EBBL'nin hali ! (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

EBBL'nin hali ! (İlker Yıldız)

22-06-22 18:28

Geçtiğimiz günlerde Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi (EBBL) 2021-2022 sezonu Final Grubu müsabakaları oynandı ve Kocaeli temsilcisi Çayırova Belediyesi adeta sessiz sedasız bir şekilde şampiyonluğa ulaştı. Sessiz sedasız diyorum çünkü, bundan 5-6 yıl önceki EBBL organizasyonunun gerek ülke genelinde daha çok takımın katılımıyla, basketbolun birçok ilimize yayılmasıyla, ülkenin hemen her yerinde basketbola olan ilginin sürekli canlı tutulmasıyla ve bölgeler bazında uzun soluklu lig organizasyonlarıyla, şimdiye nazaran çok daha heyecanlı bir EBBL sezonu yaşıyorduk. Profesyonel ligler dışında belki de basketbolu daha çok kişiye ulaştıran ve 7’den 77’e herkese basketbol sevgisini kazandıran en önemli organizasyonların başında hiç kuşkusuz BBL organizasyonu geliyordu. Şimdiler de ise gerek katılan takım sayısının az olması gerek basketbolun amatör ruhunu kaybetmiş olması gerekse de basketbolun ülke çapında yaygınlığını arttıran en temel organizasyonların başında gelen EBBL’nin iyice daraltılmış bir çerçeveye hapsolmasından dolayı, eski canlılığını kaybetmiş olduğunu görüyoruz.

Çayırova Belediyesi (Kocaeli)’nin, Kapaklı Spor'u (Tekirdağ) finalde yenerek şampiyonluğa ulaştığı maçta, Çayırova Belediyesi (Kocaeli)’nin maç kadrosunda yer alan 12 oyuncusunun 7’si bu sezon TB2L oynarken, 1’i de bu sezon TBL’de oynamış! Kapaklı Spor (Tekirdağ)’un maç kadrosunda yer alan 12 oyuncusunun ise 11’i bu sezon TB2L oynamış! Final oynayan her iki takımda yer alan 24 oyuncunun 19’u, bu takımların yerel ligde oynadıkları takım kadrolarında olmayan oyuncular olduğunu görüyoruz. Kısacası, EBBL final maçı TB2L all-star maçına dönmüş diyebiliriz! Bununla birlikte final grubuna kalan 8 takımın tamamına yakınında da benzer durum söz konusu. Bu 8 takım, yerel liglerde yapılan büyük erkekler liglerindeki kadrolarından muhtemeldir ki, kadrolarının neredeyse tamamına yakınını değiştirmişler. Amaç; EBBL’den TB2L’ye yükselmek! Pekala, TB2L’ye yükselen bu takımlarımızın herhangi bir altyapı organizasyonuna sahip olmadan (olsalardı kadrolarında bu kadar değişikliğe gitmezler ve bu kadar TB2L oyuncusu oynatmazlardı) ve kulüp yapılanmalarını sürdürülebilir hale getirmeden, bir üst lige çıkmalarnın ne kendilerine ne de ülke basketboluna önemli bir faydasının olacağını düşünmüyorum. Çünkü, ülke basketbolumuz geçmişte bu tür örnekleri olumsuz anlamda sıkça yaşadı!

40 İlimizde “Büyük Erkekler Ligi” Oynanmadı

20.09.2021 tarihinde TBF resmi sitesinde yer alan “Talimatlar” bölümünde yayımlanan “Sözleşmesiz Basketbol Ligleri (TB2L, KBBL, EBBL) Yönetim Esasları Talimatı”nda yer alan Bölüm - XVI.  Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi (EBBL) Katılım Esasları 89.1.a. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünce tescil edilmiş kulüplerden en az dört (4) takım arasında, Basketbol Yerel Ligler Talimatı’na uygun şekilde lig düzenlenmesi, 89.1.d.  Her ilin birincisi olacak takım EBBL müsabakalarına katılmaya hak kazanır. Ayrıca illerdeki lisanslı basketbolcu sayısı kriter alınarak daha fazla takım davet edilebilir, maddeleri yer almaktadır. Bu maddelerde belirtildiği şekilde, ülkemizin 81 ilinden yerel düzeyde büyük erkekler ligini düzenleyen il sayısının sadece 41 olduğunu görüyoruz. Geriye kalan 40 ilimizde 2021-2022 sezonunda “Büyük Erkekler Ligi" gerekli katılımın, maddi şartların veya ilgilinin olmamasından dolayı yapılamamış!

Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tokat, Tunceli, Van ve Zonguldak olmak üzere toplamda 40 ilimizin yerel liginde "2021-2022 Büyük Erkekler Ligi" düzenlenmemiş. Bu bilgilere, TBF resmi sitesindeki "Yerel Lig" bölümünden, her ilin "2021-2022 Büyük Erkekler Ligi" tek tek incelenerek ulaşılmıştır. Bu 40 il arasında; Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay ve Van gibi altı büyükşehirlerimizde yer almaktadır. Bu veriler gösteriyor ki, ülke basketbolumuz yerel düzeyde büyük erkekler kategorisinde gerçek anlamda ülke nüfusumuzun yarısına hiç ulaşamazken; kalan yarısının büyük bölümünde de istenilen düzeyde olmadığını üzülerek görüyoruz. Bu iller arasında erkekler kategorisinde profesyonel liglerde takımı olanlar olmasına rağmen, Gaziantep Basketbol gibi 10 yıldır Basketbol Süper Ligi (BSL)’nde profesyonel takımı olup da ancak birkaç yıldır iyi düzeyde altyapı organizasyonuna sahip olabilmesinin de nereden kaynaklı olduğunu bu verilerle birlikte çok daha iyi anlayabiliyoruz! Şunu da belirtmemiz gerekiyor ki; bu sezon BGL şampiyonu olan Gaziantep Basketbol BGL takımının birçok oyuncusu gerek kapanan Bandırma BK gerekse de başka il takımlarından transfer edilen oyuncular olduğunu da söylemeliyiz.

EBBL’de 23 Farklı İlden 33 Takım!

EBBL takımların büyük erkekler kategorisinde illerindeki yerel lig faaliyetlerindeki başarılarıyla katılma hakkı kazandıkları ülke genelinde düzenlenen organizasyondur. “Ülke genelinde” ifadesine özellikle dikkat çekmek istiyorum. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ülke genelinde sadece 41 ilimizde düzenlenen büyük erkekler yerel ligleri sonrasında, sadece 23 ilimizden 33 takımın katılımı ile 2021-2022 EBBL düzenlenebildiğini görüyoruz. Bu sezon EBBL’ye katılan takımların illerinin bölgelere göre dağılımına baktığımızda; Marmara Bölgesi’nden 14, Ege Bölgesi’nden 7, İç Anadolu Bölgesi’nden 4, Karadeniz Bölgesi’nden 4, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 2, Akdeniz Bölgesi’nden 1 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 1 olduğunu dörüyoruz. Her ne kadar her bölgeden en az bir takım EBBL’ye katılım sağlamış olsa da, daha önceki EBBL organizasyonlarında olduğu gibi basketbol heyecanının ülke geneline yayılması konusunda yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu Sezon TB2L’de Oynadıktan Sonra, EBBL Takımlarında da Oynayan 85 Oyuncu!

Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi (EBBL) 2021-2022 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Çayırova Belediyesi (Kocaeli), EBBL’de sezonun ilk maçını 02.04.2022 tarihinde oynarken, sezonun son maçını ise 17.06.2022 tarihinde oynadı. İki buçuk aylık süreçte toplamda sadece 14 maç oynadılar. Ayrıca, Çayırova Belediyesi (Kocaeli)'nin bu sezon boyunca kadrosunda TBL'de oynamış 1, TB2L'de oynamış 10 oyuncu yer aldı. EBBL Final Grubunu ikinci sırada tamamlayan Kapaklı Spor (Tekirdağ) EBBL’de toplam 12 maç oynarken, kadrosunda bu sezon TB2L'de oynamış 12 oyuncu yer aldı. EBBL Final Grubunu üçüncü sırada tamamlayan Semt77 Yalova Acarspor (Yalova) EBBL’de toplam 15 maç oynarken, kadrosunda bu sezon TB2L'de oynamış 9 oyuncu yer aldı. EBBL Final Grubunu dördüncü sırada tamamlayarak gelecek sezon TB2L’de mücadele etmeye hak kazanan son takım olan Karamürsel GSK (Kocaeli) EBBL’de toplam 13 maç oynarken, kadrosunda bu sezon TB2L'de oynamış 5 oyuncu yer aldı.

