Çataloluk: Konya deplasmanı rakipler için zor geçecek - BasketFaul.com

Çataloluk: Konya deplasmanı rakipler için zor geçecek

22-07-22 16:53
Fatih ŞEKER
Turgay Çataloluk, BSL’ye yükselen Konyaspor’un yeni yapılanmasının başında yer alıyor. 
Konya basketboluna yabancı olmayan sportif direktör Çataloluk, Konyaspor’un Süper Lig organizasyonundaki hedefleri ve planlamasını basketfaul.com’a anlattı.

İşte Çataloluk’un öne çıkan mesajları: 
* Süreç çok hızlı gelişti. Konyaspor henüz yeni lige çıkmıştı ve yöneticilerimiz benimle iletişime geçti. Federasyonda rutin bir toplantı vardı, lig kurulu toplantısı... Benimle konuşmak istediler. Toplantı sonrasında görüştük ve bir gün içinde kararımı verdim. Hızlı bir karar vererek Konyaspor ailesine katıldım. 

* Federasyonda değerli bir görevdeydim. Başkanımız ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Harika bir süre geçirdik. Ancak benim esas geçmişim oyunculuktan sonra yöneticilik. Banvit’te uzun süre çalıştım. Orada bir yapıyı baştan kurarak altyapısı organizasyonu ve Avrupa’da final oynayan bir takım oluşturma sürecinde aldığım roldü beni heyecanlandıran ve motive eden. Kulüp takımlarında çalışmanın bu tür motivasyonu olabiliyor. 

* Saha içinde olmak, bu havayı solumak ve o heyecanın içinde olmak çok daha farklı. Ancak her organizasyonda bunu yapabilirim demek de çok doğru olmaz. Çünkü bu işe bakış açısı çok önemli benim gözümde. Yöneticiler ile ilk konuşmamızda açıkçası bunu gördüm. Başarılı olan bir futbol kulübü, stadı, taraftarı ve organizasyonu ile kurumsallığı en üst seviyeye çekmiş, aynı kurumsal yapıyı basketbolda da oluşturmak isteyen istekli ve motive bir yönetim gördüm. Beni asıl cezbeden bu oldu. Bir proje olarak gördüm. Bir yıl değil de birkaç yıllık proje ve Konya’da basketbolun kalıcı hale gelmesi adına yardımım olur diye düşündüm ve geldim. 

* Banvit’in kapanma süreci benim hayatımın en üzücü zamanıydı. Karşılaştığım başka sıkıntı yaşamadım. Çok zor bir süreçti. Uzun yıllar çok insanın emeği vardı. Bir ilçe kulübü olarak gelinen nokta takdire şayandı. Kamuoyu da bunu takdir ediyordu. Elimizde olmayan nedenlerle organizasyonu sonlandırmak zorunda kaldık. Çok üzücü oldu. Umuyorum Banvit’in kapanana kadar süreçte yaptığı ve altyapıyı verdiği önemi ve yetiştirdiği oyuncuları örnek alan ve bu yolda yürüyen başka kulüpler de olur. Banvit’in boşluğu kolay kolay kapanacak bir boşluk değildi. En büyük gurur kaynağımız liglerde yetiştirdiğimiz çok sayıda oyuncumuz. Federasyondaki görevinden ötürü tüm ligleri takip etme şansım oldu. Ben bile şaşırıyordum. Her kategoride ve ligde Banvit çıkışlı oyuncu var. Bu oyuncuların yetişmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum.

* İstek ve motivasyon olması, bu organizasyonu sağlayabildikten sonra neden Konyaspor’da aynısı olmasın. Ancak her zaman söylüyorum altyapı A takımdan 10 kat daha zordur. Çok sabır, süreklilik ve emek gerektiriyor. Bunların arkasından da sonuçlar hemen alınamıyor. Bazen hata da yapabilirsiniz. Bu bir süreç. Belli bir tecrübeye ulaştığınızda organizasyon ondan sonra hızlı bir şekilde üretim başlıyor. Bu şekilde yaptığınızda kulübü de çok uzun ömürlü yapma şansına sahip oluyorsunuz. Burada en önemli husus tesis. Tesis olmadan altyapı organizasyonundan söz edilemez. Onda sonra da kalifiye antrenör kadrosu olmalı. Bununla birlikte bu fikirde ve amaçta toplanmış bu desteği uzun yıllar verebilecek bir yönetim. 

* Henüz göreve yeni başladık. Birçok konuyu görme ve irdeleme fırsatı buldum. Altyapıdaki en önemli sorunumuz kendimize ait bir tesisin olmaması. Başka da büyük bir problemimiz yok. Ama ben bu motivasyonda olan yönetimimizin bunu da bir şekilde kısa sürede çözeceğine inanıyorum. Bu çözüldükten sonra planlardan bahsetmek daha doğru çünkü diğer türlü altı biraz boş kalacak. Her ne kadar çok iyi antrenörlerle çalışıp çok iyi oyuncular da bulsanız onlara yeterince antrenmanı yaptıramazsanız sonucun zayıf olması kaçınılmaz. Konya ve çevresinde önemli potansiyel olduğunu düşünüyorum. Yaş grubu olarak en alt seviyeden adım adım gidip doğru eğitimi verip sabırla bekleyip, meyvelerini almak gerekiyor.

