U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası ardından (Hayri Pekergin)

22-05-22 17:41

U16 Türkiye Şampiyonasına katılan 16 takımda yer alan 2006, 2007, 2008 doğumlu yaklaşık 180 oyuncu arasından çok azı pandemi öncesindeki son U14-U16 finallerinde Türkiye Şampiyonası deneyimi yaşamıştı. 

Covid 19 Salgını ile 2020 yılı mart ayı ortalarında yerel ve ulusal ölçekte altyapı faaliyetleri, ileri basketbol ülkeleri ile ayrışacak şekilde”  iptal edilmiş böylece 2019-20 sezonu yarım kalmış, U14 ve U16 kategorilerinde 2020-21 sezonu tamamen kaybedilmişti. 
 
2021-22 Sezonu pandemi sonrası deyim yerindeyse yeni bir dönemin başlangıcı oldu. 
 
Turnuvayı izlediğimiz ve buradaki çıktıları U14 Türkiye Şampiyonası ve yazı kaleme alınırken grup maçlarının sonuçlandığı U18 Finalleriyle birleştirdiğimiz zaman pandemi dönemi ve sonrasını “en iyi” değerlendirenlerin Ankara, Mersin, Kayseri ve Adana takımları başta olmak üzere Anadolu olduğunu görüyoruz.  
 
Türkiye’nin nüfus, kulüpleşme, kadın basketbolunda faaliyet gösteren kulüp sayısı olarak en önde gelen şehri olan İstanbul’un takımları ise ortaya konan oyun yoğunluğu ve oyuncuların hazırlık seviyesi olarak özellikle U14 ve U16 gruplarında  “oldukça” geride kalmış bir görüntü sergiledi. 
 
Altyapı Milli Takımlarımızdan birinin head coachunun deyimi ile lokomotif olması gereken İstanbul’un genel olarak geride kaldığını görmek basketbolumuz açısından düşündürücü. 
 
 
U16 Türkiye Şampiyonasında final Çukurova Basket Yenişehir Belediye (Çukurova Basket) ve Çankaya Üniversitesi takımları arasında oynanırken Şampiyon Çukurova Basket oldu. 
 
U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası 3.lük maçı Nesibe Aydın ve Bellona Kayseri Basket arasında oynandı. Bronz madalya sevinci yaşayan ekip, çekişmeli bir maçın ardından Kayseri temsilcisi idi.  
 
Madalya maçların ayrıntılarına aşağıdaki satırlarda yer vermeden önce turnuvada dikkat çeken diğer takımlara değinmek doğru olur. 
 
Turnuvanın 5 – 8 klasman grubu maçlarında 5. Sırayı kurucuları Işıl Alben ve Mihriban Oğuz olan İstanbul Kutup Yıldızı aldı. Kuruluş tarihi ardından çok kısa sayılabilecek bir zaman sürecinde İstanbul’da yer alan KBSL kulüplerinin önünde böyle bir derece elde etmek oldukça dikkat çekici bir performans. 
 
Oynadığı “kontrollü” basketbol ile kadro yapısından azami verimi alan Kutup Yıldızı önemli potansiyele sahip oyuncusu forvet Ece Kınay’ın sakatlık sonrası ritim bulma sürecinde olmasına rağmen turnuvadaki en başarılı İstanbul takımı olarak dikkat çekti. 
 
Turnuvanın 6. sırası son gün maçında hafif bir sakatlık yaşayan etkili oyun kurucusu İdil Yeniçulha’yı riske etmeyen BOTAŞ’ın oldu. 
 
 
BOTAŞ’ta pivot Aleyna Tokgöz, forvetler Elif Duru Çelik ve Asya Kütük, U14 Türkiye Şampiyonası MVP ödüllü guardı Begüm Demir ve U14 oyun kurucu Defne Çınar ön plandaki isimlerdi. 
 
İzmir’de yapılan U16 Türkiye Şampiyonasında 7. sırayı 2007 Doğumlu forveti Beyzanur İlçak ve guard Fatma Koçak’ın etkili performanslarıyla Fenerbahçe önünde 71-68 kazanan Denizli Merkezefendi Belediyesi oldu. 
 
Turnuvada sekizinci sıra, takımına bir çok farklı departmanda önemli güç kazandıran forvet Tuana Vural’ın sakatlık nedeni tam performans veremediği Fenerbahçe oldu. Fenerbahçe U16 takımında oyun kurucu Zeynep Naz Töremiş, bu sezonu oldukça iyi değerlendiren pivot Sanem Ateş ve guard Kübra Yaylacı ön plandaki isimlerdi.
 
