Ak ve Su gibi yıldızlar (Fahri Güler) - BasketFaul.com

Ak ve Su gibi yıldızlar (Fahri Güler)

17-05-22 13:20
Pandeminin ardından uzun bir aradan sonra altyapılarda sporcular, kulüpler ve coachlar sahne aldı. Balıkesir'de de YıldızErkekler sahadaydı... Özlemle dolu sürecin sonunda zevkli, heyecanlı ve güzel atmosferlerle dopdolu bir hafta yaşandı. Aileler çocuklarının mücadelelerini gururla tribünlerden izlediler. Tek üzücü şey çokça sakatlıkların yaşanmasıydı. İnşallah en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar. 
Balıkesir yıllar sonra bir altyapı şampiyonası almanın heyecanıyla her anlamda hazırdı ve alnının akıyla tamamladı. Balıkesir Gençlik Spor Müdürlüğü, İl temsilciliği, Balıkesir Büyükşehir Bld. ve Emniyet Müdürlüğü olarak başarılı bir organizasyona ev sahipliği yaptılar. Şehirdeki kulüplerin, sporcuların gelişimleri ve basketbol sevgisini yaymak adına bu tür organizasyonların artarak devamını diliyoruz. Başarılı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor.

Eski adıyla Yıldız Erkek, şimdiki adıyla ise U16 Türkiye Şamiyonası favorisi belli olan bir turnuvaydı. Efes kadrosuyla en büyük şampiyonluk adayıydı ve her takımın hedefi pozisyonundaydı. Onları en çok zorlayan takım ise yarı final mücadelesinde Beşiktaş oldu. Fiziksel olarak yıpranmasalardı, belki de olmaz denilen şeyi başarabilirlerdi. Turnuvaya 5 İstanbul, 3 İzmir, 3 Ankara, 2 Bursa, 1 Adana, 1 Eskişehir, 1 Balıkesir takımı katıldı. Çeyrek finale ise, 5 istanbul, Bursa, İzmir ve Adana’dan birer takım kaldı. Yarı finalde ise 4 istanbul takımı yer aldı. Bu sonuçlara bakılarak İzmir-Bursa-Ankara takımlarının kendilerini ciddi derecede sorgulamaları gerektiğini düşüncesindeyim. Adana son 8’e kalarak önemli bir başarıya imza attı. Final Spor oynadığı basketbol ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmayı başardı ve Hasan koç yönetiminde 6. olmayı başardı.
Anadolu Efes güçlü kadrosuyla şampiyonluğun en büyük adayı olduğu turnuvada genç antrenör Özcan Çakar yönetiminde önemli bir başarı elde etti. Erhan Toker’in önderliğinde Galatasaray yıllar sonra altyapılarda başarılı bir sezon geçirdi ve final yaparak önemli bir başarıya imza attı. Beşiktaş Yağız AKSU ve Eren KARAKAYA ile Anadolu şampiyonasından gelen bir takım olmasına rağmen önemli bir başarı elde ederek 3.lük madalyasını almayı başardı. Fenerbahçe ise yarı final maçında yaşadığı şansız bir sakatlık sonrasında ise kürsünün dışında kaldı.
Bahçeşehir Koleji istanbul 2.'si olarak geldiği şampiyonayı 7. olarak tamamlayabildi. Ankara takımlarının hiçbiri son 8’e kalamayarak büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Tofaş’ın 12 takım arasına kalamadan dönmesi en çok konuşulan sonuçlardan biri oldu. Turnuvalarda alınan madalya mı yoksa potansiyel oyuncuların gelişimi mi önemli deseniz, bence ikisi de önemli! Bunu turnuva da en iyi sergileyen takım Beşiktaş oldu. Altyapıya yapılan hamleler neticisini almaya başladılar. Yağız Aksu’nun potansiyeli zaten belliydi ama turnuvanın ilerleyişiyle beraber Eren’i de kazandılar. Berkay Karaişçi’de yetenekli bir oyuncu, fiziksel olarak gelişirse o da enteresan bir noktaya gelebilir. Her anlamda bana göre turnuvanın en karlı takımı beşiktaş oldu.