2021-2022 TB2L (Türkiye Basketbol 2. Ligi)'de sezon 30.04.2022 tarihinde sonlandıktan sonra, EBBL takımları TB2L'den oyuncu transferi yapabiliyorlar. Bu da EBBL'deki takımlar arasında, TB2L'den en çok transfer yapan takımı iddialı konuma getiriyor. EBBL'de bu sezon yer alan 33 takım arasında final grubuna çıkan ve derece elde eden takımların ortak özelliğinin; TB2L'den bolca oyuncu transfer etmeleri olduğunu görüyoruz. Bu sezon TB2L’de oynamış olan 85 oyuncunun sezon bittikten sonra EBBL takımlarında da oynadıklarını görüyoruz. EBBL’den TB2L’ye yükselme başarısı gösteren dört takımın kadrosunda, bu sezon TB2L'de oynamış olan toplam 36 (%42,35) oyuncu yer aldı. Ayrıca EBBL Final Grubuna kalan sekiz takımın kadrosunda ise bu sezon TB2L'de oynamış olan toplam 52 (%61,18) oyuncu yer aldı. Bu istatistiklerden de kolaylıkla anlaşıldığı gibi, EBBL takımlarımız TB2L’ye çıkmanın yolunu TB2L’den yaptıkları oyuncu transferlerine bağlamışlar. Bu da basketbolumuzda oyuncu yetiştirme merkezli anlayışın ve uzun vadeli organizasyonlarla sürdürülebilir bir kulüp yapılanmasının en alt lig organizasyonundan itibaren bulunmaması anlamına geliyor! Bu sezon, TB2L'den EBBL takımlarına transfer olan 85 oyuncu, kendilerine bu imkanın verilmiş olmasından dolayı kısa süreli anlaşmalar ile gelir elde etmeleri açısından bu önemli fırsatı haklı olarak değerlendiriyorlar. Ancak, EBBL'nin mevcut organizasyonunun ülke basketbolumuz açısından pek verimli olmadığını da söylemek zorundayız!

Her ilden belli kontenjan sayısına göre "Büyük Erkekler Ligi"nde (çoğu ilde yerel lig organizasyonu takım yetersizliğinden dolayı düzenlenemiyor) dereceye giren takımların katılım sağladığı EBBL'de sezonun sadece 2,5 aylık kısıtlı bir süreyi içermesi de ayrıca diğer bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Sadece 2,5 ay gibi kısıtlı süreyi içeren ve çoğu takımın 6 ila 8 maç yapabildiği bir lig organizasyonundan (final grubuna çıkan takımların bile kendi yerel ligleri dışında en fazla 14 maç oynadıklarını görüyoruz) gerek basketbolun ülke geneline yayılmasına gerek basketbola olan sevginin ülke genelinde artış göstermesinde gerek kulüplerin altyapılara eğilerek nitelikli oyuncular yetiştirilmesine fayda sağlamada gerekse de oyuncu havuzunun genişlemesine katkıda istenilen düzeyde verim alınamayacağı da bir gerçek! Oysa 2017-2018 sezonundan önceki EBBL organizasyonları sayesinde, basketbolun hem ülke geneline yayılması hem her il ve bölgenin kendi imkanlarını olabildiğince iyi şekilde kullanması hem de basketboldaki amatör ruhun kaybedilmesinin önüne geçilerek en alt seviyeden liglerin manipüle edilmesinin de önüne geçilmiş olunuyordu. 