* Şartlara bağlı bir transfer sürecimiz oldu. Transferi çok hızlı bitirmemiz gerekiyordu. Biz şimdiye kadar tüm seçtiğimiz yerli oyuncularımızdan memnunuz. Aralarında daha önce çalıştığım oyuncular da var. Yabancı tarafında daha rahatlık zaman olarak. İyi araştırma yaptığımızı düşünüyorum. Yabancı seçiminde kalite çok önemli ama karakter de bir o kadar önemli. Biraz daha az yetenekte olan bir oyuncu karakteri sağlamsa ve takımına bağlıysa zor zamanlarda da bu karakter grubu kırılmaların önüne geçer ve çabuk toparlanmayı sağlar. Çünkü bir takımın tüm sezonu iyi geçmesi mümkün değil. Düşüş zamanlarında kulübe sahip çıkan oyuncu daha değerli oyuncudur. Biz de bu tip yabancıları seçmeye çalıştık. Tek eksiğimiz kaldı 4 numara pozisyonunda.  Yine iyi seçim yağmak istiyoruz. Konyaspor’a yakışacak bir oyuncu getirmek istiyoruz. Adaylarımız var, görüşmelerimiz devam ediyor. 

* Salonda yeni sezon için fiziksel iyileştirmeler olacak. Yönetimimiz bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Konya’nın Süper Lig’de sürekli olarak yer alması en doğal durum. Konya gibi köklü bir spor ve basketbol geçmişi olan büyük bir şehrin sürekli Süper Lig’de yer alması. Bunun için de sürdürülebilir doğru bir organizasyon ve yapılanma gerekiyor. Bunların Konyaspor’da olacağını düşünüyorum. Bu filizlerin yeşerdiğini görebiliyorum. Taraftarımız rahat olsun. Biz bu sezon Konya’yı en çok korkulan deplasmanlardan biri yapmak amacındayız. Hem sahada oyuncular, tribünde taraftar ve şehrin gücüyle o mesajı vermemiz gerekiyor. İlk sezon zor olacaktır. Lige çıkan her takım zorlanıyor. Biz de bunları yaşayabiliriz. Biz bu zorlukları en minimuma çekmek adına çalışacağız. Ligin kaliteli basketbol oynayan ve kalıcı olan bir takım olmak istiyoruz. 

* Kendi yetiştirdiğiniz ve çalıştığınız oyuncularla tekrar farklı bir profesyonel ortamda olmak çok güzel. Ben onlardan çok katkı bekliyorum. Banvit’ten kaçış yok. Her kulüpte Banvit çıkışlı oyuncular mutlaka olacaktır. Perez-Morgan çok iyi bir ikili olup çok başarılı bir sezon geçirmişlerdi. Aynı uyumu burada da bekliyoruz elbette.

* Kurdan dolayı yabancı fiyatları tüm spor kulüplerine çok ağır gelmeye başladı. Buna bağlı olarak yerli oyuncuların fiyatları da arttı. Yerli havuzu da dar. Kulüpleri zorlayıcı etmenler. Süper Lig’de çok büyük bütçeli takımlar var. Biz de kuracağımız yapı ile onlarla mücadele edeceğimize ve özellikle Konya’daki hiçbir maçın kolay geçmeyeceğine inanıyorum. Dolayısıyla çok güveniyorum teknik heyet ve oyunculara. Endişe duymuyorum bu konuda. 

* Yönetim biz vizyon ortaya koydu. Konya’da basketbolu yeniden ayağa kaldırma adına proje başlattılar. Bu takdire şayan. Başkanımızla ilk görüşmede bana ‘Basketbol bizim için üvey evlat değil, futbol ne ise basketbol da odur’ demişti. Bakış açısı bu. Bu benim için yeterli. Basketbol şube sorumlularımız da her sıkıntılarımız ile ilgileniyor ve desteklerini esirgemiyorlar.

* Ve elbette Yaşar abi ile de beraberiz. Konya’da oynarken menajerimdi, ondan sonra da hiç temasımız kopmadı. Buranın sembol isimlerinden biri. Konya basketbolu denilince akla ilk gelen ilk isim. Konya kulüplerinin zor zamanlarında hep o vardı. Bir kere onun emeğini teslim etmek lazım. İyi bir ikili olacağımızı düşünüyorum.  

* Engin hoca çok uzun süredir bu işin içinde. En üst seviyede çok önemli ve değerli antrenörlerle çalıştı. Bilgi ve birikimi noktasında bir sıkıntı yok. Ancak Süper Lig’de ilk yılı ve her genç antrenör gibi kolay bir süreci olmayacaktır. Biz burada elimizden geldiği kadar destek olarak onun işini hafifletip, kulüp adına da faydalı işler yapacağız. Hem genç hem de donanımlı bir teknik ekip var. Canla başla çalışıyorlar. 

Yorumlar Okunma: 2147