Genel anlamda takımların kısa oyuncularının fazlaca ön planda olduğu bir turnuva yaşadık. Uzun oyuncularla sadece ikili oyun oynamayı becerebiliyor olmamız kötü. Kısaların uzun oyunculara pas verme becerileri, uzun oyuncuyu boyalı alanada kullanma bilgilerini ne kadar zayıf ise uzunlarında pozisyon alma, doğru yer tutma konusundaki sorunları da göze batmadı değil. Günümüz basketbolu tamamen ikili oyuna, bire bir durumlarına kalmış görünüyor ama avantajları kullanma konusunda, pozisyon bilgileri, oyunu okuma konusundaki eksiklikler fazlasıyla belli oluyordu. Baktığımızda bir çok takımın asist ortalaması yüksek ama bu bireysel becerilerin neticesinde elde edilen rakamlar. Takım organizasyonları sonrasında fazla pas sayıları yaparak gelen istatistikler değil. Diğer yandan da oyuncuların özgüvenlerinin yüksek olduğunu gördüm. Koçlar özellikle kısa oyunculara özgür alanlar vermişler, yaratıcılıklarının artmasını sağlayana bir ortam yaratılmış. Herşeyin kısa oyuncuların elinde olduğu, sonuçları belirleyenlerin kısa oyuncuların olduğu bir turnuva yaşadık. Fark yaratan uzun oyuncu varmıydı, fiziksel olarak vardı ama rakamsal olarak sadece Beşiktaş’tan Eren Karakaya vardı diyebilirim. Turnuva da en etkili, sonuca direkt etki eden en önemli uzun Eren’di. Oyuncuların verilen özgür alanların kısıtlanmadan devam etmesiyle beraber üst liglere oyuncular çıkabilir.

Takım olarak değerlendirdiğimizde;
Anadolu Efes; turnuvanın açık ara en büyük favorisiydi. Yarı final maçında Beşiktaş’a zorlandılar, onun dışında maçları farklı bitti. Maçları daha fazla domine edebilirlerdi. Turnuvayı 82 sayı, 55 ribaund, 22 asist ortalamayla oynadılar. Potansiyei yüksek bir takım. İleriye dönük çok değerli iki uzun oyuncuları var ama turnuva boyunca, Salih Altuntaş ve Muhammed Emin Kara oynadıkları 6 maçta ortalama ancak 12’şer top kullanmışlar (tüm atışlar, faul atış ortalaması ve top kayıpları dahil). İkisinin de çok yolu var ve iyi bir program ile a takım kadrosunda yer alabilecek potansiyelleri var. Yaman ALİŞAN el yakan topları kullanmaktan, sorumluluk almaktan korkmayan, şut atan, penetre eden atlet ve önemli bir potansiyeli olan bir oyuncu adayı. Bu üç oyuncuya katkı veren geniş rotasyonla beraber turnuvayı namağlup bitirip şampiyon olmayı başardılar.

Galatasaray; İstanbul 4. olarak geldikleri turnuvayı Fatih koç ile beraber güçlü kenar yönetimi ile turnuvada fark yaratan takım oldu. Turnuvada 67 sayı, 43 ribaund ve 15 asist ortalama ile oynadılar. Önemli iki kısa oyuncuları Ruşen Kerem Erdem ve Çınar Durmaz liderliklerinde iyi bir turnuva geçirdiler. Ruşen turnuvada en iyi oyun kurucu olmayı hak ederken Çınar da iyi bir şutör olmaya aday. Bu iki oyuncunun dışında turnuvada düzen anlamında ne oynadığı belli olan bir takım görüntüsüyle finale çıkmayı başardılar ve ikinci oldukları turnuvada önemli bir başarıya imza atmış oldular.

Beşiktaş; Anadolu şampiyonasında gelerek belki de şampiyonluğu kaçırdıkları bir turnuva oynadılar. Tunuvada fark yaratan oyuncu olan Yağız liderliğinde her maç üstüne koyarak ilerlediler. 77 sayı, 43 ribaund ve 22 asist ortalama ile oynadılar ve Efes’i en çok zorlayan takım oldular. İyi analiz yaptıkları rakibine çok zorluk yaşattılar ama fiziksel yıpranma sonucunda maçı kıl payı kaybettiler. Yağız AKSU bu jenerasyonun en değerli oyuncusuydu. Oyunu domine eden karakterli bir oyuncu adayı. Şut istikrarını yakalarsa yıllarca ismini milli formayla anacağımız biri olacak. Takımda bir diğer önemli potansiyelli oyuncu Eren KARAKAYA muazzam bir turnuva geçirdi. Çok atlet, parmak hassasiyeti, sezgileri yüksek, orta mesafe şutu iyi olan bir oyuncu adayı. Dış şutunu geliştirdiği anda çok önemli bir 4 numara olmaya aday. Yıllardır altyapıda yer alan Cemal koçla beraber takım ruhunu sahaya iyi yansıttılar ve 3.'lük madalyasıyla turnuvayı kapatmayı başardılar.