Dört Günde Tamamlanan Büyükler Ligi! 2,5 Ayda Tamamlanan EBBL!

20.09.2021 tarihinde TBF resmi sitesinde yer alan “Talimatlar” bölümünde yayımlanan “Sözleşmesiz Basketbol Ligleri (TB2L, KBBL, EBBL) Yönetim Esasları Talimatı”nda yer alan liglere katılım şartında (8.1.3) Yerel lig faaliyetleri kapsamında organize edilen büyük erkekler ligi organizasyonu sonunda elde ettikleri başarıya göre EBBL’ye katılmaya hak kazanan takımlardan lige katılım şartlarını yerine getiren takımlar EBBL’ye başvuru yapabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi toplam 40 ilimizde büyük erkekler ligi düzenlenmezken, büyük erkekler ligi düzenlenen illerimizin çoğunda da hem çok az takımlı hem de çok kısa süreli bir lig organizasyonu yapıldığını görüyoruz. Çoğu ilimizde yerel olarak organize edilen büyük erkekler liginin ortalama olarak bir aylık bir sürede tamamlandığına şahit oluyoruz. En kısa sürede tamamlanan büyük erkekler ligi dört (4) gün ile Erzincan (4 takım ve tek devreli lig organizasyonu) olurken, diğer dikkat çeken il organizasyonu ise sadece bir haftada tamamlanan Yozgat’taki büyük erkekler ligiydi. Erzincan ve Yozgat’ta düzenlenen büyük erkekler liginin çok kısa sürede tamamlanmış olmasına rağmen, eminim ki bu iki ilimizdeki bsaketbol il temsilcileri özveri göstererek ligin hiç oynanmaması yerine, oynanması adına çaba göstermişlerdir. 

Katılan takım sayısının fazlalığıyla da ilgili olarak en uzun soluklu büyük erkekler ligleri ise; yaklaşık dört ay süren İzmir ve Kocaeli illerindeki organizasyonlarla, yaklaşık üç ay süren Konya’daki organizasyondu. EBBL’ye katılım sağlayan illere genel anlamda baktığımızda büyük erkekler yerel liginin ortama bir ay sürdüğü ve her takımın da ortalama 8-10 maç gibi sınırlı sayıda müsabaka oynadığını görüyoruz. 

BGL ve EBBL Birbirinden Farklı ama Birbirini Destekleyici Organizasyonlardır

Daha önceki yıllarda EBBL’nin Yapısı, TBF tarafından hazırlanmış yönergede belirtilen niteliklere sahip spor kulüplerinin büyükler kategorisinde takımlarının  yer  aldığı  ve  takımların  tescilli  bulunduğu  illerin  coğrafi  konumları  dikkate  alınarak  statüsü  ve programı düzenlenen bir lig organizasyonuydu. EBBL’ye Katılım Şartları ise Kulüpler Ligler Direktörlüğü tarafından ilan edilen tarihe kadar, o sezon EBBL’ye katılacaklarını beyan ve taahhüt edip kulüplere bildirilen diğer şartları yerine getirmeleriydi. Mevcut TBF yetkilileri görev dönemlerinde hiç kuşkusuz ülke basketbolumuz adına birçok doğru ve güzel işe imza attılar. Bu nedenle TBF Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu başta olmak üzere, mevcut TBF yetkililerine bir basketbolsever ve basketbol yazarı olarak çok teşekkür ederim. Mevcut TBF yetkilileri, ülke basketbolumuz adına yıllar geçse de unutulmayacağından emin olduğum çok doğru ve çok güzel bir organizasyona imza atarak Basketbol Gençler Ligi (BGL)’ni 2017-2018 sezonu itibariyle hayata geçirdiler. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki; BGL organizasyonunun düzenlenmesi ne kadar doğru bir kararsa, aynı sezon Basketbol Bölgesel Lig (BBL) statüsünde de değişikliğe gidilmesi ise ülke basketbolumuzun tabana yayılmasının azalması adına bir o kadar hatalı bir karar olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, BGL ve BBL’nin basketbolumuz adına aynı kategoride değerlendirilmemesi gerektiği kanatindeyim. 