Son zamanlarda A takım kadrosuna ve diğer KBSL kulüplerine oldukça fazla sayıda oyuncu veren  Fenerbahçe altyapısında bundan sonraki önemli yatırım alanlarından birinin etkili atletik yetenekleri, sezon içinde zaman zaman işaretlerini verdiği orta mesafe potansiyeli  ve topla uyumu ile 2006 doğumlu pivot Tuana Karadağ olacağı görüşündeyim. 
 
Bana göre turnuvanın en kayda değer takımlarından biri, eleme maçında daha sonra 4.  sırayı alacak olan  Nesibe Aydın’a 52-51 kaybederek turnuvayı erken tamamlayan TED Ankara Koleji idi. 
 
Kadrosu tamamen 2007 ve 2008 doğumlu isimlerden oluşan, iki hafta önce U14 kategorisinde final başarısı gösteren TED Ankara Kolejinde Reyda Ayva, Başak Orhan ve Buket Eylen etkili isimler olarak dikkat çekti.     
 
BRONZ MADALYA MAÇI: BELLONA KAYSERİ BASKET – NESİBE AYDIN
 
Bu satırları okuyanlar bir basketbol maçı izlerken mutlaka karşılaşmanın bir noktasında  "artık bitti"demiştir. 
 
"Artık Bitti" demek, izlenen maçın geri dönüşü olmayan noktasının geçildiğini, sonucun o an itibarı ile kendini belli ettiğini vurgular. 
 
 
 
Bellona Kayseri Basket - Nesibe Aydın arasındaki U16 Türkiye Şampiyonası 3.lük maçını izleyenler son düdüğe 70 saniye kaldığında Nesibe Aydın'ın etkili forveti Rojin Yolcu'nun asistinde bir kez daha doğru yerde topla buluşan Begüm Taştan skoru 56-51'e getirince işte böyle düşünmüştü. 
 
O an itibarı ile Bellona Kayseri Basket 5 sayı geride, diskalifiye olan coachları soyunma odasında ve top Nesibe Aydın takımının elindeydi.
 
Baştan sona çekişmeli maçın son beş dakikasında Bellona Kayseri sayı atıyor olsa da Nesibe Aydın Tuğçe Gürel, Rojin Yolcu ve Begüm Taştan ile boş dönmeden sona yaklaşıyordu. 
 
İşte bütün bu faktörler izleyenlere Nesibe Aydın U16 Takımının madalyaya artık çok yakın olduğunu düşündürüyordu. 
 
Oysa Bellona Kayseri Basket bu turnuvada hep geri dönüşlerin takımı olmuş, maçların ikinci yarısında momentum kazanıp geriden gelerek altı maçta dört galibiyete ulaşmıştı. 
 
Son 73 Saniyede Aslıhan Kaçar'ın erken basketi skoru 56-53 yaptı. 
 
Nesibe Aydın Hücumunda Tuğçe Gürel'in potaya atağında maçın önemli figürleri  power forvet İlayda Derman'ın ve forvet Seher Karakuş'un ortayı kapatışı ile hücum hakkı Kayseri Basket'e geçti. 
 
Kritik hücumda bitime 32 saniye kala hücumu yönlendiren guard Aslıhan Kaçar'ın önünde iki seçenek vardı.  Melis İplikçi ile tepede P&R oynayarak iki sayılık bir hücuma yönlenecek  ya da topu sağ dipte 3 sayı çizgisinde pozisyon alan Kayra Fakı'ya aktaracaktı. 
 
2007 Doğumlu shooting guard turnuva boyunca çabukluğu, yaratıcılığı, topla kolaylığı ve en önemlisi özgüveni ile takımının galibiyetlerinde X faktörü olmuştu. Aslıhan Kaçar Kayra Fakı'yı tercih etti.Kayra Fakı da bitime 25 saniye kala o noktadan bulduğu 3 sayı isabeti ile Kayseri Basket'in maça ortak olmasını sağladı. 
 
Kalan 25 Saniye 40 saniyede 5-0 seri elde etmiş bir takım için uzun bir süre idi. Nitekim Kayseri Basket baskılı savunma ile topun kontrolünü ele geçirdi. 
 
