Yeni yasa ve belediye kulüplerinin durumu (Avukat Tuğhan Ünsal) - BasketFaul.com

Yeni yasa ve belediye kulüplerinin durumu (Avukat Tuğhan Ünsal)

17-05-22 18:50
Sporla ilgili yeni yasa iki başlığı dikkat çekiciydi... Birincisi belediyelerin "profesyonel" spor dallarına kaynak aktarmasının yasaklanması, diğeri ise yöneticilerin sadece devlete değil diğer kuruluş ve kişilere olan borçlardan sorumlu tutulması idi.
Kulüpler adına konuyu inceleyen değerli avukat Tuğhan Ünsal'ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduk.
Bu bölümde belediye kulüpleri konusunu değerlendiren Ünsal, bir sonraki yazısında da diğer konuya temas edecek.
İşte Ünsal'ın belediye kaynaklarının belediye kulüplerine aktarılması konusunda, yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece yorumu şöyle:

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu uyarınca Belediylerin Basketbol Kulüplerine Destek Koşullarının Değerlendirilmesi

22.4.2022 tarihinde kabul edilen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile Belediyelerin spor kulüplerinin “profesyonel” spor dallarına ve bunların “profesyonel” sporcularına kaynak aktarmasının önüne geçilmiştir. Basketbol faaliyeti açısından bu maddenin istisnası ise Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediyeleri Kanununda düzenlenmiştir. Her iki kanunda da “amatör” spor kulüplerine nakdi yardım dahil her türlü yardımın yapılabileceği yazılıdır. Bu nedenle öncelikle yasa karşısında basketbolun “amatör” mü yoksa “profesyonel” mi sayıldığı konusunu değerlendirmek gerekmektedir.
Her ne kadar Spor Kulüpleri Yasası'nın 23. maddesinde “profesyonel faaliyet”in tanımı getirilmişse de aynı kanunun 45. maddesinde bir spor dalının “profesyonel” olarak belirlenmesine, ilgili federasyonun görüşü alınarak Bakanlık tarafından karar verileceği yazılıdır. Ancak bugüne dek Bakanlık tarafından konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştır.
Bilindiği üzere bugüne kadarki düzenlemede futbol dışındaki tüm branşlar amatör olarak kabul edilmekteydi.
Bu nedenle Bakanlık tarafından basketbol faaliyetleri “profesyonel” olarak ilan edilmediği müddetçe belediyelerin kulüplerimize yardımda bulunmasının önünde yasal bir engel yoktur.
Ayrıca önemli bir konu da basketbolun profesyonel olarak ilan edilmesi halinde ve belediyelerin kulüplere yardım aktarmasının veya kendisine bağlı spor kulübü bulundurmasının önüne geçilmesi durumunda tasfiye sürecine ilişkin de bir yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Aksi halde ligler devam ederken maddi desteklerin bir anda kesilmesi veya belediye spor kulüplerinin kapanmak zorunda ihtimali doğabilecektir ki bu da bir kaosa yol açabilecektir.
Avukat Tuğhan Ünsal
 

Yorumlar Okunma: 2918