BGL, ülke basketbolumuzda özellikle altyapılardaki genç oyuncuların A takıma geçişlerini en iyi şekilde sağlama adına önemli bir ihtiyacı karşılayacak nitelikte bir organizasyon olarak değerlendirilmelidir. Açıkçası altyapılardan A takımlara oyuncu geçişini geçmiş dönemlere nazaran çok daha iyi bir şekilde sağlanmasında BGL’nin başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. Hatta çoğu basketbolsever gibi ben de BGL gibi nitelikli organizasyonun genişletilerek, benzer bir organizasyonun Ümitler Ligi olarak da düzenlenmesinin çok faydalı olacağı düşüncesindeyim. BGL altyapılardaki genç oyuncuların A takımlara geçişinde yaşanan sorunların çözümünde önemli bir açığı kapatırken; BBL ise genç oyuncuların A takıma geçişlerini sağlamaktan ziyade, öncelikli olarak basketbolun ülke geneline yayılarak, ülkemizdeki en ucra yere kadar ulaşmasını sağlamaktaydı. Ancak, her ne kadar ifade edilmese de, uygulamada BGL ile BBL aynı kategoride değerlendirilmiş olsa gerek ki, BGL organizasyonu erkeklerden sonra kızlar kategorisinde de düzenlenerek genişletilirken; BBL organizasyonunda ise hem takım sayısı hem il sayısı hem de 2-2,5 ay gibi çok kısa bir süreli lig organizasyonu ile daraltılmış bir organizasyon haline geldiğini üzülerek görüyoruz.

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi EBBL’de 2016-2017 sezonundan sonra gerek katılan takım sayısında gerek oyuncu sayısında gerek il sayısında gerekse de oynanan müsabaka sayısında ciddi bir düşüş yaşandığı görülmektedir. 2017-2018 sezonundan sonra faaliyete başlayan BGL ise adeta kapalı bir lig olmasından dolayı (BSL takımlarının ve özel davet alan takımların katılımıyla) ne EBBL’nin bir muadilidir ne de EBBL’nin ülke basketbolumuza sağladığı faydaları (basketbolun ülke geneline yayılması) sağlayamayabilecek bir organizasyondur. Bu nedenle de EBBL ile BGL’nin aynı kategoride değerlendirilmesi hata olacaktır. Basketbolun ülke geneline yayılması oyuncu havuzunu da genişleteceğinden dolayı, basketbolun yatay genişlemesi ile dikey yükselişinin birbirini destekleyici unsurlar olacağı da kuşku götürmez bir gerçek olarak görülmelidir. Dar bir bölgeye ve kısıtlı bir süreye sıkıştırılmış BBL’nin, ülke basketbolumuza katkısının da çok sınırlı kalacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. BGL genişletilerek Ümitler Ligi kategorisinde de yapılarak ülke basketbolumuza dikey açıdan (genç oyuncuların A takıma geçişleri ve elit düzeyde oyuncuların yetişmesi) katkı vermeye devam etmesi en doğru yol olurken; BBL ise yatay açıdan (basketbolun ülke çapında yayılması, basketbola olan ilgi ve sevginin artması, her şehri basketbolla tanıştırmanın sağlanması gb.) daha verimli olabilmesi adına daha önce düzenlendiği gibi daha çok takımın daha çok ilin daha çok sporcunun katılımının sağlandığı bir lig hüviyetine kavuşturulması en doğru uygulama olacaktır düşüncesindeyim.