Son hücumu bu kategoriden beklenmeyecek bir soğukkanlılık ile oynayan Kayseri Basket, Aslıhan Kaçar'ın pasında  topu faul çizgisi önünde forvet Melis İplikçi'ye indirdi. Dengeli yapısı ile turnuva başından bu yana mücadele gücü ve ribauntlardaki etkisine orta mesafe başarısı ekleyen Melis İplikçi biten sürenin farkındaydı. Acele ile olsa da topu elinden her zaman olduğu gibi çok dengeli çıkardı. 
 
Bitiş düdüğü ile sayıya dönüşen şut Kayseri Basket adına rüyanın gerçeğe dönüşmesi anlamına geliyordu. 
 
 
Nesibe Aydın takımını madalyaya ulaşamamış olsa da forvet Rojin Yolcu, oyun kurucu Tuğçe Gürel, guard Melis Alparslan, forvetler Ecem Kılıç ve  Deniz Alparslan'ın elde ettiği gelişim için kutlamak gerekiyor. Bu isimlere kendi pozisyonlarında atletik üstünlükleriyle takımın mücadele gücünü çok yukarı çeken, U18 Türkiye Finallerinde de başarılı maçlarını izlediğimiz  power forvet Esra Yılık ve forvet  Begüm Taştan'ın katılması  turnuvaya iki yenilgi ile başlamalarına rağmen kritik maçları kazanarak Türkiye'de ilk dört takım arasına girmelerini sağladı. 
 
Kayseri Basket U16 takımı ve takımdaki oyuncular belki çok uzun ve ayrı bir yazıyı hak ediyor. 
 
Aslıhan Kaçar'ın 2.5 yıl önce spor okulundan başlayıp madalyaya uzanan yetenek ve gelişim öyküsü, önemli bir gelişim potansiyeline sahip 2007 doğumlu guard Kayra Fakı ve forvet Seher Karakuş'un turnuva boyunca getirdiği katkılar, forvet Melis İplikçi'nin kendi pozisyonunda orta mesafe başarısı, zamanlama becerisi, rakibi görerek oynama gibi özelliklerini sürekli optimum noktada tutması, power forvet İlayda Derman'ın fizik gücü ile oyunun her iki yönünde takımına getirdiği avantaj, Umay Keçeli'nin rotasyonu derinleştiren etkisi daha uzun değerlendirmeleri hak ediyor. 
 
Kayseri Basket takımının gerçek ritmini sürekli olarak  maçların ikinci çeyreğinin ortalarında bulması aslında onların ne kadar çok antrenmanlı ve yüksek  tempoya alışık bir takım olduklarının göstergesi. 
 
Biraz daha büyük resme baktığımızda maçın sonunda fiziksel olarak güçlü kalmaları ve takımda kilit rolleri üstlenen oyuncuların bu sezon BGL Kızlar liginde önemli deneyimler kazanmış olmasının ortaya konan başarı ve gelişim öyküsünün temellerini oluşturduğunu görüyoruz. 
 
ŞAMPİYONLUK MAÇI: ÇUKUROVA BASKET YENİŞEHİR BELEDİYE- ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ
 
Çukurova Basket - Çankaya Üniversitesi arasındaki final maçı çekişmeli turnuvanın şampiyonunu belirleyecekti. 
 
Finalin kaderi belki de yarı final maçları sırasında belli oldu. Çukurova Basket alışık olduğu yüksek tempo ve kilit oyuncularının BGL deneyimi ile Kayseri Basket önünde 71-53 kazanırken fazla zorlanmamış ve kilit oyuncularını finale daha az yıpranmış getirme olanağı elde etti. 
 
Çankaya Üniversitesi - Nesibe Aydın arasındaki yarı final maçının normal süresi 54-54 eşitlikle sonuçlandı. Çeyrek final maçını da 58-57 skorla kazanırken çok enerji harcayan Çankaya Üniversitesi, uzatma sonunda finale yükselirken kilit oyuncuları üzerinde önemli bir yorgunluk maliyeti oluştu. 
 
 
Bu faktörün finalin 22-11 skorlu son çeyreğinde kendini belli ettiğini gördük. Bu bölümde geride olan Çukurova Basket özellikle finalin karar anlarında temposunu çok yükseltti. 
 
Finalde kadar gelen yolda ve finalde iki takımda da  çok özel performanslar vardı. 
 
Turnuvadan 2-3 hafta önce ÇBK teknik ekibi ile turnuvayı konuşurken BGL Liginden tanıdığım oyuncuların bir oyun kurucu ile çok daha etkili olabileceğini söylediğimde aldığım yanıt oyun kurucu Selin Tekin'in turnuvada takımıyla birlikte yer alacağı olmuştu. 
 
