Artık konuşabiliriz... (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Artık konuşabiliriz... (Necip Kapanlı)

21-07-22 21:37
Bazı konuları maçlar oynanırken dillendirmek yarar değil zarar verir.
U20 Milli Takımımız kürsü şansını kaybettiğine, düşme tehlikesi de bulunmadığına göre düşüncelerimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bu kadronun çeyrek finale kadar yükselmiş olması başarıdır. Aslında İsrail de yenilmeyecek bir takım değildi ve onları da mağlup edip yarı finale yükselmiş olsak çok büyük bir başarıdan söz edebilirdik. Staffı ve oyuncularımızı kutlamak görevimizdir. 
Alperen Şengün, Furkan Haltalı ve Yiğit Onan gibi bu yaş grubunda bulunan isimleri de bu kadroya katabilmiş olsak büyük olasılıkla kupasız dönmezdik.
Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursak ise, Adem Bona son anda kadroya eklenmese büyük olasılıkla ligden düşmeme mücadelesi verecektik. Bu takımın elde ettiği sonuç, kapasitesine bakıldığında bir başarı olsa da, ümit vaad eden oyuncu sayısının fazla olduğunu söyleyebilmemiz de olanaksız. İsrail maçı dışında yaptığımız savunma ile ilk sekize kaldık ama basketbol olarak beklediklerimizi alamadık. Bundan dolayı oyuncuları değil, kulüp organizasyonlarını ve antrenörlerini eleştirebiliriz. Demek ki bu oyuncuları çok doğru çalıştırmamış, özellikle pandemi dönemini bireysel gelişim için bir fırsat olarak görmemişiz. Bugünkü basketbolda çok yönlü oyuncuların şansı var, bu takımda ise sahanın iki tarafını da oynayabilen ve yaratıcılığı olan oyuncu sayısı çok azdı. Oyun kurucu seçiminin ise çok yanlış yapıldığı tartışılmazdı.
Milli Takım antrenörleri sezon başında, yani Eylül'de, Ekim'de belirlenmeli ki, rutin kulüp görevleri dışında sorumlu oldukları jenerasyonları çok daha yakından takip edebilsinler.
Ayrıca altyapı milli takımlarını antrenörün tek başına seçmesinin ne kadar doğru olduğunu da sorgulamalıyız. Acaba federasyonun görevlendirdiği, antrenörlerden oluşan bir kurul seçimleri yapsa daha iyi olmaz mı? 
Denilebilir ki, her antrenör benimsediği kimyaya uygun isimlerle çalışmak ister. Buna karşı her antrenörün kafasındaki basketbol yerine, teknik kurul tarafından öngörülen ve Türk Basketbol ekolünün oluşmasını sağlayacak basketbolu her takımın oynaması özellikle jenerasyonlar arasındaki geçişlerde aynı anlayışın devamını mümkün olabilecek, oyun antrenörlere göre değişiklik göstermeyecektir.
Her turnuvadan sonra bu tür konuları tartışmamızın nedeni, kişileri eleştirmek değil, doğruları arama çabamızdır. Yapılanları yeterli görmemek, daha iyisini istemenin ifadesidir. 
Sonuç olarak U20 Milli Takımımızın mücadelesini takdirle izledik ama gelecek adına fazla ümitlenemedik. Çok büyük paralar harcadığımız basketbolda A Takım yaşı gelen bu jenerasyonu çok daha iyi hazırlamış olmalıydık. 

U18 ve U16 takımlarımızdan çok daha fazlasını bekliyor, eleştirdiğimiz konuların bu jenerasyonla sınırlı kalmasını diliyoruz. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6082