Her şey Türk basketbolu için.
ERKEKLER BASKETBOL BÖLGESEL LİGİ
(2016-2022)
BASKETBOL GENÇLER LİGİ
(2017-2022)
SEZON
TAKIM
SAYISI
İL
SAYISI
OYNANAN
MAÇ SAYISI
TAKIM
SAYISI
İL
SAYISI
OYNANAN
MAÇ SAYISI
2016-2017
73
37
607
-
-
-
2017-2018
26
19
143
20
12
264
2018-2019
22
17
120
19
10
246
2019-2020
Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı sezon oynanmadı.
20
8
240
Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı, normal sezonun 28. haftasından sonra lig oynanmadı.
2020-2021
Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı sezon oynanmadı.
20
8
91
Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı alınan tedbirler gereği normal sezon tek devreli oynandı ve dört ayda sezon tamamlandı.
2021-2022
33
23
136
20
9
265
TOPLAM
154
96
1006
79
38
841

 

2021-2022 ERKEKLER BÖLGESEL BASKETBOL LİGİ'NE KATILAN TAKIMLAR VE İSTATİSTİKLER
S
KULÜP ADI
İLİ
KURULUŞ
YILI
2021-2022 BÜYÜK ERKEKLER LİGİ
(YEREL)
2021-2022 EBBL
MÜSABAKA
TARİHLERİ
TAKIM
SAYISI
MAÇ
SAYISI
DERECE
MÜSABAKA
TARİHLERİ
MAÇ
SAYISI
DERECE
OYUNCU SAYISI
BSL
TBL
TB2L
1
Söğütsen Seramik
Ankara
2011
02.01.2022
30.01.2022
1. Küme: 4
2. Küme: 12
7
İkinci
10.04.2022
15.06.2022
11
Final
Grubu
0
0
5
2
Söke Belediyespor
Aydın
2006
01.11.2021
04.01.2022
6
9
Birinci
10.04.2022
05.06.2022
8
-
0
0
0
3
1955 Batman Belediyespor
Batman
2011
02.02.2022
14.02.2022
6
10
Birinci
10.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
0
4
BESK
Bolu
2010
31.01.2022
15.02.2022
-
-
-
10.04.2022
15.05.2022
5
-
0
0
0
5
Denizli Çamlık Spor
Denizli
2015
03.01.2022
18.02.2022
8
7
Birinci
10.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
4
6
Edirne M&M
Edirne
2020
23.01.2022
11.02.2022
4
6
Birinci
09.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
0
7
İliç
Erzincan
2021
11.02.2022
13.02.2022
3
4
Birinci
10.04.2022
16.06.2022
12
Final
Grubu
0
0
4
8
Camili Örnekspor
Giresun
1968
13.01.2022
13.02.2022
-
-
-
09.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
1
9
Kadıköy İstanbul
İstanbul
2018
11.12.2021
19.02.2022
12
11
Birinci
09.04.2022
16.06.2022
12
Final
Grubu
0
0
6
10
Ünsped Spor
İstanbul
2003
11.12.2021
19.02.2022
12
11
İkinci
10.04.2022
07.06.2022
8
-
0
0
2
11
Atletik Sportif
İstanbul
2021
11.12.2021
19.02.2022
12
11
Üçüncü
09.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
0
12
Kimyaciniz.com Haznedar Doruk Spor
İstanbul
2012
11.12.2021
19.02.2022
12
11
On İkinci
03.04.2022
18.05.2022
8
-
0
0
6
13
Tek Hedef Spor
İzmir
2019
15.10.2021
10.02.2022
16
16
Birinci
09.04.2022
21.05.2022
5
-
0
0
0
14
Bossan
İzmir
2009
15.10.2021
10.02.2022
16
18
Üçüncü
09.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
3
15
İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir
1979
15.10.2021
10.02.2022
16
18
Dördüncü
10.04.2022
22.05.2022
8
-
0
0
0
16
Kırklareli Belediyespor
Kırklareli
2001
23.01.2022
13.02.2022
4
6
Birinci
10.04.2022
22.05.2022
6
-
0
0
1
17
Gölcük Belediyespor
Kocaeli
2002
18.10.2021
09.02.2022
8
14
Birinci
02.04.2022
