-38 önde girdi.
Jordi Rodriguez'in çembere atakları sonrası yaptığı asistler ve Almansa'nın hücum ribaundlarından sonra bulduğu basketlere engel olamadık. Bu bölümde milli takımımız hücum ribaundlarında etkili olsa da, bulduğu 3 sayı atışlarını değerlendiremedi. 6:24 kala skor 54-43 iken Eray Büyükcangaz skor üretemeden 5 faulle maçı tamamladı. Kalan sürede momentumu değiştirebilecek hamleyi yapamadık, hücum ribaundları ile ikinci atış fırsatları bulan İspanya farkı 15 sayıya kadar çıkardı ve sahadan 64-56 galip ayrıldı.
Yiğit Hamza Mestoğlu 10 sayı, 2 ribaund, 1 asist, Berke Büyüktuncel 20 sayı (3/6 üçlük), 7 ribaund, 1 asist, 2 top çalma, Emir Arda Sivas 14 sayı, 2 ribaund, 4 asistle oynadı.
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2639