Açıkçası o anda uzun bir sakatlık dönemi ardından İzmir'de sahaya dönecek olan Selin Tekin'in üst üste yedi maç oynanan bu turnuvada bu kadar büyük bir etki üreteceğini düşünmemiş, hatta kendi kendime acaba yüksek tempolu maçların 2006 doğumlu oyun kurucu için yeni bir risk unsuru olup olmayacağını sormuştum. 
 
Selin Tekin daha önceki kulübü ile 2003 doğumlu oyuncuların yer aldığı 2019 U16 Türkiye Şampiyonasında o dönem 13 yaşında bir oyuncu için oldukça iz bırakan performanslar sergilemişti. 
 
2022 U16 Türkiye Şampiyonası ve final maçı başarılı oyun kurucu için iz bıraktığı değil başarılı performansı ile adeta imza attığı bir turnuva oldu. 
 
Takımında oynadığı pozisyonda özellikle hedef maçlarda alternatifsiz konumda olmasına rağmen son güne güçlü gelmesi, final maçının karar anlarında 11 sayı geride olan takımına arka arkaya 8 sayı kazandırarak finalin momentumunu değiştirmesi çok değerliydi. 
 
Selin Tekin yalnız skor değil, savunma, ribaund  ve asist gibi bütün önemli bölümlerde faktör oldu. 
 
Çukurova Basket takımında bir diğer başarı hikayesi forvet Eslem Güler'e ait. Geçtiğimiz yıl BGL ligi ile pandemi sonrası döneme adım atan 2006 doğumlu forvet 2022 yılı ile birlikte büyük bir gelişim sıçraması gerçekleştirdi. Top kontrolü ve işin esası olan dribbling frekansı, şut tekniği, pas sertliği gibi  teknik alanların hepsinde sağladığı gelişime savunmada rotasyon başarısı, tempoda süreklilik ekledi. 
 
Eslem Güler turnuvanın ilk maçlarında tam anlamıyla ritim bulamasa da eleme turu ile birlikte potansiyelinin üst bandına yaklaşırken "basketbolunun" ne kadar yaratıcılığa açık olduğunu gösterdi. Gelecekte sergileyeceği oyunun izleyenlere büyük keyif vereceğinin önemli işaretlerini verdi.   
 
Forvet Esra Güvenç öteden beri sert maçlarda ürettiği sayıların büyük bölümünü çizgideki başarısı ile sağlıyordu. 2006 Doğumlu forvet bu turnuvada saha içi şut başarı sayısını büyük ölçüde arttırırken, boyalı alanda ürettiği etki ile takımının iç-dış skor dengesine çok büyük katkı yaptı. 
 
Esra Güvenç'in performansını olumlu etkileyen faktörlerden birinin de Selin Tekin'in katılımının takımının pas trafiğine katkısı ve asistleri olduğunu da belirtmekte yarar var. 
 
Çukurova Basket adına kilit öneme sahip bir diğer oyuncu forvet Ayşenaz Harma oldu. Koşan, sıçrayan, büyük faktör olduğu savunmada sürekli doğru yer tutan, her mesafeden skor üreten oyunuyla takımının ve elde edilen başarının vazgeçilmez isimlerinden biriydi. 
 
Mersin ekibinde  2007 doğumlu guard Güngör Peker bu turnuvadaki oyunu ile gelecek sezona ilişkin olumlu sinyaller verirken bir dönem İstanbul'da forma giyen ablası Neslihan Peker'e hızla yetişeceğini ortaya koyan bir basketbolun işaretlerini verdi. 
 
Çukurova Basket takımında U14 forvet Zümra Küçük süre aldığı bölümde U16 kategorisinin ritmine oyunun iki yönünde de eksiksiz uyum sağlayarak aslında takımına ürettiği istatistiklerin çok daha üzerinde katkıda bulundu. 
 
U14 Guard Azra Arçay ise aldığı sürede risksiz ve güven veren basketbolu ile takımının rotasyonunun derinleşmesini sağlayan isimler arasında ön plana çıktı. 
 
Çukurova Basket’in deneyimli Altyapı Koordinatörü Halil Demirbilek oyuncu yetiştirme anlamında kulüplerde yapılan çalışmaların öneminin altını güçlü şekilde çizen bir takım ve oyun sistemi oluşturmuş. Bu anlamda kendisini ve altyapıya bu denli önem veren Çukurova Basketbol Kulübünü çok kutlamak gerekiyor. 
 