22.05.2022
8
-
0
1
0
18
Karamürsel GSK
Kocaeli
2012
18.10.2021
09.02.2022
8
14
İkinci
09.04.2022
17.06.2022
13
Dördüncü
0
0
5
19
Çayırova Belediyesi
Kocaeli
2016
18.10.2021
09.02.2022
8
14
Üçüncü
02.04.2022
17.06.2022
14
Şampiyon
0
1
10
20
Konya Basket
Konya
2009
25.10.2021
17.01.2022
17
10
Çeyrek
Final
10.04.2022
04.06.2022
8
-
0
0
6
21
Malatya Büyükşehir Belediyespor
Malatya
2010
-
-
-
-
10.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
0
22
Yenişehir Basketbol
Mersin
2012
28.10.2021
17.12.2021
5
8
Birinci
10.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
3
23
Muğla Üniversitesi
Muğla
1978
04.12.2021
05.02.2022
4
6
Birinci
10.04.2022
21.05.2022
6
-
1
0
1
24
ESA Bodrum
Muğla
2019
04.12.2021
05.02.2022
4
6
Üçüncü
10.04.2022
05.06.2022
8
-
0
0
0
25
Meçhul Asker Ortaokulu
Ordu
2015
03.01.2022
15.01.2022
4
6
İkinci
09.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
1
26
Ulubey Ohtamış Spor
Ordu
2021
03.01.2022
15.01.2022
4
6
Birinci
09.04.2022
15.06.2022
11
Final
Grubu
0
0
1
27
Sakarya Büyükşehir Belediyespor
Sakarya
1995
08.02.2022
20.02.2022
7
6
Birinci
10.04.2022
04.06.2022
8
-
0
0
0
28
Kongre Lisesi
Sivas
1996
14.02.2022
16.02.2022
-
-
-
10.04.2022
04.06.2022
8
-
0
0
0
29
Kapaklı Spor
Tekirdağ
1979
15.01.2022
16.02.2022
5
8
Birinci
09.04.2022
17.06.2022
12
İkinci
0
0
12
30
Avrasya Üniversitesi Erdoğduspor
Trabzon
1956
19.01.2022
20.02.2022
6
10
Birinci
09.04.2022
05.06.2022
8
-
0
0
1
31
Semt77 Yalova Acarspor
Yalova
1969
14.11.2021
15.01.2022
5
8
Birinci
03.04.2022
17.06.2022
15
Üçüncü
0
0
9
32
Altınova Belediyespor
Yalova
1969
14.11.2021
15.01.2022
5
8
İkinci
09.04.2022
04.06.2022
8
-
0
0
4
33
Yozgat Yurdum GSK
Yozgat
2019
23.11.2021
01.12.2021
5
4
Birinci
10.04.2022
21.05.2022
6
-
0
0
0
-
23 Farklı
İl Takımı
-
1
2
85
Açıklamalar:
1)
Final Grubu müsabakaları sonucunda Çayırova Belediyesi, Kapaklı Spor, Semt77 Yalova Acarspor ve Karamürsel GSK, 2022-2023 sezonunda TB2L’de mücadele etmeye hak kazandı.
2)
Malatya Büyükşehir Belediyespor (Malatya)’un yerel ligde oynadığı maç bilgilerine ulaşılamamıştır. BESK (Bolu), Camili Örnekspor (Giresun) ve Kongre Lisesi (Sivas) takımlarının sadece yerel lig maç fikstürlerine ulaşılabilmiş olup, maç sonuçlarına ve lig sıralamalarına ulaşılamamıştır.
3) Kimyaciniz.com Haznedar Doruk Spor (İstanbul) ve Konya Basket (Konya) takımları yerel lig sıralamasına göre EBBL’ye katılım sağlayamamalarına rağmen, muhtemelen katılım sağlayan takımların haklarını devretmeleri sonunda EBBL’ye katılım sağladıkları görülmektedir.
4) Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tokat, Tunceli, Van ve Zonguldak olmak üzere 41 ilde, TBF resmi sitesinde yer alan "Yerel Lig" bölümünden her ilin "2021-2022 Büyük Erkekler Ligi" tek tek incelenmesine rağmen, bu illerde Büyük Erkekler Ligi'nin oynandığına dair bilgiye ulaşılamamıştır.
5) 2021-2022 EBBL, 23 farklı ilden 33 takımın katılımı ile gerçekleşmiştir.

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4223