Ataman: Kaldı 1... - BasketFaul.com

Ataman: Kaldı 1...

19-05-22 21:16
Turkish Airlines EuroLeague Final Four yarı finalinde Olympiakos ile karşılaşan Anadolu Efes‘te koç Ergin Ataman, maç sonunda basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“Tabii ki son saniye şutunun ardından kazanan tarafta olmak güzel. Arkadaşım Bartzokas için üzgünüm. Harika bir maçtı. Olympiakos kulübünü de tebrik ederim. Final Four’da burada harika bir atmosfer oluşturdular. Final Four’da farklı bir ülkede, farklı bir şehirde ilk kez böyle bir şey gördüm. Atina’dan 15.000’in üzerinde taraftar geldi. İnanılmaz bir atmosferdi.

Maça iyi başlamadık. Bartzokas’ın savunma stratejisi çok iyi işledi. Çünkü Micic ve Larkin’e baskı uyguladılar ve kendi hücumumuzu bulamadık fakat daha sonrasında özellikle de Elijah Bryant’ın üçüncü guardımız olarak maça girmesinin ardından onunla skor bulduk. Dorsey ve Sloukas‘a onunla hücum ettik. Bu sırada Shane Larkin de o bölümde kendi oyununu oynadı. Özellikle geçiş hücumlarında tempoyu artırmaya çalıştık ve bu konuda başarılı olduk. Maça geri döndük.

İkinci yarıda maçı kontrol ettiğimizi düşünüyorum. Zaman zaman 10-11 sayıya kadar farkı da çıkardık. Maçı kontrol ettik ama Larkin, bir sakatlık sorunu, bir kramp yaşadı ve 3-4 dakika kenarda kaldı. Daha sonrasında oyuna döndü ama aynı ritimde oynayamadı. Micic de yoruldu. Son 5-6 topta hücumda birçok kolay pozisyonu harcadık. Olympiakos, maça dönmenin yolunu buldu ama neticede Micic’in son saniye şutu ile üst üste üçüncü finalimizi oynayacağız. Şimdi kaldı 1...”

Ergin Ataman, Gregg Popovich’in tribünde olması, takımıyla yakaladığı başarı ile ilgili şöyle konuştu:

“Gregg Popovich’in burada olması, maçları izlemesi benim için büyük bir zevk. Basketbol tarihinin bir efsanesi kendisi. Belki üst üste üç finalin ardından belki de ‘Haydi bir Avrupalı koçu NBA’e alalım’ der. Benim NBA’e gitmeme yardımcı olmuştu. Gerçekten çok da iyi bir arkadaş kendisi. Dört yıl önce San Antonio’ya gittiğimde bana yardımcı olmuştu. 10 gün orada kaldım. Muhteşem bir insan. Sadece harika bir koç değil, aynı zamanda muhteşem bir insan.

Bizim için gerçekten harika bir performans. 2017-18 sezonunda takımın başına geldiğimde son sıradaydı ama son dört sezondur aynı seviyedeyiz. Keza iptal olan ve birinci sırada olduğumuz sezonu ve oynadığımız üç finali de düşünürsek… Soyunma odasında oyuncularımla da konuştum. Bizim için final oynamak büyük bir sonuç ama biz buraya kupayı bir kez daha kazanmak için geldik. Üst üste ikinci şampiyonluk için bir maç uzaklıktayız ve bu sezon da kazanmak için her şeyi yapacağız.”

Ataman, Kostas Sloukas‘ın savunması ile ilgili şöyle konuştu:

“Tabii Sloukas’ın Olympiakos hücumlarının en kritik parçası olduğunu biliyoruz çünkü yaratıyor, skor üretiyor, pick-and-roll oynuyor. Keza topu da çok iyi dağıtıyor. Özellikle topu dışarı çıkarıp Vezenkov’a, Papanikolaou’ya şut imkanı yaratmayı seviyor. Başta farklı bir strateji uyguladık ve perde seviyesinde kaldık ama son 7-8 topta pick-and-roll’de ona yakın kalıp açılarını kapatmaya çalıştık. Tabii dışarıdan bazı şutları riske ettik ama başarılı olduk. Baştaki 1-2 pick-and-roll hariç ikinci yarıda rakibimizin pick-and-roll hücumunu oynamasına izin vermedik.