Şampiyon Çukurova Basketbol’da eğitimci kimliği ile altyapı yöneticiliğini başarı ile birleştiren Altyapı Menajeri Yasemin Metin, maçlar sırasında yapıcı yaklaşımları ile oyunculara güven ve moral veren coach Mustafa Ongun, değişik yaş gruplarında farklı yarışma takvimleri olan oyuncuların turnuvaya en hazır gelmesinde ve rakiplerin enerjisi düşerken kolaylıkla tempo yükseltmesinde katkısı olan performans coachu Uğur Bilgi elde edilen başarıda pay sahibi olan isimler oldu.  
 
Çankaya Üniversitesi U16 Takımı  çeyrek final ve yarı final maçlarında oyun yoğunluğu ve kalitesi olarak beklentilerin üzerinde performans sergiledi. Finalin yolunu açan bu iki karşılaşmada  combo guard Asya Ülker'in saha içi liderliğinde geriden gelerek öne geçen sarı siyahlılar etkili yardımlarla güçlendirdikleri savunmaları, saha görüşü ve top paylaşımındaki  başarılarıyla finale hak ederek ulaştı. 
 
Çankaya Üniversitesinin 2022 U16 Turnuvasında elde ettiği final başarısı ve gümüş madalyaya baktığımız zaman Asya Ülker'in hücumda çok yönlü yetenek paletini eksiksiz ve etkili şekilde sergilemesini, liderlik refleksini, soğukkanlı yapısı ile maçın en sıcak anlarında doğru aksiyonu alma becerisini görüyoruz.
 
Şunu da belirtmekte yarar var. Fiziksel olarak önceki iki maçta takımına her şeyi veren Asya Ülker finalin ikinci yarısında yorgunluktan aşırı ölçüde etkilenmemiş olsaydı başka bir sonucu da konuşuyor olabilirdik.  
 
Yıl içinde izlediğimiz BGL maçlarında zaman zaman bu turnuvada gerçekleştirdiği önemli çıkışın sinyallerini veren bir diğer isim pivot Defne Atlı oldu. Bana göre en ön plandaki özelliği istatistiklere yansıyan diğer tüm olumlu yönlerini ortaya çıkaran temastan çekinmeyen yapısı. Defne Atlı'nın iyi zamanlaması ona ribaunt ve bloklarda sürekli başarı getirdi. 
 
Kendisine gelen yardımlar karşısında savunmacısı kadar diğer arkadaşlarını görme becerisi ile etkili oldu. Teknik olarak "parmak ucu hassasiyeti" dediğimiz topla uyum yeteneği ile Defne Atlı, üst üste maçlar oynanan  bu turnuvada takımındaki rolünde alternatifsiz olmasına rağmen istikrarlı performans sergileyerek seviye atlayan isimler arasında yer aldı.  
 
Çankaya Üniversitesi hücum dizilişine baktığınızda Asya Ülker - Defne Atlı - Nisanur Barmakçı arasında kurulan üçgenin temel hücum sistemini oluşturduğunu görüyorsunuz. Guard Nisanur Barmakçı yarı final maçında inanılmaz savunma performansı kadar kritik sayıları ile belirleyici oldu. 2006 Doğumlu guard bu performansını final maçında bir adım ileriye taşıdı. 
 
Özellikle ikinci yarıdaki ofansif başarısı, sorumluluk alma "gereğini zamanında görmesi" ve bu sorumluluğun hakkını vermesi takımına büyük güç verdi. 
 
Bazı oyuncular vardır. Bu oyuncuların karşısına çıkan "meydan okuma" ne ölçüde yüksekse, performansı o ölçüde artar. Nisanur Barmakçı böyle bir performans ile turnuvayı boynundaki gümüş madalyadan daha fazlası ile geride bıraktı.  
 
Çankaya Üniversitesinde bilinen savunma başarısına final maçında "sürpriz skorer" kimliği ekleyen guard Nehir Özcan, yarı final ve finalde oyunun her iki yönünde görevlerini eksiksiz yerine getiren forvet Melek Eşit ve performansı ile görev tanımının hakkını tam olarak verirken bu alandaki odaklanması ile tribünde finali izleyen KBSL coachlarından bile övgü alan Pınar Nahya finalin takımları adına ön planda isimleri olmayı başardı. 
 
twitter: @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3121