İlk raund Samsunspor'un - BasketFaul.com

İlk raund Samsunspor'un

10-06-22 20:45

İSTATİSTİK

Misli.com TBL final serisi ilk maçında Samsunspor baştan sona kararlılık gösterdiği maçta Konyaspor'u 85-72 mağlup etti ve seride 1-0 öne geçti. Samsunspor'un üçüncü çeyrekte rakibinin geri koşamama sorununu değerlendirerek savunma kaynaklı skor bulması ve 36 sayı atması maçın kopmasına neden oldu. Son periyodda Samsunspor'un erkenden süreye oynaması temposunu kaybetmesine neden oldu ancak fark bir ara tek hanelere inse de sonuç değişmedi. Skoru etkileyen diğer faktörler Konyaspor'un yüzde 10 (2/20) isabetle üçlük kullanması, Samsunspor'un 13 top çalmasıydı.

Karşılaşmanın ilk dakikaları dengeli geçti. Potaya giderek arka arkaya isabet bulan Samsunspor üstünlüğü eline aldı. Bu dakikalarda kolay hücumlardan sayı bulamayan Konyaspor skorun gerisinde kaldı.Ancak 03.30 dakika kala Morgan ve Ogbeide ikilisi ile Konya skoru eşitledi. Boyalı alandan cevap vermesini bilen Samsunspor tekrar öne geçti ve  ilk çeyreği 20-15 ile kapattı.

İkinci çeyrekte de boyalı alandan yakaladığı tempoyu sürdüren Samsunspor farkı 06.50 dakika kala çift haneye çıkardı (28-17). Bu dakikalarda özellikle pota altında iyi iş çıkaran Aydın Ergen'in de yaptığı skor katkısıyla 8-0 seri yakalayan Konya, rakibini tekrar yakaladı. JJ Fraizer ile cevap veren Samsunspor üstünlük mücadelesini sürdürdü. 01.30 dakika kala Konyaspor farkı eriterek öne geçti (34-32). Jalone Friday'in smacıyla Samsunspor tekrar öne geçti. Son hücumda Matt Morgan'la Konyaspor skor bulamadı ve ikinci çeyrek 36-34 Samsunspor üstünlüğüyle geçildi. 

Üçüncü çeyreğe Ogbeide ve Tayfun Erülkü ile iyi başlayan Konya yakın takibi sürdürdü. Mert Gizir ve Mert Ali Sert ile cevap veren Samsunspor üstünlüğü bırakmadı. Oyunun sertleştiği bu dakikalarda faul atışlarından kayıpsız dönen Konyaspor 5 dakika kala farkı eriterek öne geçti (48-47). Ancak kalan sürede oyun temposunu da istediği ritme getiren Samsunspor taraftarının da desteğiyle farkı açmaya başladı ve çeyreği 72-56 ile geçti.

Son çeyreğe farkında etkisiyle daha kırılgan başlayan Konyaspor bu dakikaları etkili geçiremedi. Rüzgarı arkasına alan Samsunspor yakaladığı ritmi bu çeyrekte de korudu ve karşılaşmadan 85-72 galibiyetle ayrıldı.

Öne çıkanlar...
Samsunspor: JJ Fraizer 30 sayı-6 ribaund, Mert Ali Sert 15 sayı, Mert Gizir 13 sayı-6 top çalma
Beysu Konyaspor: Matt Morgan 20 sayı-4 ribaund-4 asist-3 top çalma, Derek Ogbeide 19 sayı-12 ribaund
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1406