Galatasaray yarı finalde - BasketFaul.com

Galatasaray yarı finalde

16-05-22 22:36

İSTATİSTİK

Galatasaray NEF, Bahçeşehir Koleji'ni Ataşehir'de 98-94 yendi ve seriyi 2-0 kazanıp yarı finale yükseldi. Galatasaray yarı finalde Anadolu Efes-Pınar Karşıyaka serisinden gelecek takımla eşleşecek.

İlk maçta olduğu gibi dış oyuncularıyla sonuca giden Galatasaray 3 sayı bölgesinden 16 isabet buldu. Üçüncü çeyrekte Bahçeşehir Koleji 14-0'lık seriyle farkı 2 sayıya kadar düşürdü, dördüncü çeyrek boyunca da yakın takibini sürdürdü ancak Galatasaray daha fazlasına izin vermedi.

Isaiah Canaan, Muhammed Baygül'le yaşadığı gerginlik sırasında karşılıklı birer sportmenlikdışı faule ek olarak bir de teknik faul alınca 9 dakika kala diskalifiye oldu.

Bahçeşehir maça Hal-Smith-Erkan-Jones-Black beşi ile başlarken Galatasaray maça Bost-Canaan-Göksenin-Blackshear-Kravish beşi ile başladı.

Galatasaray ilk periyoda daha hızlı giren taraf oldu ve hücumda sabırlı bir şekilde topu çevirip sürekli olarak Kravish'i çember altında bulmayı başardı. Kravish'e dışardan Canaan-Bost ikilisi de eşlik edince Galatasaray hem skoru hem de oyunu kontrol etti. Bahçeşehir'de Jamar Smith tek başına takımı ayakta tutmaya çalışırken ona bir parça Tarık Black katkı vermeye çalıştı. Jamar Smith ilk periyod iki faul alarak Bahçeşehir'in planlarını bozar gibi olsa da oyunda kalmaya devam etti ve Bahçeşehir'i krizden çıkaran oyuncu oldu. Çeyreğin son bölümünde Bahçeşehir Galatasaray'ı yakalasa da ilk periyodu Galatasaray 25-21 önde kapattı.

İkinci periyotta Galatasaray yerli isimleri kullanıp rotasyona gidince Bahçeşehir için rakibi yakalama şansı oluştu. Galatasaray yerli isimlerden verim alamazken Bost'la farkı 10 sayıya çıkardı. Ancak bu bölümden sonra Jamar Smith haricinde bir isimden katkı almakta zorlanan Bahçeşehir Solomon-Oğuz ile iki uzunlu beşe dönüp bu iki isimden iyi verim aldı ve farkı 1 sayıya kadar indirdi. Çeyreğin son bölümünde Pistiolis Bost-Melo-Canaan-Göksenin-Kravish'in olduğu 4 guardlu bir beş ile alan savunmasına döndü ve Bahçeşehir iki uzunlu beşi ile etkili olmak isterken fırsatlardan yararlanamadı. Galatasaray bu bölümde tekrar kontrolü ele aldı ve Canaan'ın devre bitiminde bulduğu basketle devreye 48-39 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe Bost'un basketi ile Galatasaray iyi başladı. İki taraf için de oyun üçlük yarışına dönmeye başladı ve Galatasaray'da Bost-Melo ikilisi Bahçeşehir'de Solomon-Smith ikilisi cevap verirken Galatasaray farkı 16 sayılara kadar çekti (50-66). Takip eden bölümde Tarık Black'in basketi ile fark 14'e düştü. Akabinde molaya giden Galatasaray mola dönüşünde Jamar Smith-Jamal Jones-Richard Solomon üçlüsünün gazabına uğradı. Bahçeşehir özellikle Jamal Jones'un alev aldığı bu bölümde 10-0 seri yakalayarak farkı 4 sayıya çekti (62-66). Galatasaray'ı krizden çıkaran isim Canaan oldu ve son çeyreğe 72-66 Galatasaray üstünlüğü ile girildi.

Son çeyreğin başında Canaan Muhammed Baygül'e sportmenlik dışı faul yaptı. Ardından ortam gerildi ve Muhammed Baygül'e de bir sportmenlik faul çıkarken Isaiah Canaan bir de teknik faul aldı ve oyundan atıldı. Galatasaray hücumda aksamadan Melo ve Sadık'ın bulduğu üçlüklerle farkı tekrar çift hanelere çekti (77-91). Bahçeşehir takip eden bölümde çizgiye gelmeyi başarsa da burada çok yüzdeli atamadı. Jamar Smith'in üçlüğü ile bitime üç dakika kala farkı 8 sayıya çekti (83-91). Ancak Galatasaray Bahçeşehir'in bu atağına da cevap vermeyi başardı. Son 2 dakikaya girilirken skor 95-84 Bahçeşehir lehineydi. Bahçeşehir Black ile çok hızlı bir iki sayı bulurken akabinde Rıdvan Öncel top kaybı yaptı ve Bahçeşehir Langston Hall ile bir basket daha bularak bitime 1.36 kala farkı 7 sayıya indirdi (88-95). Galatasaray iki kez çizgiye gitse de  2/4 attı ve Bahçeşehir bitime 43 saniye kala Muhammed Baygül'ün üçlüğü ile farkı 5'e indirdi (92-97). Melo çizgiye gitti 1/2 atarak bitime 42 saniye kala farkı 6'ya çıkardı (92-98). Bahçeşehir mola dönüşünde Jamal Jones ile üçlükten yararlanamadı akabinde topu kapan Langston Hall farkı 4'e çekse de Bahçeşehir'in nefesi daha fazla yetmedi ve Galatasaray maçı 98-94 kazanarak seride durumu 2-0'a getirerek yarı finale yükseldi. 

Öne çıkanlar...
Bahçeşehir Koleji: Jamal Jones 18 sayı (3/4 üçlük), 2 ribaund, 6 asist, Tarik Black 10 sayı, 6 ribaund, 3 asist, Jamar Smith 23 sayı (3/6 üçlük), 1 ribaund, 7 asist, Richard Solomon 19 sayı (2/3 üçlük), 6 ribaund, 1 asist

Galatasaray NEF: Dee Bost 20 sayı, 3 ribaund, 4 asist, Melo Trimble 18 sayı (5/10 üçlük), 3 ribaund, 4 asist, David Kravish 20 sayı, 8 ribaund, 5 asist, Isaiah Canaan 14 sayı (3/4 üçlük), 2 ribaund, 2 asist, Kerry Blackshear 10 sayı, 2 ribaund, 2 asist

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1465