Fenerbahçe; turnuvadaki şansız takımlardan biri diyebilirim. En önemli maçta Mehmet Ersin’in sakatlanmasıyla madalya şanslarını kaybettiler. 77 sayı, 52 ribaund ve 21 asist ortalamayla oynadılar. Mehmet turnuvadaki en önemli forvetlerden biri. Uzun kulaç boyu, hızı ile hem şut atan hem de potaya güçlü gidebilen kararlı-cesur bir kısa. Önü açık olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Teoman Özkan’ın 3 numara pozisyonuna çekilmesiyle beraber Fenerbahçe’nin önemli bir oyuncu adayının daha olacağı kanısındayım. Genel anlamda turnuvayı iyi geçiren takımlardan biri diyebilirim.

Bu takımların dışında Final Spor ve Adana önemli işlere imza attılar. İki takımda son 8’e kalarak güzel başarılarla sezonu tamamlamış oldular. Özellikle Final göze hoş gelen basketbollarıyla herkesin beğenisini kazandı. Alper ve Mete dikkat çeken oyuncular oldu. Adana’da ise Demirkan AKAR iyi bir şutör ve iyi bir turnuva geçirerek dikkatleri üzrine çekmeyi başardı ve ileri de önemli bir şutör olma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. Karşıyaka ise oynadığı 7 maçın 5 ini kazandı ama belki de gruplarında kaybettikleri Adana maçı onları zor bir yola girmesine sebep oldu ve madalya şansını kaybetmelerine neden oldu. Turnuvada favori olarak gösterilen Bahçeşehir koleji kritik maçları kaybetti ve turnuvayı 7. bitirdi. Bahçeşehir'de ise Derin Can bir yaş küçük olmasına rağmen takımdaki en dikkat çeken oyuncu oldu.

2 yıl aradan sonra oynan turnuva, hakemlerin iyi performansları, Balıkesir halkının tribünlerde yarattığı atmosferlerle, Yağız AKSU resitaliyle, Salih ve Muhammed gibi geleceğin iki önemli uzunun yan yana oynamasıyla, alınan önlemler neticesinde sorunsuz bir şekilde tamamlanmasıyla başarılı ve keyifli bir organizasyon olarak akıllarda kalacaktır. Tüm takımlar ellerinden geleni sahaya yansıtmaya çalıştı. Katılan tüm takımları ortaya koydukları perfomanslardan dolayı tebrik ederken, oyuncuları da yıllar sonra sahne almalarına rağmen son toplara kadar savaşmalarından dolayı ve bizlere keyifli bir turnuva izlettikleri için teşekkür ediyoruz. Hepsinin yolu açık olsun.

Turnuvadaki ödüllere gelince MVP tartışmasız Yağız AKSU olması gerekirdi. Seçimler yapılırken kriter istatistik mi, yoksa koç seçimlerimi yoksa başka şeyler mi bilmiyorum ama bu konuda net bir sistem olması lazım. Turnuvanın en değerli oyuncusu seçiliyorsa Yağız’ın o ödülü alması gerekirdi. Eğer Finalin MVP'si seçiliyor ise de o zaman Yaman ALİŞAN MVP olmalıydı.

Turnuvanın bana göre ödülleri ;
Coach: Özcan ÇAKAR
MVP:Yağız AKSU(Beşiktaş)
6. Adam: Derin Can ÜSTÜN
EN İYİ BEŞ:
Ruşen Kerem ERDEM (Galatasaray)
Mehmet Ersin ERFA (FENERBAHÇE)
Yaman ALİŞAN (ANADOLU EFES)
Eren KARAKAYA (BEŞİKTAŞ)
Muhammed Emin KARA (Anadolu Efes)
2. BEŞ
ALPER AÇAR (FİNAL SPOR)
DEMİRKAN AKAR (ADANA)
EFE YILMAZ (KSK)
TEOMAN ÖZKAN (FENERBAHÇE)

SALİH ALTUNTAŞ (EFES) 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2131