Başta Moustapha Fall’u durdurmakta çok zorlandık ama ikinci yarıda stratejiyi değiştirdik ve Bryant Dunston ile Chris Singleton gibi daha savunmaya yönelik oyuncular ile başladık. Burada harika bir iş çıkardık. Savunmada bu beşle harika iş çıkardık. Elijah Bryant da maç stratejisinde kilit oyunculardan biriydi çünkü Bartzokas, Larkin ve Micic’in üzerinde Papanikolaou ve Walkup ile baskı oluşturduktan sonra Anderson’ı kullanmadık çünkü yaratan ve böyle hücum eden bir oyuncu değil. Sloukas ve Tyler Dorsey’in üzerine hücum etmesi için Elijah Bryant’ı kullandık. Böylece hücum etmenin yolunu bulduk.”

Ataman, “Bu takım, EuroLeague tarihinin en iyi takımı veya ona yakın bir takım mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bunu Cumartesi günü yapacağız. Özellikle iptal olan sezonu da düşünürsek bunu yazabilirsiniz. Gazeteci sizsiniz. Bana düşmez. Benim için bu takım, tabii ki Avrupa’nın en iyi takımlarından biri ama bizim başarımızı sizler değerlendireceksiniz.”

Ataman, Micic’in son saniye üçlüğünü attığı son top ile ilgili şunları söyledi:

“Aslında sürenin tamamını kullanmak istedik. Bu sebeple kendi sahamızdan başladık. Topu rakip yarı sahaya taşımadık. Maçta skor eşitti. Molada son 5-6 saniye hücum edeceğimizi söyledim. Önceliğimiz uzatma ihtimalini kaybetmemekti. Çünkü ikinci yarıyı kontrol etmiştik. 5-6 saniyede Vezenkov’a karşı pick-and-pop oynamak istedik. Micic’i seçtik çünkü Larkin kramp sorununu yaşadıktan sonra ritimden çıkmış ve özellikle Sloukas’a hücum etmenin yolunu bulamamıştı. Açıkçası biz düşündüğümüz şeyi yaptık ama ben Micic’e şutu atmasını söylemedim. Hücumu okumasını ve belki gerekirse potaya gitmesini söyledim çünkü rakibimizin faul hakkı da dolmuştu ama o, potaya gitmenin yolunu bulamadı ve şut atmaya karar verdi. 5-6 daha kolay şutu, topu kaçırmıştık ama son saniye şutunu soktu. Basketbol böyle. Atina’da Sloukas’ın böyle bir şutu ile kaybetmiştik. Bugünse kazandık. Onlar için üzücü çünkü burası Final Four ve biz finali oynayacağız.”

Ataman, “Finalde Barcelona’yı mı bekliyorsunuz? Öyleyse neden?” sorularını şöyle yanıtladı:

“Göreceğiz. Büyük bir maç. El Clasico. İki takıma da büyük saygı duyuyorum. Büyük kulüpler ve büyük koçlara sahipler. Fakat yalnızca kişisel olarak bu sezon iki Barcelona maçını da tamamlayamadığım ve atıldığım için üzgünüm. Tabii ki benim için Barcelona ile yine finalde oynamak ve maçı kupayla kapatmak büyük bir motivasyon olur. Göreceğiz.”

Ataman, bir 19 Mayıs mesajı olup olmadığının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Biz ülke olarak hep barışı, kardeşliği savunan bir ülkeyiz. Yunan halkı ve kulüpleriyle de çok iyi ilişkilerimiz var. Onun için bu kazanılan maçın bir Yunan maçı veya başka ülke maçı olmasının bizim için bir önemi yok. Bizim için önemli olan bugün Atatürk’ün Türk gençliğine, bizlere, spor insanlarına, Türk sporcusuna armağan ettiği çok önemli bir gün. Belki de dünyadaki nadir bayramlardan biri 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Onun için buradan bir kez daha Atatürk’e olan minnetimi belirteceğim. Bizle beraber bu heyecanı yaşayan Türk halkının da 19 Mayıs’ını kutluyorum. Buradan onlara bir finalle bu bayramı taçlandıracağımızı söylemiştim. Onun mutluluğunu yaşıyorum.” (Eurohoops)
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1166